Psikoloji

Zihin Yorgunluğu Diğer Adıyla Serebropati

Yoğunlaşmalısın. Önündeki formüle odaklanmalısın. Saatlerdir bakıyorsun aslında günlerdir. O kadar karmaşık olamaz. Yeterince yoğunlaşırsan başarabilirsin ama olmuyor işte...

Genellikle “zihin yorgunluğu” olarak bilinen serebropati zihinsel enerjinin son haddine kadar kullanıldığı durumlarda ortaya çıkar. Kafanızın içinde ibresi kırmızı bölgeye doğru titreşen bir gösterge hayal edin. Zihniniz devrini daha fazla yükseltemeyince küçük bir girdi çarkların kopmasına neden olur. Bu kopuşun ardından en ufak bir ayrıntıyı bile hatırlamak güçleşir. Herhangi bir şeye odaklanmak neredeyse olanaksızdır. Zihninizin tükenmiş olduğunu hissedersiniz.

Serebropati Nedir?

Psikolojiye göre serebropati kavramı konsantrasyon, karar verme, bellek ve sözcük çağrışımını etkileyen bilinç dalgalanmaları ile bilişsel bozukluğun sürekli mevcut olduğu durumdur. Zihinsel tükenme, ille de ters giden şeylerin veya herhangi bir büyük üzüntünün bir sonucu değildir. Temel sebep, çok fazla düşünmek ve zihni zorlayan dışsal baskıdır. Bu tür bir zihinsel yorgunluk, üstlendiğimiz görevlerin ve faaliyetlerin hacmi, rahatça başa çıkma kapasitemizi aştığında ortaya çıkar. Psikolojik bir sorun değildir duygu durumumuz ile direk bir ilgisi yoktur.

Serebropati durumunda zihnimizin çok fazla dolu olduğunu hissederiz. Sağlıklı kararlar vermek, görevlere odaklanmak ve sakin kalmak daha zordur. Zihinsel olarak ne kadar yorgun olursak, günün taleplerine ayak uydurmak için o kadar az yetenekli oluruz. Duygularımızı düzenlemek de pek mümkün olmaz. Zamanla, zihinsel yorgunluk tükenmişliğe, fiziksel sorunlara ve stresle ilişkili hastalıklara yol açabilir. Ancak, neden bu kadar yorgun hissettiğinizi anladığınız anda, daha iyi hissetmek için adımlar atabilirsiniz.

Zihinsel Yorgunluğu Azaltmanın Üç Yolu

Daha az karar verin. Her gün çok sayıda kararla karşı karşıyayız ve tüm bu karar alma süreçleri gün bitiminde zihnimizi oldukça yoruyor. Bu durumlarda yanlış kararlar almamıza ve kestirmeler yapmamamıza neden olabiliyor. İlk yapılması gereken alınması gereken karar sayısını azaltmaktır. Her gün aynı kahveyi sipariş etmek, her Salı aynı yemeği yemek gibi bazı temel rutin kararları basit tutarak zihnimize geri kalan işler ile uğraşması için fırsat veririz.

Yaşantınıza yeşili dahil edin: Çok yorulduğunuzu ve tükendiğinizi hissettiğiniz zamanlarda kısa bir mola verin ve pencereden dışarı bakın. Araştırmacılara göre bu bile zihin yorgunluğumuzu azaltmakta etkili bir yöntem. Sınırlı da olsa doğa ile kuracağınız bu bağ işinize konsantre olmanıza ve iş günü boyunca performansı korumanıza yardımcı olabilir. Daha iyisi imkanınız var ise parkta kısa bir yürüyüşe çıkın. Mümkünse biraz egzersiz yapın. Çalışmalar sadece 20 dakikalık bir egzersizin bile beyne giden kan akışını artırarak ruh halinizi, hafızanızı ve yaratıcılığınızı geliştirebileceğini göstermektedir.

Kendinize zaman ayırın: Boş zaman zihinsel yorgunlukla savaşmak için çok önemlidir. Takviminizdeki tüm boşlukları iş ile doldurmayın. Bu açıklık size zihinsel bir rahatlama sağlayabilir. Bu boşluk, aynı zamanda beklenmedik fırsatların gelişmesine de izin verir. Küçük değişiklikler ile hem akıl hem de beden sağlığımızı korumak mümkün. Hayatın koşuşturmacası içinde yorulan beyinlerimiz bunu hak ediyor…

Bunlara da Göz Atmak İsteyebilirsiniz

Kaynaklar:

Matematiksel

Sibel Çağlar

7 yıl Kadıköy Anadolu Lisesinin devamında lisans eğitimimi Marmara Üniversitesi İng. Matematik öğretmenliği üzerine tamamladım. Devamında 20 yıl çeşitli özel eğitim kurumlarında matematik öğretmenliği ve eğitim koordinatörlüğü yaptım. 2015 yılında matematiksel.org web sitesini kurdum. Amacım bilime ilgiyi arttırmak, bilimin özellikle matematiğin zihin açıcı yönünü açığa koymaktı. Yolumuz daha uzun ve zorlu ancak en azından deniyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.