Biyoloji ve Coğrafya

Garip Ama Gerçek: Dünyadaki En Büyük Organizma Bir Mantardır

Dünyadaki en büyük organizmanın ne olduğunu merak ederseniz, sizi büyük bir sürpriz bekleyecektir. Bir çok kişinin düşündüğünün aksine bu bir fil ya da bir ağaç değildir. Hatta mavi balina da yanlış cevaptır. Dünyadaki en büyük organizma aslında Armillaria solidipes (eski adıyla Armillaria ostoyae) adı ile bilinen bir bal mantarıdır.

Bal mantarının ne olduğunu bilmiyorsanız ve bunu öğrenmek için farklı kişilere sorarsanız, farklı cevaplar alırsınız. Bir şefin favori yemekleri arasında muhtemelen bu mantar ile yaptığı lezzetler yer alacaktır. Ancak bir ormancı için bal mantarı neredeyse tüm ormanı yok edebilen baş belası bir parazittir.

Bitki-mantar etkileşimlerinin çoğunluğu hem bitkiler hem de mantarlar için yararlıdır. Bu simbiyotik etkileşim bitkinin büyümesini, gelişimini, topraktaki kaynaklardan yararlanmasını ve strese karşı direnç
kazanmasını destekler.

Dünyadaki En Büyük Organizma Bir Mantardır
Trichoderma mantarı

Örneğin, Trichoderma mantarları tarım ürünlerinin biyolojik olarak gübrelenmesine yardımcı olur. Tarım alanlarına bu tür mantarların eklenmesinin, ürün verimini %300’e varan oranlarda artırabildiği bilinmektedir. Ancak aynı durum bir bal mantarı için geçerli değildir.

Bal Mantarı Nedir? Nasıl Dünyadaki En Büyük Organizma Haline Gelmiştir?

bal mantarı nedir
Armillaria cinsindeki tüm mantarlar sarı başlıklı ve meyveye benzer tatlı gövdeleri nedeniyle bal mantarı adı ile bilinmektedir.  

Bir mantar koskoca bir ormana ne kadar zarar verebilir ki demeyin. Şu ana kadar bulunan en büyük bal mantarı 3,8 km genişliğindedir ve Oregon’daki Blue Mountains’ta yaklaşık 2.384 dönümlük bir alanı kaplar. Başka bir deyişle, bu devasa mantar, 1.665 futbol sahasını veya yaklaşık 10 kilometrekarelik bir alanı kaplamaktadır.

Bu dev bal mantarı 1998 yılında tesadüfen keşfedildi. Keşfedildikten sonra da o zamana kadar dünyanın en büyük organizması unvanını elinde koruyan tarafından mavi balinayı tahtından etti. Bu mantar kolonisinin yaklaşık 2400 yaşında ve belki de daha yaşlı olduğu tahmin ediliyor. Bu da onu hem dünyadaki en büyük organizma hem de en eskilerden biri yapıyor.

İyi genlerin ve istikrarlı bir ortamın birleşimi, bu devasa mantarın son bin yılda varlığını sürdürmesine izin vermiştir. Bu mantar yeraltında misel adı verilen ince iplikçik ağlarında hala büyümeye devam etmektedir. Sizin görebileceğiniz tek şey se sonbaharda filizlenen çiçekleridir.

Dünyadaki En Büyük Organizma Bir Mantardır
Dünyanın en büyük organizmasının bir kısmı gözlerimizin önünde değil toprağın altında saklıdır. Yani tek tek gördüğümüz mantarlar temelde birbirine bağladır.

Mantarın bitkisel kısmı, ağaçların ve diğer odunsu bitkilerin kökleri aracılığıyla yer altına yayılır. Büyüdükçe, köklere benzeyen rizomorflar olarak bilinen küçük, beyazımsı kümeler oluşturur. Bu rizomorflar, yeni konukçu bitkileri enfekte etmekten ve kolonize etmekten sorumludur.

Miselyum bir konakçıyı kolonize ettikten sonra meyve vermeye başlar ve konakçı ağacın dibinde veya yakınlardaki yerde bulunan mantar kümelerini üretir. Bu sayede de yüzyıllar boyunca dayanıp gelişmelerine devam edebilirler.

Dünyadaki En Büyük Organizma Bir Mantardır
Bal mantarı çoğu zaman eşeyli olarak ürer. Mantarlar, olgun bir mantar tarafından çevreye salınan sporlar olarak yaşamlarına başlar. Sporların üreyebilmeleri için, aynı türün kendilerini tamamlayan çeşidinden bir diğer sporla temas etmeleri gerekir. Bunun sonucunda da kısa sürede koyu kahverengi ve yassı hale gelen birleşik koloniler oluşur.

Dünyanın En Büyük Organizmasını Nasıl Keşfettik?

Mantar yayıldıkça, kabuklarının altına gizlenerek ağaçların içine doğru hareket eder. Daha sonra ev sahibini yavaşça yer, genellikle ağacı öldürür. Bir bal mantarı bir kütüğü ele geçirdikten sonra yaklaşık 50 yıl boyunca da bir daha bırakmaz. Onlarca yıl boyunca ölü ağaçtan beslenmeye devam eder. Bu da orman yöneticilerinin Armillaria kök hastalığı olarak bildikleri duruma neden olur.

1998’de ABD Orman Hizmetleri’nden bir ekip, Oregon’un doğusundaki Malheur Ulusal Ormanı’ndaki birçok ağacın neden devrildiğini anlamak için çalışmalar yapmaya başlamıştı. Bölgede yaptıkları kısa süreli çalışmalar esnasında çeşitli örnekler aldılar.

Yetkililer laboratuvarda ağaç örneklerini incelerken, çarpıcı bir şey fark ettiler. Ağaçların 61’i aynı koloniden gelen mantar tarafından yok edilmişti. Bu da temelde yetkililerin gerçekten büyük bir organizma ile uğraştıkları anlamına geliyordu. Sorunun büyüklüğünü aşağıdaki görselden de görebilirsiniz.

Prairie City Ranger Bölgesi’ndeki Humongous Fungus’un yerini gösteren yakın çevre haritası. 

Bu bal mantarı biyolojik açıdan bakıldığında, gerçekten de dikkate değer bir türdür. Ancak sonuçta bir parazittir ve büyük hasara neden olmaktadır. Bu nedenle 2.400 yıldır var olsa da bir an önce ormanın ondan kurtulması gereklidir.

Ancak ne yazık ki şu ana kadar bunun için etkili bir çözüm yolu bulunamamıştır. Uygulanabilir tek seçenek, etkilenen bitki, çalı veya ağacı tüm kökleri ile çıkarıp yakmaktır. Ancak söz konusu olan devasa bir orman olduğunda bu elbette kolay bir yöntem olmayacaktır.

Mantarlar ile ilgili bir başka yazımıza daha göz atmak isterseniz. Besinlerin Küflü Kısmını Kesip Kalanını Yemek Sağlıklı mıdır?


Kaynaklar ve ileri okumalar


Size Bir Mesajımız Var!

Matematiksel, 2015 yılından beri yayında olan ve Türkiye’de matematiğe karşı duyulan önyargıyı azaltmak ve ilgiyi arttırmak amacıyla kurulmuş bir platformdur. Sitemizde, öncelikli olarak matematik ile ilgili yazılar yer almaktadır. Ancak bilimin bütünsel yapısı itibari ile diğer bilim dalları ile ilgili konular da ilerleyen yıllarda sitemize dahil edilmiştir. Bu sitenin tek kazancı sizlere göstermek zorunda kaldığımız reklamlardır. Yüksek okunurluk düzeyine sahip bir web sitesi barındırmak ne yazık ki günümüzde oldukça masraflıdır. Bu konuda bizi anlayacağınızı umuyoruz. Ayrıca yazımızı paylaşarak veya Patreon üzerinden ufak bir bağış yaparak da büyümemize destek olabilirsiniz. Matematik ile kalalım, bilim ile kalalım.

Matematiksel

Sibel Çağlar

Merhabalar. Matematik öğretmeni olarak başladığım hayatıma 2016 yılında kurduğum matematiksel.org web sitesinde içerikler üreterek devam ediyorum. Matematiğin aydınlık yüzünü paylaşıyorum. Amacım matematiğin hayattan kopuk olmadığını kanıtlamaktı. Devamında ekip arkadaşlarımın da dahil olması ile kocaman bir aile olduk. Amacımıza da kısmen ulaştık. Yolumuz daha uzun ama kesinlikle çok keyifli.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu