Tıp ve Sağlık

Neden Dezenfektanlar Mikropların Yalnızca % 99,9’unu Öldürür?

“Tek kullanımda mikropların % 99,9’unu öldürür”. Bu, slogan ile televizyon reklamlarında, dezenfektan ve temizlik ürünlerinin çoğunun etiketinde muhtemelen karşınıza çıkmıştır. Peki, bu dezenfektanlar neden kullanıldıkları mikropların % 100’ünü öldürdüklerini etiketlerinde belirtmiyorlar? Üreticiler neden % 99,9 gibi mükemmel olmayan bir rakama bağlı kalmayı tercih ediyorlar? Aslında durum konuya biraz daha dikkat ederseniz daha da ilginç bir hal alıyor. Bazı üreticiler de mikropların % 99’unu öldürdüklerini iddia ediyorlar. Bu sayılara baktığında ortalama bir tüketicinin, mikroplara karşı % 99,99 etkinlik oranı olduğunu iddia eden bir dezenfektanın, % 99 etkinlik iddia eden bir dezenfektandan daha iyi olduğunu varsayması hatalı olmayacaktır. Genel bir kural olarak, bir etikette yıldız işareti görüyorsanız, pazarlama iddialarının daha yakından incelenmesi gerekir.

Tüm dezenfektanlar aynı değildir!

Pek çok insan, tüm dezenfektan solüsyonlarının temelde aynı olduğunu ve tek farkın renk, koku ve belki de seyreltme oranı olduğunu düşünüyor. Yaygın inanışın aksine, dezenfektan solüsyonları birçok farklı şekilde olabilir. Bu nedenle aynı tür mikroplar ve bakteriler üzerinde kullanıldıklarında çeşitli sonuçlar gösterebilirler. Kullanılan yaygın dezenfektan türleri, dörtlü amonyum (kuat), sodyum hipoklorit (ağartıcı), hidrojen peroksit, gümüş iyonları, iyot, asitler veya alkol gibi aktif bileşenleri içerebilir – bunların her biri farklı patojen türleri üzerinde etkili olabilir.

Dezenfektanlar bakterileri hızla öldürmek için kullanılır. Proteinlerin zarar görmesine ve bakteri hücresinin dış katmanlarının yırtılmasına neden olarak bakterileri öldürürler. Görsel kaynak: https://www.toppr.com

Bazı formülasyon türleri, grip ve soğuk algınlığı gibi virüslere karşı daha etkilidir. Diğerleri, gıda hazırlama alanlarında ve çevresinde yaygın olarak bulunan bakterilere karşı etkilidir. Diğerleri, antibiyotiğe dirençli organizmalara karşı geniş bir etki yelpazesine sahiptir. Yani aslında neye ihtiyacınız olduğunu bilmek önemlidir. Dezenfektanlar yalnızca belirli mikrop türlerini öldürür. Hiçbir dezenfektan sert bir yüzeyde bulunan tüm mikropları öldüremez. Tüm mikropların yokluğu sterilizasyon olarak adlandırılır ve herhangi bir dezenfektan solüsyonla elde edilen etkinlik seviyesini aşan bir işlemdir.

“Mikropların% 99,99’unu öldürür” cümlesi, şüphesiz bir pazarlama terimidir. Bu, tüketicilere bir dezenfektanın belirli bir bölgede bulunan neredeyse tüm mikropları öldürebileceğini söylemenin çok akıllıca bir yoludur. Bize hangi bakteri ve virüs türlerinin öldürüldüğünü veya orijinal testlerde kullanılan temizleme prosedürünün eksiksizliği hakkında hiçbir şey söylemez. Ürünün reklamından ve satışından sorumlu kişiler, etkinliğinin gerçek yüzdesinden ziyade ürünlerinin etkililiğinin algılanmasıyla daha çok ilgilenirler. 

İleri okumalar:

Matematiksel

Sibel Çağlar

Merhabalar. Matematik öğretmeni olarak başladığım hayatıma 2016 yılında kurduğum matematiksel.org web sitesinde içerikler üreterek devam ediyorum. Matematiğin aydınlık yüzünü paylaşıyorum. Amacım matematiğin hayattan kopuk olmadığını kanıtlamaktı. Devamında ekip arkadaşlarımın da dahil olması ile kocaman bir aile olduk. Amacımıza da kısmen ulaştık. Yolumuz daha uzun ama kesinlikle çok keyifli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu Yazılarımıza da Bakmanızı Öneririz

Başa dön tuşu