Tarih

2000 Yıllık Bir Düzenek: Bağdat Pili

Bir çok kişi tüm zekice icatların 20. yüzyılda ortaya çıkmaya başladığını düşünse de arkeologların keşifleri bu konuda kafalarımızı karıştırıyor. Belki de eski insanlar, tahmin ettiğimizden çok daha gelişmiş bir teknolojiye sahipti. Bunun örneklerinden birisi de hakkında çeşitli teoriler üretilen ve gizemli nesne olarak nitelendirilen Bağdat Pili’dir. Bağdat Pili 2000 yıl öncesine ait, kilden yapılmış 14 santimetre uzunluğundaki bir çömlektir. Çömleğin içinde, ziftle kaplanmış demir bir çubuk etrafına sarılmış olan bakır silindir vardır. Bu düzenek, içine konulan sıvının özelliğine göre düşük dozlarda elektrik üretme özelliğine sahiptir.

Bağdat Pili Nasıl Bulundu?

Alman arkeolog Wilhelm König, 1938’de Bağdat civarlarında bu kavanozu keşfetti. Yapılan analizler, içine sirke ya da şarap gibi asidik özellikli sıvılar konulduğunu, bu nedenle oluşmuş bazı aşınma izleri olduğunu gösterdi. König, bu kapların objeleri elektroliz yöntemiyle kaplamak için üretilmiş olduğunu ileri sürdü. Asidik çözelti, bir elektrolit veya iletken ortam görevi görüyor olabilirdi. Bu antik düzenek, takip eden yıllar içinde başka araştırmacıların da ilgisini çekmeye başladı. 70’li yıllarda Alman araştırmacılardan oluşan bir grup, düzeneğin bir kopyasını yaparak Koenig’in iddiaları test ettiler. Çalışmalarında pil aracılığıyla ince bir gümüş tabakasını elektrolizle kaplamayı başardılar. Başka bir araştırmada da kabın sirke ile doldurulduğunda 1,1 volt gücünde elektrik ürettiğini görüldü. O zamandan bu yana farklı kopyaları üzerinde deneyler devam ediyor.

Bağdat Pili: Sirke ile doldurulduğunda kavanoz yaklaşık 1,1 volt üretebiliyor.

Okuma Önerisi: Antik Yunandan Şaşırtıcı 4 Astronomik Keşif

Bağdat Pili Ne Amaçla Kullanılmış Olabilir?

Pilin yapılış amacıyla ilgili birden fazla teori mevcut. Ancak bunların hepsi elbette teori düzeyinde. Arkeologların üzerinde anlaştığı herhangi bir teori yoksa da geniş çapta kabul gören tek açıklama, Bağdat Pilinin elektroliz kaplama için kullanıldığı. Sonuçta, bakır ya da gümüşü altınla kaplayıp, herkesi onun bir altın olduğuna inandırabilirsiniz. Örneğin takı üretiyorsanız, elinizdeki malzeme bir anda değerlenecek demektir.

Sonuç olarak Bağdat Pilinin tam olarak ne için üretildiği konusunda kesin bilgi sahibi değiliz. Diğer eski pillerle birlikte teller veya iletkenler keşfedilirse, bu ve bu gibi nesnelerin ne amaçla kullanıldığı hakkında daha net cevaplar verebileceğiz. 2003 yılında Amerika’nın Irak işgalini izleyen dönemde Irak Ulusal Müzesi‘nin yağmalanması sonucu, burada saklanan Bağdat pili kayıplara karışmıştır ve henüz nerede olduğu bilinmemektedir.

Göz Atmak İsterseniz

Kaynaklar:

Matematiksel

Sibel Çağlar

7 yıl Kadıköy Anadolu Lisesinin devamında lisans eğitimimi Marmara Üniversitesi İng. Matematik öğretmenliği üzerine tamamladım. Devamında 20 yıl çeşitli özel eğitim kurumlarında matematik öğretmenliği ve eğitim koordinatörlüğü yaptım. 2015 yılında matematiksel.org web sitesini kurdum. Amacım bilime ilgiyi arttırmak, bilimin özellikle matematiğin zihin açıcı yönünü açığa koymaktı. Yolumuz daha uzun ve zorlu ancak en azından deniyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.