Kitap Önerileri

Bilim Sohbetlerine Katılacağınız Kitap Önerileri

Bilimsel çalışmaların ortak noktalarından birisidir evreni anlayabilmek. Gökyüzüne bakılmasının da ağaçtan  düşen elmanın yorumlanmasının da temelde nedeni budur. Şimdilik Büyük Patlamaya kadar gidebildiğimiz zaman diliminde bakalım bilim üzerine yazılmış aşağıdaki beş kitap bizlere hangi bilimsel sohbetlere misafir edecek.

Tek solukta okuyacağınız beş kitap önerisi…

Tesla: Maskelerle Çevrili Bir Hayat – Vladimir Pistalo

İnsanı motive edecek bir biyografi kitabıyla yazımıza başlayalım. 1890’lı yıllarda bugünkü teknolojileri hayal edebilmesi nedeniyle tüm gençlere ilham niteliğindedir, Nicola Tesla’nın hayat hikayesini anlatan bu kitap. Yazar, zamanın büyük mucitlerinden Tesla’nın detaylı olarak hayat hikayesini anlatırken Tesla’yı övmediği gibi yeri geldiğinde hatalarını açıkça okuyucuya gösteriyor. Şu an kullandığımız teknolojilerde büyük payı olan bu dahinin; bu kitapta elektrik ile aşkına, Edison’la tanışmasına, Edison’la yollarının ayrılmasına ve en önemlisi de birbirinden önemli icatlarına şahitlik ediyoruz.

O dönemin tüm ruhunu kitapta bulsak da üslubunda akıcı olamayan yerler zaman zaman karşımıza çıkıyor. Bu kitapta sadece Tesla hakkında bilgi sahibi olmayıp dünyanın icatlarla yaşadığı dönüşüme ve icatların kötüye nasıl kullanıldığını da görebiliyoruz. Diğer taraftan Tesla’nın zekasına hayran kalacağınız gibi bazı sözlerini de hayatınızda kullanma ihtimaliniz oldukça yüksek: “Fikrimi çalmaları mühim değil… Asıl mühim olan, kendi fikirlerinin olmaması.”. Kitabın sonunda içinizde oluşan Tesla sevgisine engel olamayabilirsiniz.

Elon Musk: Tesla Spacex ve Muhteşem Geleceğin Peşinde

Tesla’nın kitap yorumuyla yazıya başladıysak sırada büyük Tesla hayranlarından Elon Musk’ın biyografi kitabıyla devam edelim. Bu Tesla sevgisi girişimcisi olduğu firmaya Tesla Motor ismini verebilecek kadar fazla. Yaşadığımız dönemin en çılgın mühendis ve girişimlerinden olan Elon Musk’un iş hayatına, aile hayatına ve aşk hayatına kadar birçok konuya değinen bu kitabı okurken bilimsel hayal gücünüze de yanınız almayı unutmayın. Bu kitapta, Musk’ın firmalarının kurulma hikayeleri anlatılırken bazı önemli bilimsel ve mühendislik konulara da açıklık getiriliyor. Bu kitabı özel yapan diğer bir özellik ise Elon’un vizyonunda saklı:  Tüm mal varlığını kaybetme pahasına küresel ısınma gibi insanlığın ve dünyanın geleceğini etkileyecek konuları çözmek için çalışmasıdır. Musk’ın ileri görüşlü olması, sürekli denemesi ve çok çalışması nedeniyle girişimcilere de örnek niteliğinde bir kitaptır. Yazar Ashlee Vance’nin amacı, Musk’ı, insanlığın geleceği için fikirlerinin incelenmesi ve görüşlerinin benimsenmesini anlatabilmekti ve bunuda başarıyor.

Başlangıç / Dan Brown

Ülkemizde 2017 yılında en çok satan kitapları arasında olan bu kitap ilk olarak kapak görseliyle içine çekmeye başlıyor. Kitabın her sayfasında merakınızı körüklenirken ters köşelerle de kafanız karışacaktır. Yazarın da sorduğu Nereden geldik? Nereye gidiyoruz? bu iki sorunun cazibesine kapılmamak mümkün mü? Kitap bir davetle başlıyor. Yazar, bu davette insanlığın bu zamana kadar olan tüm bildiklerini değiştireceğini söyleyerek daha ilk sayfalardan merakımızı arttırıyor. Tanrı, bilim ve din üçgeniyle yüzyıllardır süregelen noktalar farklı bir bakış açılarıyla sorgulatılıyor.

Kitapta en çok düşündüren cümlelerden birisi: “Din ile bilim rakip değildir. Onlar aynı hikayeyi anlatmaya çalışan farklı dillerdir. Bu dünyada ikisine de yer var.” Bu sözler aynı zamanda kitabın kısa bir özetidir de. Diğer bir açıdan kitap yapay zekanın aslında ne kadar da hayatımızda olduğunu gösteriyor ve yapay zekanın geleceğini de hayal gücümüze bırakıyor. Sürpriz olmayan bir son olsada tüm kitap boyunca yalın ve sade anlatımla bilimin ufuklarında yolculuğa çıkıyoruz. Diğer iki kitabımız aynı yazarın birbirinden farklı bilim dolu hikayeler konu edindiği iki roman:  Jose Rodrigues dos Santos‘un kaleminden ‘Tanrı’nın Formülü’ ve ‘Süleyman’ın Anahtarı’

Tanrı’nın Formülü – Jose Rodrigues Dos Santos

Zamanın başlangıcı, evrenin kökeni ve hayatın anlamına kadar birçok konuya sorulan basit sorular ve verilen öz cevaplar sayesinde kitaba ilgimizi hiç yitirmiyoruz. ‘Fizik kanunları evrenin müziğinin göstergesidir.’ ve ‘Tüm kozmos matematiğe dayalıdır.’ sözleriyle birçok bilim disiplinini birbirine bağlayabiliyoruz. Kuantum fiziğiyle ilgili bilgi sahibi olmak isteyenler için sade bir anlatımla öne çıktığını söyleyebiliriz. Başta Einstein olmak üzere klasik ve kuantum fizikçilerinin de görüşlerine sıkça yer veriliyor. Kitabı okurken edindiğimiz bilgiler bakış açımızı değiştirecek hatta hayatı sorgulama isteğimizi arttıracaktır. 

Süleyman’ın Anahtarı – Jose Rodrigues Dos Santos

İsviçre Cern’de başlayan bir gizemi, kendi hayatını kurtarmak için çözmesi gereken kişi Rodrigues’in kadrolu kahramanı Noranha’dır. Süleyman’ın Anahtarı kitabı serinin devamı niteliğinde olsa da bu sefer kitapta kuantum bilgisayarların gizemi çözülmeye çalışılıyor. Yazarın bu kitabında  başrol atom-altı parçacıklardadır ve dolayısıyla kuantum fiziğindedir. Evrenin büyük bir kuantum bilgisayarına benzetilmesinin yanısıra verilen bilgilerle insan beyniyle arasında bir bağlantı kurulmuştur. Evrenin gizemini çözmek konusunda yazarın yardımına kuantum fiziğini oluşturan ve ona katkı yapan Feymann, Bohr, Einstein gibi kıymetli bilim insanları yetişiyor.

Neredeyse her bölümde bilim insanlarının sözlerine ve bakış açılarına önemli ölçekte yer ayrılıyor. ‘Tanrı zar atmaz.’ diyen Einstein’a cevap veren Bohr’un ‘Tanrıya ne yapması gerektiğini söylemeyi kesin.’ gibi çağı değiştiren söylemlerine eşlik ediyoruz. Böylece okuyanlar da geleceği düşünceleriyle ve deneyleriyle inşaa eden bilim insanların teoremlerini nasıl ortaya koyduklarına tanık oluyorlar. Klasik fizik, kuantum fiziğine ilgi duyanlar ve bu konular hakkında bilgi sahibi olmak isteyenler için aksiyonlu, merak uyandıran ve akıcı bir kitaplar arasındadır. Keyifli okumalar…

Matematiksel

Şefika Çokcoşkun

İstanbul Üniversitesi 'Nükleer Fizik' anabilim dalında yüksek lisans mezuniyetim sonrası yazarlık serüvenim başladı. Bilimin hayatın parçalarından biri olduğunu aktarmak her bilim insanı gibi benim de görevim... Okumak, dinlemek, merak etmek, araştırmak hep bir adım daha atmamı sağlıyor. Paylaştıkça çoğalacağımız günler yakındır...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu Yazılarımıza da Bakmanızı Öneririz

Başa dön tuşu