ZİHİN AÇAN YAZILAR

Yağmurda Daha Az Islanmak İçin Yürüyelim mi? Koşalım mı?

Yağmurlu günlerde ceketinizi ya da şemsiyenizi unuttuğunuzda ve olabildiğince az ıslanmak istediğinizde yürüyerek yağmurda daha fazla zaman mı geçirmelisiniz, yoksa koşmalı mısınız?

Cevap basit. Bir yağmur damlasından kaçtığınızda, başka bir yağmur damlasının altına geçmiş oluyorsunuz. Yani üstünüze düşen yağmur damlaları hızınızdan bağımsız olarak sabit.

Eğer hareket etmiyorsanız, sizi ıslatacak tek şey üstünüze düşen yağmurdur. Ama hareket ediyorsanız aynı zaman yanlarınızdan da yağmura maruz kalacak ve daha çok ıslanacaksınız. Yani herhangi bir zamanda yerinizde durursanız en az o zaman ıslanırsınız ve ne kadar hızlanırsanız o kadar fazla ıslanırsınız.

Ama ya bir A noktasından bir B noktasına gitmeniz gerekiyorsa?

O zaman yerinizde durmak pek bir işinize yaramaz.

Verilen bir zaman içinde, üstünüze düşen yağmur miktarı ne kadar hızlı giderseniz gidin aynı miktarda olacaktır. Ve verilen bir mesafede yine ne kadar hızlı giderseniz gidin yandan çarpan yağmur miktarı aynı olacaktır

Toplam ıslaklık = Saniyede üstünüze düşen yağmur x Yağmur altında geçirilen zaman + Metre başına yandan çarpılan yağmur x Katedilen yol miktarı

biçiminde düşünülebilir.

Bu durumda yapmamız gereken anlaşılan boşuna enerji harcamak değil, yağan yağmurun keyfini çıkartmaktır.

Konu ile ilgili aşağıdaki videoyu da izleyebilirsiniz…

Matematiksel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu