Tarih

Günümüzün Einstein’ı Jacob Barnett İle Tanışın

Jacob Barnett hikayesi ile bir çok kişiyi etkileyecektir...

Bir ebeveynin çocuğunun büyüdüğünde hiçbir zaman yaşıtları ile aynı gelişimi göstermeyeceğini duyması gerçekten üzücü bir durumdur. Jacob Barnett’e yaklaşık iki yaşında otizm teşhisi konduğunda ebeveynlerinin hissettiği de muhtemelen buydu. Onlara çocuklarının asla okuma, yazma veya konuşma gibi becerilerde başarılı olamayacağı söylenmişti. Ancak bu durum, bir anaokulu öğretmeni olan annesi Kristine Barnett’in, Jacob’un ilgi alanının sayılar olduğunu anlaması ile şaşırtıcı biçimde değişecekti.

1998’de ABD’de doğan Jacob Barnett, sağlıklı bir bebekti. Yaklaşık iki yaşındayken Jacob aniden konuşmayı bıraktı ve göz teması kurmayı kesti. Doktorların koyduğu teşhis Asperger sendromu idi. (Asperger sendromu; bir grup nörolojik bozukluk olan otizm spektrum bozuklukları grubunun bir alt türünü oluşturan sağlık sorunudur. İsmini 1944 yılında hastalığı ilk kez tanımlayan Dr. Hans Asperger’den alan bu sendrom, temel olarak insanlarla iletişim kurmada güçlük oluşturmasıyla karakterizedir.)

Annesi Kristine, oğlundan asla ümidini kesmedi. Zaman içinde oğlunun astronomiye olan ilgisi olduğunu fark etti. “Başarılı olmak için ona kendi benzersiz bakış açınızdan bakmalısınız” düşüncesinden yola çıkarak eğitimi ile kendi ilgilenmeye başladı. Dikkatli bir gözlem ile oğlunun astroloji, gezegenler ve uzaydan etkilendiğini fark etti. Söylenenin aksine, Jacob kısa sürede okuma-yazma öğrenmişti. Jacob Barnett 8 yaşına geldiğinde tüm lise müfredatını tamamlamıştı. Purdue Üniversitesi’ne girmeden bir yıl önce -dokuz yaşındayken- Jacob Einstein’ın Görelilik Kuramı üzerinde çalışıyordu.

Jacob Barnett: Princeton Üniversitesi’nden Prof. Scott Tremaine Jacob için şöyle diyor. “Jacob’ın şu an üzerinde çalıştığı teori, astrofizik ve teorik fizikteki en zor problemleri içeriyor. Bunları çözen kişi Nobel Ödülüne layık görülecektir.”

10 yaşına geldiğinde uluslararası alanda önemli bir fizik dergisinde bilim makalesi yayınlanan en genç kişi oldu. 11 yaşında Astrofizik okumak ve Einstein’in Görecelik Kuramı üzerine çalışmak için Indiana Purdue Üniversitesine kabul edildi. Devamında da 15 yaşındayken, Kanada’da bulunan dünyaca ünlü Perimeter Institute for Advanced Theoretical enstitüsüne doktora öğrencisi olarak dahil oldu.

Jacob Barnett Günümüzde Ne Yapıyor?

Fotografik bir hafızaya sahip olna Jacob’un IQ’su 170 olarak ölçüldü. Bu, Albert Einstein’ın tahmin edilen IQ’sundan daha yüksek bir değer. Annesi Kristine Barnett’in oğlu Jacob’ın hikayesini  Umut Işığı: Annesinin Kaleminden Bir Dahinin Hikayesi isimli kitabı ile kaleme aldı. Jacob Barnett 2013 yılında “Bildiklerinizi Unutun” isimli unutulmaz bir TED konuşması yaptı. Bu konuşma en çok izlenen TED videolarından biri oldu. (Türkçe altyazılı konuşmayı şu linkten izleyebilirsiniz: https://ed.ted.com)

Giderek ünlenen Jacob özellikle matematiği görselleştirme tekniği ile dikkat çekti. Onun bu becerisi araştırıldığında da sayıları bizim gibi görmediği, daha ziyade şekiller aracılığı ile düşündüğü anlaşıldı. Bunu nasıl yaptığını aşağı videodan inceleyebilirsiniz.

Jacob Barnett’in tüm bunları yapabilmesinin altında yatan temel neden elbette ailesinin erken yaşta geliştirdikleri farkındalıkları. Ayrıca Jacob’un farklılaştırılmış bir eğitim alma şansının olması ve bu eğitim sisteminin onun güçlü taraflarını desteklemesi. Kim bilir daha kaç çocuk, Jacob’un sahip olduğu yeteneklere sahip olsa bile, standart eğitim sistemi içinde silikleşmekte ve ötelenmektedir. Jacob şimdi 23 yaşında ve Perimeter Institute for Advanced Theoretical’da çalışmalarına devam ediyor. Kendisine, azimle sürdürdüğü bu yolculukta, biz de başarılar diliyoruz…

Kaynaklar ve ileri okumalar:

Matematiksel

Sibel Çağlar

Merhabalar. Matematik öğretmeni olarak başladığım hayatıma 2016 yılında kurduğum matematiksel.org web sitesinde içerikler üreterek devam ediyorum. Matematiğin aydınlık yüzünü paylaşıyorum. Amacım matematiğin hayattan kopuk olmadığını kanıtlamaktı. Devamında ekip arkadaşlarımın da dahil olması ile kocaman bir aile olduk. Amacımıza da kısmen ulaştık. Yolumuz daha uzun ama kesinlikle çok keyifli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu