İlginç Sorular ve Bulmacalar

Mutlu Son Problemi

Sonu mutlu biten bir problemle tanıştıralım sizi: Problemin adı mutlu son problemi ya da İngilizce adı ile Happy Ending Problemi. Anlatacağımız problem başlangıçta oldukça basit aslında:

Farz edelim ki elinizde 5 tane nokta var ve bu noktaları bir kağıdın üzerine rastgele (herhangi üçü aynı çizgide olmamak kaydıyla) yerleştirdiniz.

Şimdi bu noktaların dördünü kullanarak konveks bir dörtgen çizmeye çalışın. Aşağıda size bir kaç örnek gösterelim. Mutlaka en az bir tane çizme şansımız var.

Bu arada konveks (dışbükey) poligonun tanımını en basit hali ile bir köşeden başlayıp poligonun etrafında dönmeye başladığımızda, hep aynı yöne doğru hareket ettiğimiz şekiller olarak verebiliriz.

Peki belli sayıda en az kaç nokta kullanarak bir konveks beşgen çizebiliriz…

Herhangi üçü doğrusal olmayan dokuz nokta yardımıyla bir beşgen elde etmeniz garanti. Aynı mantıkla 17 nokta kullanarak noktaları nasıl yerleştirirseniz yerleştirin kesin bir konveks altıgen yaratabilirsiniz.

O zaman şimdi soruyu genelleyelim. Bir konveks n-gen çizmek için kaç en az kaç noktaya ihtiyacımız var…

Cevap:   1+2n-2

Neden Adı Mutlu Son Problemi?

Mutlu son problemi olarak bilinen bu çalışma Paul Erdös ve arkadaşları tarafından uzun süre üzerinde düşünülmüş bir soru aslında. Problemin mutlu son adını almasındaki sebep ise bu probleme kafa yoran iki matematikçi George Szekeres ve Esther Klein’ın birbirleri ile evlenmeleri elbette…

Üçgen için deneyelim hemen.

n=3 olduğundan dolayı 1+2n-2=1+23-2= 3

n=4 için 1+2n-2=1+24-2= 5

n=5 için  1+2n-2=1+25-2= 9

n=6 için  1+2n-2=1+26-2= 17

şeklinde olacaktır.

Bu hesaplama size kolay gözükebilir ancak pek de öyle sayılmaz. n=4 ve n=5 için çözüm deneme yanılma yoluyla el ile bulunmuştu. Ancak n=6 için bu ancak bilgisayarlarlar yardımı ile bulunabildi. n=7 için formülde yerine yazarsak 33 tane nokta gerekmekte.

Bu noktaların rastgele çizimleri arasında kesinlikle bir yedigenin olup olmayacağını bulabilmekte olasılıkları düşünürsek neredeyse imkansız.

Bu sorunun cevabını olumsuz ya da olumlu olarak verebilmek için galiba beyinlerimizi kullanarak bir ispat yapmaktan başka çözüm yok gibi gözüküyor.

İşte bu nedenle de bu soruda ödüllü sorulardan biri olarak varlığını sürdürmekte. Denemek isteyenlere şimdiden kolay gelsin. Konu ile ilgili aşağıdaki videoya da göz atmak isteyebilirsiniz.

Matematiksel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.