Psikoloji

Bir Erkeğin Köpek Sahibi Olması Onu Daha Çekici Yapar mı?

Bir çoğumuzun hayallerinde ruh eşini bulmak ve onunla romantik bir ilişki paylaşmak vardır. Bu süreçte bir kişiye olan ilgimizin onun görünüşüyle ​​(en azından ilk başta) veya kişiliğiyle ilgili olduğunu düşünmekten hoşlanırız. Ancak psikologların aşk ve çekiciliğin gizemleri üzerine yaptıkları araştırmalar, bu büyülü duyguların farklı bir gerçekle daha ilgili olduğunu ortaya koyuyor.

köpek sahibi olmak

İnsanın daha genelinde doğadaki tüm canlıların en temel dürtülerinden birisi de türünün devamını sağlamaktır. Ancak insan özelinde konuyu ele alırsak bir bebek sahibi olmak ve onu yetiştirmek zor iştir. Bu süreç özellikle anne olma kararı veren bir kadının hayatını önemli bir ölçüde değiştirecektir. Bu nedenle bir kadın, kimi eş olarak seçeceği konusunda bir erkekten çok daha dikkatli olmalıdır. Peki bir kadının bu arayışı ile sevimli dostlarımızın ne ilgisi var?

Köpek Sahibi Olmak İnsanların Üzerinde Yarattığımız Etkiyi Nasıl Değiştirir?

Bekar erkeklere kadınları cezbetmenin bir yolunun bir köpek alıp onu parkta yürüyüşe çıkarmak olduğu söylenir. Bize inanmıyorsanız internette küçük bir araştırma yapın. Bu tavsiyeyi veren onlarca web sitesine rastlayacaksınız.

Bu öneriyi sıradan bir bilgi olarak düşünsek de aslında durum bu değil. Konu ile ilgili bilimsel araştırmalar mevcut. Peki bir köpeğe sahip olmak diğer insanlara ne sinyal verir? Bekar bir adamın köpeği varsa, bu onun uzun vadeli ilişkiler kurabileceği anlamına mı geliyor?

Bir köpek sahibi olmanın bir çok avantajı vardır. Ancak bunların arasında duygusal ilişkilerinizde de anlamlı sonuçlar doğurma ihtimalini düşünmemiş olabilirsiniz.

Araştırmada Tifferet ve meslektaşları, köpek sahibi olmanın, kadınların bir erkeğin çekiciliğine ilişkin algıları üzerinde ne gibi bir etkisi olduğunu bulmaya karar verdi. Ancak bu esnada kadınların bazen iyi bir baba olacak bir erkek ile ilgilendiklerini ve bazen de kısa süreli bir ilişki arayışında olduklarını da hesaba katmak istediler.

Araştırmada çeşitli kadınlara, bir köpeği ile birlikte yürüyen ya da yürümeyen bir adamın resimlerini gösterdiler. Ayrıca bu adamı kısa bir paragrafta kimi zaman iyi bir baba adayı, kimi zaman da özgür ruhlu ve gündelik ilişkiler arayan bir adam olarak tanımladılar. Elde ettikleri sonuç şu şekilde idi.

Beklendiği gibi, ideal bir baba niteliklerine sahip olarak tanımlanan bir erkek, uzun süreli bir ilişki için cazip bir aday olarak görülüyordu. Kendisinin bunun için bir köpek sahibi olması önemli değildi. Ancak biraz serseri ruhlu olanlar uzun süreli bir ilişki için çekici olarak algılanmıyordu. Ancak parkta bir köpek gezdirme tavsiyesinin doğru olduğu ortaya çıktı. Bu kişilerin bir köpeği gezdirirken çekiciliği arttı. Köpek gerçekten de bir kişiye ait ilk izlenimimizi değiştiriyordu.

Verdiğimiz En Önemli Kararı Aslında Duygularımızdan Çok Mantığımızla Veriyor Gibi Gözüküyoruz

Hayatınızda vereceğiniz en büyük kararlardan biri elbette kiminle hayatınızı paylaşmaya karar verdiğinizdir. Bu tür kararların “aşk” gibi ölçülemez şeylere dayandığını ve kesinlikle bunun bir rol oynadığını düşünmeyi seviyoruz.

Ancak, bir kişinin uzun vadeli bir ilişki için doğru olup olmadığını anlamaya gelince, tüm bu harika duygularla birlikte, potansiyel kişi için kafanızda belli bir model olduğunu da kabul etmelisiniz. Sonuçta bir kişi ile birlikte aynı evi paylaşmak günlük hayatın gerçeklerini de içeriyor. Bu gerçekler içinde bulaşık yıkamak, ev temizlemek ve çocuklara bakmak gibi şeyler de var.

Sonucunda bir köpek sahibi olmak, bir erkeğin ciddi bir ilişki kurabileceğine dair kadınlara bir işaret gibi görünüyor. Ancak lütfen bu araştırmayı dikkate alan herkes bilinçsizce bir köpek satın almaya kalkmasın.

Sonuçta bir köpek sahibi olmak en az bir çocuk sahibi olmak kadar ilgi ve emek isteyecektir. Kendinizi buna hazır hissetmiyorsanız siz yine yalnız takılmaya devam edin. Olmadı bir kedi sahibi olun. Onu da mümkünse satın almayın. Sokaklarda binlerce dostumuz kendisine bir yuva arayışı içinde bizleri bekliyor.

Araştırma akla elbette başka soruları da getiriyor. Örneğin her köpek cinsi için bu geçerli olur mu? Sanmıyorum. Ancak bekar bir arkadaşınızı siz tatile gittiğiniz zaman köpeğinize bakması için ikna etmek istiyorsanız bu araştırmayı örnek olarak gösterebilirsiniz. Ayrıca göz atmak isterseniz: Evcil Hayvanlarımız Dünyayı Nasıl Görüyor?


Kaynaklar ve ileri okumalar:

  • Tifferet, Sigal & Kruger, Daniel & Bar-Lev, Orly & Zeller, Shani. (2013). Dog ownership increases attractiveness and attenuates perceptions of short-term mating strategy in cad-like men. Journal of Evolutionary Psychology. 11. 121-129. 10.1556/JEP.11.2013.3.2.
  • Can owning pets make you more attractive?; yayınlanma tarihi: 3 Mayıs 2017; bağlantı: https://nypost.com/
  • How Dogs Help Men in the Dating Market; yayınlanma tarihi: 20 Nisan 2016; bağlantı: How Dogs Help Men in the Dating Market/

Size Bir Mesajımız Var!

Matematiksel, 2015 yılından beri yayında olan ve Türkiye’de matematiğe karşı duyulan önyargıyı azaltmak ve ilgiyi arttırmak amacıyla kurulmuş bir platformdur. Sitemizde, öncelikli olarak matematik ile ilgili yazılar yer almaktadır. Ancak bilimin bütünsel yapısı itibari ile diğer bilim dalları ile ilgili konular da ilerleyen yıllarda sitemize dahil edilmiştir. Bu sitenin tek kazancı sizlere göstermek zorunda kaldığımız reklamlardır. Yüksek okunurluk düzeyine sahip bir web sitesi barındırmak ne yazık ki günümüzde oldukça masraflıdır. Bu konuda bizi anlayacağınızı umuyoruz. Ayrıca yazımızı paylaşarak veya Patreon üzerinden ufak bir bağış yaparak da büyümemize destek olabilirsiniz. Matematik ile kalalım, bilim ile kalalım.

Matematiksel

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu