Mühendislik ve Teknoloji

ChatGPT Nedir? Bizim İçin Neler Yapabilir?

2022 Aralık ayının sonlarında test edilmek üzere genel kullanıma sunulan ChatGPT, kısa sürede milyonlarca kullanıcıyı kendine çekerek bir internet fırtınası başlattı. Elon Musk ve Peter Thiel gibi şirketler tarafından oluşturulmuş bir kuruluş olan OpenAI Yapay zeka firması tarafından geliştirilen ChatGPT, insan kullanıcılarla sohbet eden bir sohbet robotu.

Program, internet üzerinden milyarlarca metin parçasının taranmasından öğrenilen derslere dayalı olarak sözcükleri seçen bir algoritma kullanıyor. Haziran 2020’de OpenAI, internetten trilyonlarca kelime üzerinde eğitilmiş bir dil modeli olan GPT-3’ü duyurmuştu. ChatGPT, büyük ölçüde bu mimari üzerine inşa edilmiş durumda.

Kısa sürede rekor sayıda kullanıcıya ulaşan program gazetecilikten programcılığa ve girişimcilere kadar çeşitli alanlardan pek çok insanı büyüledi. Peki ama tam olarak nedir ve bizim için neler yapabilir? Aslında bu soruyu kendisine sorduk. Aldığımız cevap aşağıda.

ChatGPT Nedir?

Basitçe söylemek gerekirse, ChatGPT bilgiyi tarıyor ve soruları anlamlı bir şekilde yanıtlıyor. Sonucunda bir çoğumuz bilmediğimiz bir şey olduğunda bunu Google arama motoruna yazarak öğreniyoruz. Ancak burada karşımıza çıkan cevaplar her zaman yeterince doğru olmayabiliyor. ChatGPT bir yerde bu işi üstleniyor. Siz sorunuzu soruyorsunuz ve o da size anlamlı bir cevap üretiyor. Bir örnek olarak yaptığımız denemeyi aşağıda görebilirsiniz.

ChatGPT Nedir?

Verdiği cevaplar çok kötü değil. Özellikle bir şeyi adım adım yapmanız gerekiyor ise cevaplar daha da mantıklı gibi gözüküyor. ChatGPT’ye bir başka soru daha soralım.

ChatGPT Nedir?

ChatGPT’yi yeterince uzun süre kullanırsanız bazı kalıplar görmeye başlarsınız. Yeni başlayanlar için, verdiği cevaplar genellikle geneldir ve derinlikten yoksundur. Sonucunda yukarıda okuduğunuz cevaplar doğru. Gerçekten ne olduğunu öğrenmek istiyorsanız, bu cevaplar sizi mutlu edecektir. Ancak yine de cevaplar fazla da yaratıcı gözükmüyor.

ChatGPT Hayatımızı Nasıl Değiştirecek?

Eğer siz de bizler gibi hayatınızı internette içerik üreterek sürdürüyorsanız merak etmeyin ChatGPT işinizi (şimdilik!) elinizden almayacak. Sonucunda bu sohbet robotu tam olarak işini yapıyor. Sorduğunuz soruya cevaplar üretiyor. Ancak kişiselleştirmiyor. Bu nedenle aldığınız cevaplar doğru olsa da insansı olmaktan oldukça uzak.

ChatGPT Nedir?

Ayrıca aldığınız cevaplar sorduğunuz sorunun karmaşıklığına bağlı olarak her zaman yeterince açıklayıcı olmaz. Mesela robotumuza “İntegral nasıl çözülür?” sorusunu sorarsanız vereceği cevaplar doğrudur. Ancak bu cevapları okuyarak bir integral sorusunu çözmeniz ne yazık ki mümkün değildir. Peki matematik sorularını çözmede işe yarar mı? Bunu çok basit bir soru ile deneyelim.

ChatGPT Nedir?

ChatGPT Nasıl Kullanılır?

Sonuç olarak gördüğünüz gibi jenerik içerikler oluşturmada son derece başarılı. Üstelik kullanıcı ara yüzü de son derece basit. Ek olarak şu an için kullanımı ücretsiz. ChatGPT nedir sorusunun cevabını kendiniz görmek ve denemek için sisteme buradan erişebilirsiniz. Gerekli kayıt aşamalarını yaptıktan sonra içine bir şeyler yazarak denemeler yapıp, nasıl çalıştığını görebilirsiniz.

Ancak hatırlatalım. Böyle bir sistemi çalıştırmak kesinlikle maliyetlidir. Bu nedenle şu an için aynı Dall – E’de olduğu gibi, OpenAI şimdilik herkesin ücretsiz kullanması için yayınlasa da, bu muhtemelen bir noktada değişecektir. Şu ana kadar diyet listesi oluşturmaktan, kod yazmaya kadar bir çok kişi ChatGPT’ye milyonlarca soru sordu. Kullanıcıların aktardığına göre özellikle kodlama ile uğraşan kişiler sonuçlardan son derece mutlu.

ChatGPT Nedir?

Ancak yine de bu cevapların kesin doğru olduğunu kabul etmeden önce muhakeme etmeyi unutmayın. Program kesinlikle yararlı gözüküyor. Ancak sonucunda aldığınız cevaplar bir muhakemeye değil daha çok metinlere bağlı olarak geliyor. Bu arada ChatGPT’yi artık kendi sitenize entegre edebiliyorsunuz. Bu sayede müşteri sorularına gerçek insan gibi cevap verebilen bir sohbet botuna şimdilik ücretsiz bir şekilde ulaşmak mümkün. 

Ayrıca haberlere göre Microsoft, ChatGPT’yi Bing tarayıcısına entegre etmeye hazırlanıyor. Bu hamle ile rekabette Google’ın önüne geçmeyi planlıyor. Sonucunda daha ilk günlerindeyiz. Sistemin zaman içinde nereye doğru değişeceğini de birlikte göreceğiz.


Kaynak ve ileri okumalar: ChatGPT launched just a week ago and rocked the world. Here’s what you need to know about it. Yayınlanma tarihi: 9 Aralık 2022; Bağlantı: https://www.zmescience.com


Size Bir Mesajımız Var!

Matematiksel, 2015 yılından beri yayında olan ve Türkiye’de matematiğe karşı duyulan önyargıyı azaltmak ve ilgiyi arttırmak amacıyla kurulmuş bir platformdur. Sitemizde, öncelikli olarak matematik ile ilgili yazılar yer almaktadır. Ancak bilimin bütünsel yapısı itibari ile diğer bilim dalları ile ilgili konular da ilerleyen yıllarda sitemize dahil edilmiştir. Bu sitenin tek kazancı sizlere göstermek zorunda kaldığımız reklamlardır. Yüksek okunurluk düzeyine sahip bir web sitesi barındırmak ne yazık ki günümüzde oldukça masraflıdır. Bu konuda bizi anlayacağınızı umuyoruz. Ayrıca yazımızı paylaşarak veya Patreon üzerinden ufak bir bağış yaparak da büyümemize destek olabilirsiniz. Matematik ile kalalım, bilim ile kalalım.

Matematiksel

Sibel Çağlar

Merhabalar. Matematik öğretmeni olarak başladığım hayatıma 2016 yılında kurduğum matematiksel.org web sitesinde içerikler üreterek devam ediyorum. Matematiğin aydınlık yüzünü paylaşıyorum. Amacım matematiğin hayattan kopuk olmadığını kanıtlamaktı. Devamında ekip arkadaşlarımın da dahil olması ile kocaman bir aile olduk. Amacımıza da kısmen ulaştık. Yolumuz daha uzun ama kesinlikle çok keyifli.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu