KEŞFET

Machu Picchu: Fayların Üzerine Kurulmuş Bir Mühendislik Harikası

Adeta bulutlara asılı vaziyette, bir dağ zirvesinde inşa edilen bin kişilik Machu Picchu Antik Kenti, yüzyıllardır depremlere karşı dimdik ayakta duruyor…

Ülkemizde ve dünyada insanların yaşamını en çok etkileyen, toplumda derin yaralar açan doğal afetlerden birisi depremdir. Yüzyıllardan beri süregelen deprem felaketleri sonucunda can ve mal kayıpları yaşanmış ekonomik olarak ağır hasarlar bırakmıştır. Bu yüzden devletler ve toplumlar birçok önlemler alma gereği duymuştur.

Bu önlemlerden bir tanesi de fay hatlarının üzerine ev yapılmamasıdır bunun nedeni fayın enerjisiyle yıkım gücünü daha da arttıracağıdır. Bazı araştırmacılar ise depremin yıkıcı gücü olduğu kadar yapıcı gücü olduğunu söylüyor. Bu yapıcı gücün oluşturduğu bir antik kenti inceleyelim;

Peru’nun güneyindeki antik İnka şehri Machu Picchu, And Dağları’nda 2430 metre yükseklikteki bir tepenin üzerinde yer alır. 1438-1472 yılları arasında hüküm süren İmparator Pachacuti için inşa edildiği düşünülen şehir, 2007 yılında Dünyanın Yeni Yedi Harikası’ndan biri olarak seçilmişti.

İnsanlığın en büyük mimari başarılarından biri olarak kabul edilen Machu Picchu İnkaların mimarlıkta ve teknikte ulaştığı ileri seviyeyi gözler önüne serer.

Peki, İnka uygarlığı bu mühendislik harikası şehri neden bu bölgede inşa etti? Bu soru uzun süre boyunca araştırmacıların aklını kurcaladı…

Sonunda araştırmacılar hem uydular yardımıyla hem de yerinde ölçümler yaparak bölgenin jeolojik yapısını incelediler. Sonuçlar bölgedeki irili ufaklı fayların bir “X” biçimi oluşturduğunu ve Machu Picchu’nun altında kesiştiğini gösteriyor. Ayrıca antik şehrin ana yapısı bölgedeki büyük faylarla aynı yönde inşa edilmiş.

Araştırmacılara göre, bölgedeki faylar hem Machu Picchu’nun inşasına hem de bugüne kadar ayakta kalmasına çeşitli biçimlerde yardım etti. Faylar sebebiyle bölgede bol miktarda taş bulunuyordu.

Dolayısıyla inşaatta kullanmak için uzak yerlerden taş taşınması gerekmemişti. Üstelik bölgedeki taşlar zaten zayıf oldukları kısımlardan çatlamış oldukları için kolaylıkla biçimlendirilebiliyordu.

Machu Picchu’nun bu kadar uzun süre ayakta kalabilmesinin nedenlerinden biri de, çok yüksek bir tepenin üzerinde kurulduğu için bölgede sık sık meydana gelen çığlardan ve toprak kaymalarından etkilenmemesi.

Derleyen: Merve Korkmaz

KAYNAKLAR:

https://www.nationalgeographic.com/history/archaeology/machu-picchu-mystery/

http://www.bilimgenc.tubitak.gov.tr/makale/machu-picchu-faylarin-uzerine-kurulmus

Matematiksel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı