Matematik Ödevlerine Yardım İçin Google Lens Nasıl Kullanılır?

Koronavirüs pandemisi sürecinde dünyanın önemli bir kısmı eğitimi uzaktan almak zorunda kalmıştı. Bu süreçte Google da özellikle genç öğrencilerin ve ailelerinin rahat etmesi için peş peşe çeşitli uygulamalar yayınlamaya başladı. Bunlardan birisi de fotoğraflardaki matematik problemlerini adım adım çözmeye ve çözüm esnasında da gerekli açıklamalara erişmeye yarayan “Ev ödevi” uygulaması oldu.

Google Lens, aradığınızı daha hızlı bulmanıza yardımcı olan, yapay zeka destekli bir araçtır. Web’deki görüntüleri analiz ederek çalışır ve ilgili sonuçlar önerir. Lens, resminizdeki nesneleri diğer görüntülerle karşılaştırır ve bu görüntüleri, özgün resimdeki nesnelerle benzerlik ve alaka düzeyine göre sıralar.

Lens ayrıca resminizdeki nesneleri kavrama gücünden yararlanarak web’deki alakalı diğer sonuçları bulur. Aslında bakarsanız yapamadığınız matematik ve diğer konulardaki sorularının cevaplarını öğrenmek için de Google Lens’i kullanabilirsiniz.

Google Lens Nasıl Kullanılır?

Google Lens temel olarak, telefonunuzun kamerasıyla bir nesneyi işaretlemenizi ve ardından Google Asistan’a işaretlediğiniz şeyin ne olduğunu sormanıza olanak tanıyor. Size sadece işaretlediğiniz şeyin ne olduğunu söylemiyor aynı zamanda onunla ilgili önerileri de ekrana getiriyor.

Bir android telefonunuz veya iPad’iniz varsa, Google Lens’i doğrudan Google play’den indirebilirsiniz. Ancak bir iPhone kullanıyorsanız, Google uygulaması aracılığıyla Google lensi kullanabilirsiniz.

Android telefonlar ve iPad için

1. Google lensi telefonunuza veya iPad’inize indirin.

2. Telefonunuzda veya iPad’inizde Google lensi açın. Google lensi ilk kez kullanıyorsanız, kameranıza erişmek için Google lense izin vermeniz gerekir.

3. Ekranın altında “ödev”i seçin.

4. Kameranızı matematik probleminize veya ödevinizdeki herhangi bir soruya yöneltin ve Google matematik veya herhangi bir konu hakkındaki sorunuz için web’den hızlı bir şekilde açıklayıcı yazılar ve videolar önerecektir. Bu aşamada, Chrome aracılığıyla  bilgisayarınıza göndermek veya matematik denklemini düzenlemek için seçeneklerin bulunduğu bir sayfa da açabilirsiniz.

Bir hatırlatma:

Kavramları gerçekten öğrenmek ve anlamak isteyen öğrenciler için bu özellik gerçekten önemli bir gelişme. Ancak bu konuda son derece dikkatli olmak gerektiği de bir gerçek. Sonuçta arama sonuçları neticesinde size önerilen bilgiler her zaman yüzde yüz güvenilir kaynaklara ait olmayabilir. Gözlemlediğimiz kadarıyla Googe Lens hala geliştirme aşamasında. Şu anda yönlendirme dışında soruyu çözmek gibi bir seçeneği bizlere sunmuyor. Ancak altyapısı güçlendikçe muhtemelen bu da kısa zamanda uygulamaya eklenecektir.Kaynaklar ve ileri okumalar:


Dip Not:

Matematiksel, 2015 yılından beri yayında olan ve Türkiye’de matematiğe karşı duyulan önyargıyı azaltmak ve ilgiyi arttırmak amacıyla kurulmuş bir platformdur. Sitemizde, öncelikli olarak matematik ile ilgili yazılar yer almaktadır. Ancak bilimin bütünsel yapısı itibari ile diğer bilim dalları ile ilgili konular da ilerleyen yıllarda sitemize dahil edilmiştir. Bu sitenin tek kazancı sizlere göstermek zorunda kaldığımız reklamlardır. Yüksek okunurluk düzeyine sahip bir web sitesi barındırmak ne yazık ki günümüzde oldukça masraflıdır. Bu konuda bizi anlayacağınızı umuyoruz. Ayrıca yazımızı paylaşarak da büyümemize destek olabilirsiniz. Matematik ile kalalım, bilim ile kalalım

Matematiksel

Sibel Çağlar

Merhabalar. Matematik öğretmeni olarak başladığım hayatıma 2016 yılında kurduğum matematiksel.org web sitesinde içerikler üreterek devam ediyorum. Matematiğin aydınlık yüzünü paylaşıyorum. Amacım matematiğin hayattan kopuk olmadığını kanıtlamaktı. Devamında ekip arkadaşlarımın da dahil olması ile kocaman bir aile olduk. Amacımıza da kısmen ulaştık. Yolumuz daha uzun ama kesinlikle çok keyifli.

Bu Yazılarımıza da Göz Atınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu