Tıp ve Sağlık

Vücudumuzun Hangi Kısmının Büyüme Ve Gelişmesi En Son Olur?

Ergenliğin sonunda vücudun tam gelişmiş haline ulaştığını düşünen birçok insan var. Ama aslında vücudumuz yaşam boyunca değişmeye devam eder. Hatta vücudun bazı kısımlarının büyümesi hiç durmaz. Beyin gibi iç organlar, yeni bilgileri ve vücuttaki dalgalanmaları sürekli olarak işleyerek ölene kadar gelişir. Ancak iç organlarımızı hesaba katmazsak vücudumuzun dışında kalan iki organ da büyümesini durdurmaz. Bu organlarımız kulaklar ve burnumuzdur. Bu nedenle yaşlı insanlarda kulaklar ve burunlar genç bir insanda olduğundan çok daha büyük görünür.

Bu noktada bir itiraz edebilirsiniz. Çünkü yaygın bir söylem saçlarımız ve tırnaklarımızın da sürekli olarak büyüdüğü biçimindedir. Hatta söylenene göre bu büyüme ölümden sonra da devam etmektedir. Öncelikle bunun da bir şehir efsanesi olduğunu söyleyelim. Öldükten sonra bilinenin aksine saçlar ve tırnaklar uzamaya devam etmez. Sadece kişi öldükten sonra parmaklarının etrafındaki deri su kaybı nedeniyle geri çekildiği için uzuyormuş gibi görünürler. Yani neden, ölümden sonra vücudumuzun geri kalanının küçülmesidir. İnsan vücudunun %70’inin sudan oluştuğunu düşünürsek, bu küçülmede aslında pek de şaşırtıcı değildir.

Tırnak ve Saçlarımız Biz Öldükten Sonra Neden Uzayamaz?

Kişi öldükten sonra tırnak ve kıllarımızın uzamaya devam ettiğine dair hikayeler aslında bir yanılgı sonucudur.

Tırnakların uzaması için yeni hücrelerin üretilmesi gerekir. Bunun için de glikoz gereklidir. Bu glikoz sayesinde tırnaklar günde ortalama 0,1 mm uzar. Ancak ölüm nedeniyle glikoz üretimi sona erdiğinde tırnak uzaması da durur. Aynı şey saç için de geçerlidir. Her saç telinin dibinde bulunan folikül saçın uzama kaynağıdır. Her saç folikülü, tabanındaki kan damarlarına doğrudan bağlıdır. Bu kan damarları, büyümelerini sağlamak için saç köklerini besler. Glikoz saç kökünü yeni hücreler üretecek biçimde iterek saçın günde ortalama olarak 0,5 mm. uzamasına neden olur. Ancak glikozun kalbin atması ile sağlanan oksijene ihtiyacı vardır. Dolayısıyla kalp durduğunda kılların ya da tırnağın uzaması da durur.

Burun Ve Kulaklar Neden Yaşlandıkça Büyümeye Devam Ediyor?

Yine de hikayede biraz gerçek var çünkü ölüm anlık bir süreç değil. Birinin kalbi atmayı bıraktığında beyin hücreleri çok hızlı ölür, ancak daha az oksijen kullanan hücreler biraz daha uzun yaşayabilir. Yani potansiyel olarak saç ve tırnaklar beyin öldükten sonra biraz uzayabilir. İşin efsane kısmını kısaca açıkladıktan sonra gerçek kısmına geri dönelim.

Salvador Dali’nin iki farklı döneminin karşılaştırılması. Kulaklardaki bariz büyüme gözlemlenebiliyor. Araştırmalar, kulakların yılda yaklaşık 0,22 milimetre uzadığını tahmin ediyor. Ancak, yaşlı insanların daha büyük kulaklara sahip olduklarını gösteren yayınlanmış çalışmalar olmasına rağmen, tüm yaşam boyunca büyümeye devam edip etmedikleri veya her zaman büyük olup olmadıkları hala net değil.

Yaşlandıkça vücudumuzun geri kalanı küçülürken, burunlarımız, kulaklarımız büyümeye devam eder. Aslında bu büyümenin açıklanması için bilim insanları ortaya çeşitli sebepler sundu. Bunlardan birisi bu iki organımızın yapısı ile ilgili idi. Burunlarımız ve kulaklarımız, vücudumuzun geri kalanına kıyasla benzersizdir. Çünkü kıkırdakla sarılı yumuşak dokudan oluşurlar. Bir grup bilim insanı da büyümenin kıkırdak hücrelerinin çoğalması ile ilişkili olduğunu öne sürüyor.

Ancak muhtemel ikinci açıklama kulağa daha mantıklı geliyor. Bu açıklamaya göre aslında bu organlarımız büyümüyorlar. Aksine sarkıyorlar. Bu hem ciltteki elastikiyet kaybı hem de yerçekimi etkisi ile gerçekleşiyor. Yaşlandıkça burun kıkırdakları aşağıya doğru yer değiştiriyor ve burun boyu uzamış oluyor. Bunun sebebi, burun kıkırdaklarının da yapısını zamanla yitirmesi ve kıkırdak parçaları arasındaki bağ dokunun zamanla elastikiyetini kaybederek uzaması. Sonuç olarak yaşlanma ile birlikte elastikiyet kaybına yerçekimi etkisi de eklenince vücudumuz sarkıyor. Sonucunda vücudumuzun diğer bölümleri küçülürken oluşan bu sarkmalar da bize büyüme olarak gözüküyor.

Kaynaklar ve ileri Okumalar:

  • Do fingernails and hair really keep growing after death?; Yayınlandığı yer: Sciencefocus; Bağlantı: https://www.sciencefocus.com/
  • Big ears: they really do grow as we age; Yayınlanma tarihi: 7 Haziran 2013, Yayınlandığı Yer: theguardian; Bağlantı: https://www.theguardian.com
  • Why do old men have big ears?; Yayınlanma tarihi: 7 Haziran 2013, Yayınlandığı Yer: theguardian Bağlantı: https://www.sciencefocus.com

Matematiksel

Başa dön tuşu