Matematik Ödevlerini Artık Google Çözecek

Koronavirüs pandemisinin başlamasıyla birlikte dünyanın önemli bir kısmında eğitim uzaktan eğitime dönüştü. Bu süreçte Google da özellikle genç öğrencilerin ve ailelerinin rahat etmesi için peş peşe çeşitli uygulamalar yayınlamaya başladı. Bunlardan birisi de fotoğraflardaki matematik problemlerini adım adım çözmeye ve çözüm esnasında da gerekli açıklamalara erişmeye yarayan “Ev ödevi” uygulaması.

Birçok ilginç ve yararlı özelliğe sahip olan Google Lens, iki ucu keskin kılıç olabilecek bu yeni özelliği sunmak üzere. Yeni özellik Google’ın geçen yıl satın aldığı mobil öğrenme uygulaması Socratic’in teknolojisini kullanıyor. “Ev ödevi” filtresinin amacı, çözemedikleri matematik problemleri olan öğrencilere yardımcı olmak. Öğrencilerin yapmaları gereken şey aslında son derece basit. Google Lens içinde bu filtreyi seçmek, kamerayı soruya doğrultmak ve onlara sorun çıkaran kısmı vurgulamak. Google daha sonra çözüm yolunu ve cevabı öğrencilere adım adım gösteriyor.

Ancak bu özellik bir yandan çocuğunuzun matematiği öğrenmesine ve anlamasına yardımcı olabilir, aynı zamanda problemleri ve ödevleri onlar adına çözerek tam tersini de yapabilir. Kavramları gerçekten öğrenmek ve anlamak isteyen öğrenciler için bu özellik gerçekten önemli bir gelişme. Ancak bir çok kişinin endişesi öğrencilerin sadece cevaba odaklanacağı ve çözüm yolunu çok da dikkate almayacağı biçiminde.

İşte bu noktada iş yine öğretmenlere düşecek gibi gözüküyor. Sonuçta verilen ödevlerde sonuç değil de süreç üzerine odaklanılırsa özellik gerçekten öğrenme sürecine yardımcı olabilir. Matematiksel konseptler işlemler yapmaktan ziyade düşünce şeklinin geliştirilmesi temeline dayanır. Google Lens’in yeni özelliği gibi işlem yükünü hafifletecek olan özellikler sayesinde kavramsal öğrenme daha çok artabilir. Google Lens bu özelliğinin ne zaman piyasaya çıkacağını söylemedi, ancak Socratic’in kendisi iOS ve Android için bağımsız uygulamalar olarak mevcut.

Kaynak: GOOGLE LENS CAN NOW SOLVE YOUR KID’S MATH HOMEWORK FROM A PHOTO; https://www.diyphotography.net

Matematiksel

Sibel Çağlar

Merhabalar. Matematik öğretmeni olarak başladığım hayatıma 2016 yılında kurduğum matematiksel.org web sitesinde içerikler üreterek devam ediyorum. Matematiğin aydınlık yüzünü paylaşıyorum. Amacım matematiğin hayattan kopuk olmadığını kanıtlamaktı. Devamında ekip arkadaşlarımın da dahil olması ile kocaman bir aile olduk. Amacımıza da kısmen ulaştık. Yolumuz daha uzun ama kesinlikle çok keyifli.
Başa dön tuşu