Mühendislik ve Teknoloji

DALL-E Artık Herkese Açık: Peki Ama Nedir Ve Nasıl Kullanılır?

Resim ya da tasarımlar yapmak istiyor ancak kendinizi bu konuda yeterince kabiliyetli bulmuyor musunuz? İşte size güzel haber. Sadece basit bir kaç adımda bir yapay zeka yardımı ile bunu başarmanız artık mümkün. Yapay zeka sanat üreticisi DALL-E artık hepimizin kullanımına açık.

Teknolojik evrimin güçlü sembollerinden biri olan yapay zekâ, derin öğrenme alanındaki güncel gelişmeler doğrultusunda hızla ilerlemeye devam ediyor. Bu ilerlemenin somut çıktılarından biri olan GPT3 sistemi
derin öğrenme dil modeline bağlı olarak, veri görselleştirme alanında hızla gelişiyor. OpenAI tarafından geliştirilen GPT3’ün bir ürünü olan DALL-E, doğal dilde ifade edilen metinleri görüntüye dönüştüren yapay bir sinir ağıdır.

DALL-E 12 milyar civarında parametrenin anlamını tanır. Sonrasında da bunu kendisine verilen cümleleri kullanarak daha önce hiç yapılmamış görsellere dönüştürür. DALL-E olarak adlandırılması, Salvador Dali ve Pixar’ın Wall-e karakterinden ilham alarak oluşturulmasından kaynaklanmaktadır.

Ocak 2021’de OpenAI, DALL·E’yi tanıttı. Bir yıl sonra da, DALL·E 2 sürümü ortaya çıktı. DALL·E 2, görüntüler ile onları tanımlamak için kullanılan metin arasındaki ilişkiyi öğrendi. DALL-E, tüm hayatını gri, penceresiz bir odada geçiren bir ressam gibidir. Ona önce milyonlarca manzara resmi gösteriyorsunuz. Sonra renk kodlarını öğretirsiniz. Ardından ona renkli etiketlerle boya verirsiniz ve ondan renkleri eşleştirmesini ve konu etiketlerini taklit eden desenler yapmasını istersiniz. O da milyonlarca rastgele resim yapar.

DALL-E Nasıl Kullanılır?

OpenAI’ye göre 1,5 milyondan fazla insan günde 2 milyondan fazla görüntü oluşturmak için DALL-E kullanıyor. Artık siz de bunlardan biri olabilirsiniz. Sonucunda DALL-E’ye kayıt olmak ile herhangi bir web sitesine kayıt olmak arasında bir fark yok. Yapmanız gereken sadece bir kullanıcı adı belirlemek. ( Bu yazıyı yazdığımız anda kayıt ol butonu çalışmıyordu. Ancak bunun teknik bir sorun ile ilgili olduğunu düşünüyoruz)

DALL-E’de sizin ürettiğiniz görüntüler “generations” adı ile isimlendiriliyor. Bu görüntüler “prompt” adı ile gösterilen arama çubuğuna yazdığınız metne göre ortaya çıkıyor. Ayrıca “upload” adı verilen kısımdan DALL-E’ye görüntü yüklemeniz ve bundan da görüntüler oluşturmanız mümkündür.

DALL-E İle Neler Yapabilirsiniz?

Aslında ne hayal ediyorsanız onu yaparsınız. Görüntünüzün belirli bir sanat akımına uygun olmasını ya da bir sanatçının eserlerine benzemesini istiyorsanız bunu da prompt kısmında belirtebilirsiniz. Aşağıdaki örnekte DALL-E’den çorba içen kedileri çizmesi istenmiş. Sanatçı tercihi olarak da Gustav Klimt yapılmış. Sonucunda ortaya çıkan çizim oldukça sıradışı.

DALL-E AI tarafından oluşturulan “Gustav Klimt tarzında çorba yiyen kediler” görüntüsü

Hayallerinize sınır koymanıza gerek yok. Aşağıdaki görüntü için de “Mars, Formula 1 arabası ve van Gogh tarzı” seçimleri yapılmış. Sonucunda DALL-E aşağıdaki görseli oluşturmuş.

Unutmayın. İsteminizdeki her ayrıntı, DALL-E’nin ortaya çıkardığı görüntüyü etkileyecektir. İstem kutunuza açık renk, koyu renk gibi belirteçler eklemeniz bile sonucu tamamen değiştirecektir. Eğer yapmak istediğiniz şeyler çok belirgin değil ise daha ilginç sonuçlar elde etmeniz de mümkündür. Örneğin aşağıdaki görsel “uzayda bir rodeodaki astronot kovboylar” sorgusu sonucunda ortaya çıkmış.

İster harika ister korkunç bulun, bilgisayarların inandırıcı sahte görüntüler ve cümleler üretebildiği bir çağa girmiş bulunuyoruz. Bu çağdan faydalanmak ya da faydalanmamak sizin tercihiniz olacaktır. Ayrıca göz atmak isterseniz: Matematik Ödevlerine Yardım İçin Google Lens Nasıl Kullanılır?


Kaynaklar ve ileri okumalar

  • GPT3: DALL-E ve JL2P Ekseninde Veri Görselleştirme ve Hareketlendirme Üzerine Bir İnceleme; USBAD Uluslararası Sosyal Bilimler Akademi Dergisi. Yıl 3, Sayı 5, Nisan 2021; https://dergipark.org.tr
  • I tried the controversial internet tool that lets anyone create AI-generated art for free — here’s how to use DALL-E. Yayınlanma tarihi: 3 Ekim 2022; Bağlantı: https://www.businessinsider.com/

Size Bir Mesajımız Var!

Matematiksel, 2015 yılından beri yayında olan ve Türkiye’de matematiğe karşı duyulan önyargıyı azaltmak ve ilgiyi arttırmak amacıyla kurulmuş bir platformdur. Sitemizde, öncelikli olarak matematik ile ilgili yazılar yer almaktadır. Ancak bilimin bütünsel yapısı itibari ile diğer bilim dalları ile ilgili konular da ilerleyen yıllarda sitemize dahil edilmiştir. Bu sitenin tek kazancı sizlere göstermek zorunda kaldığımız reklamlardır. Yüksek okunurluk düzeyine sahip bir web sitesi barındırmak ne yazık ki günümüzde oldukça masraflıdır. Bu konuda bizi anlayacağınızı umuyoruz. Ayrıca yazımızı paylaşarak veya Patreon üzerinden ufak bir bağış yaparak da büyümemize destek olabilirsiniz. Matematik ile kalalım, bilim ile kalalım.

Matematiksel

Batuhan Erdik

Grafik tasarımcısı ve bilgisayar meraklısı...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu