İLHAM VERENLER

Günümüzün Einstein’ı Jacob Barnett İle Tanışın

Jacob Barnett hikayesi ile bir çok kişiyi etkileyecektir…

2 yaşında otizm teşhisi konulan Jacob için ebeveynlerine muhtemelen asla okuma, yazma veya konuşma gibi becerileri gerçekleştiremeyeceği söylenmişti. Ancak bu durum, bir anaokulu öğretmeni olan annesi Kristine Barnett’in, onun ilgi alanının sayılar olduğunu anlaması ile şaşırtıcı biçimde değişecekti.

Ailenin gözlem ve matematik becerilerine yönelik yaptığı çalışmalar sonucunda Jacop okul döneminden önce okuma-yazma becerisine sahip oldu. Jacop, 8 yaşına geldiğinde tüm lise müfredatını iki hafta içinde bitirecek ve devamında astrofizik okumak ve Einstein’in Görecelik Kuramı üzerine çalışmak için Indiana Purdue Üniversitesine kabul edilecekti.

Kendisine sorulan “Her şeyi hatırlıyor musun?” sorusuna verdiği yanıt gerçekten önemli. “Hayır her şeyi değil sadece matematikle ilgili her şeyi hatırlıyorum! Ve bununla çok eğleniyorum”

Röportajda “Otizmli olman hakkında ne dersin?” sorusuna “Otizmli olmaktan gurur duyuyorum, beni farklı kılan ve şu an yaptıklarımı yapabilmemi sağlayan şey o” demesi de dikkat çekicidir.

Jacop Barnett 10 yaşında iken uluslararası alanda önemli bir fizik bilim dergisinde bilim makalesi yayınlanan ve bilim dünyasında yaş olarak bunu yapabilen en genç kişi oldu.

15 yaşındayken Jacob, Kanada’da bulunan dünyaca ünlü Perimeter Teorik Fizik Enstitüsüne doktora öğrencisi olarak kabul edildi ve halen burada çalışmalarına devam ediyor.

Fotografik bir hafızaya sahip olna Jacob’un IQ’su 170 olarak ölçüldü. Bu, Albert Einstein’ın tahmin edilen IQ’sundan daha yüksek bir değer.

Annesi Kristine Barnett’in oğlu Jacob’ın hikayesini  Umut Işığı: Annesinin Kaleminden Bir Dahinin Hikayesi isimli kitabı ile kaleme aldı.

Jacob Barnett 2013 yılında “Bildiklerinizi Unutun” isimli unutulmaz bir TED konuşması yaptı ve bu konuşma en çok izlenen TED videolarından biri oldu. (Türkçe altyazılı konuşmayı şu linkten izleyebilirsiniz: https://ed.ted.com/on/SCEZRWIm)

Princeton Üniversitesi’nden Prof. Scott Tremaine Jacob için şöyle diyor: “Jacob’ın şu an üzerinde çalıştığı teori, astrofizik ve teorik fizikteki en zor problemleri içeriyor. Bunları çözen kişi Nobel Ödülüne layık görülecektir.”

Jacob Barnett’in tüm bunları yapabilmesinin altında yatan temel neden elbette ailesinin erken yaşta geliştirdikleri farkındalıkları, Jacob’un farklılaştırılmış bir eğitim alma şansının olması ve bu eğitim sisteminin onun güçlü taraflarını desteklemesi. Kim bilir daha kaç çocuk, Jacob’un sahip olduğu yeteneklere sahip olsa bile, standart eğitim sistemi içinde silikleşmekte ve ötelenmektedir…

Kendisine, azimle sürdürdüğü bu yolculukta, biz de başarılar diliyoruz…

Kaynak: https://theplaidzebra.com/jacob-is-17-years-old-autistic-and-on-his-way-to-getting-a-phd-in-theoretical-physics/

Matematiksel

Sibel Çağlar

Kadıköy Anadolu Lisesi, Marmara Üniversitesi, ardından uzun süre özel sektörde matematik öğretmenliği, eğitim koordinatörlüğü diye uzar gider özgeçmişim… Önemli olan katedilen değil, biriktirdiklerimiz ve aktarabildiklerimizdir bizden sonra gelenlere... Eğitim sisteminin içinde bulunduğu çıkmazı yıllarca iliklerimde hissettikten sonra, peki ama ne yapabilirim düşüncesiyle bu web sitesini kurmaya karar verdim. Amacım bilime ilgiyi arttırmak, bilimin özellikle matematiğin zihin açıcı yönünü açığa koymaktı. Yolumuz daha uzun ve zorlu ancak en azından deniyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu