ZİHİN AÇAN YAZILAR

Nikola Tesla’nın 21. Yüzyıl İle İlgili Öngörüleri

Nikola Tesla, 1937 yılında verdiği bir röportajda 21. yüzyıl ile ilgili öngörülerini de paylaşmıştı.

Tesla, “Edison, Steinmetz, Marconi ve diğerleri kablosuz yolla Atlantik Okyanusu’nun üzerinden bir sinyal göndermenin imkansız olacağını iddia ediyorlardı. Bir çok önemli buluşun önceden habercisi olduğum için belki de 21. yüzyılda hayatın nasıl olacağı tahmininde bulunmaya çalışırsam çok da yanlış yapmam.” diyordu röportajında.

Röportajda Tesla, ölümünden 35 yıl sonra kurulacak olan Amerika Birleşik Devletleri Çevre Koruma Ajansı’nın önemini öngörmüştü. Tesla kısa adı EPA olan ajansı, o yıllarda Hijyen ve Beden Kültürü Ajansı olarak tanımlamıştı:

Hijyen ve beden kültürü eğitimi, hükumet politikalarının bir parçası olarak tanınacak. 2035 yılında Hijyen ve Beden Kültürü Ajansı sekreteri, ABD başkanından daha önemli olacak. New York’taki hava kirliliği aklın alamadığı boyutlarda olacak. Aynı zamanda su teminine büyük önem verilecek.”

Tesla robot bilimiyle 1880’li yıllarda ilgilenmeye başlamış ve kablosuz uzaktan kumandalı gemi icadıyla herkesi hayrete düşürmüştü. Tesla’nın robot bilimi hakkında söyledikleri ise şöyle:

“Makineye yok etmeyi değil, ne yapması gerektiğini öğretmek lazım. Bugün yaptığımız her şeyi gelecekte robotlar yapacak. Bir zamanlar kölelerin yaptığı işleri robotlar yapacak. Elle yapılan işlerin yerini makine alacak. Bilim insanları şu anda laboratuvarda ‘düşünen makineler’ yapmaya çalışıyor.”

Tesla, 21. yüzyıl insanının beslenme alışkanlıklarıyla ilede ilgili tahminlerde de bulunuyordu.

Ben et yemiyorum, yakında herkes de bu bilinçte olacak. Aynı zamanda çay, kahve ve tütün de çok popüler olmayacak. Ama alkol her zaman çekici olacak. Hindistan ve Çin’de milyonların gıda ihtiyacı için yeteri kadar buğday olacak ve yıpranmış toprak da kimyasallar yardımıyla tekrar canlanacak.

Uyuşturucular cezai uygulamalarla yok olmayacak, sadece zararlı maddelerle bedeni zehirlemek moda olmayacak.

Süt, bal, tahıl gibi doğal besinler 21. yüzyılda en lüks restoranlarda bile akşam yemeklerinde tercih edilen ana besinler olacak.”

Nikola Tesla, Liberty dergisine verdiği bu röportajdan sonra, New York Times gazetesine de bir demeç vermişti.

“Yakında bir iş adamının New York’tan yazılı emirlerini yağdırması ve bunların Londra’da ya da başla bir yerde anında belirmesi mümkün olacak.”

Tesla bu röportajında, o dönemlerde cep telefonları ile alakalı özetle şunları söylemişti:

“Bir kişinin masasından dünyadaki herhangi bir telefon abonesini araması ve konuşması mümkün olacak. Bunun içinse gayet ucuz, ve kolunuzdaki saatten bile büyük olmayan bir cihaz taşımak yeterli olacak. Bu cihaz, kullanan kişiye denizde ya da karada binlerce mil ötesini duyma imkanını sağlayacak. 

Bir kişi konuşmaları, fotoğrafları ya da şarkıları, dünyanın her yerinden dinleyip, istediği her yere anında aktarabilecek.”

Bu öngörülerin bazıları gerçekleşti, bazıları ise henüz gerçekleşmedi. Gerçekleşenler, onun çağının ne derece ilerisinde bir görüşe sahip olduğunun belgesi adeta…

Yazıyı onun bir sözü ile tamamlayalım…

Bırakın doğruları gelecek söylesin ve herkesi eserlerine ve başarılarına göre değerlendirsin. Bugün onların olsun; ama uğrunda çok uğraştığım gelecek, benimdir.”

İleri okumalar: http://www.openculture.com/2015/09/nikola-teslas-predictions-for-the-21st-century.html

https://www.smithsonianmag.com/history/nikola-teslas-amazing-predictions-for-the-21st-century-26353702/

Matematiksel

Sibel Çağlar

Kadıköy Anadolu Lisesi, Marmara Üniversitesi, ardından uzun süre özel sektörde matematik öğretmenliği, eğitim koordinatörlüğü diye uzar gider özgeçmişim… Önemli olan katedilen değil, biriktirdiklerimiz ve aktarabildiklerimizdir bizden sonra gelenlere... Eğitim sisteminin içinde bulunduğu çıkmazı yıllarca iliklerimde hissettikten sonra, peki ama ne yapabilirim düşüncesiyle bu web sitesini kurmaya karar verdim. Amacım bilime ilgiyi arttırmak, bilimin özellikle matematiğin zihin açıcı yönünü açığa koymaktı. Yolumuz daha uzun ve zorlu ancak en azından deniyoruz.

Bir Yorum

  1. KUTLUYORUM SİZİ SEVEREK VE ZEVKLE OKUYORUM EMEKLERİNİZE SAĞLIK
    HATTA BAZI ŞEYLERİNİZİ ÖĞRENCİLERİMLE PAYLAŞIYORUM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu