Kendimizi Geliştirelim

Akıllı İnsanların Ortak Olarak Belirlenen Özellikleri

Akıllı insanlar, sadece IQ sınavlarındaki son derece yüksek puanlarıyla tanımlanmıyorlar. Doyumsuz bir merak, iyi bir mizah duygusu, uyum sağlama yeteneği gibi başka birçok özelliği paylaşıyorlar. Geçtiğimiz günlerde Quora sitesi bu ortak özellikleri belirlemek için bir soru sordu. Gelen cevaplar oldukça ilgi çekiciydi. Bakalım akıllı insanların özellikleri nelermiş…

Akıllı İnsanların Özellikleri

1- Uyum sağlama yeteneğine sahiptir.

Akıllı insanlar uyum sağlama konusunda daha esnektirler ve bu sayede farklı ortamlarda başarılı olabilirler. Yaşadıkları olası sorunlar karşısında pes etmek yerine ne yapabileceklerini düşünürler ve kendilerini yeni duruma göre ayarlarlar. Yapılan araştırmalar bu fikri desteklemektedir. Zeka, çevrenizle başa çıkmak veya bulunduğunuz çevrede değişiklik yapmak için kendi davranışlarınızı değiştirebilmenizle ilintilidir.

2- Bilmediğini kabul etme eğilimi gösterirler.

Akıllı insanlar belirli kavramlara aşina olmadıklarında bunu itiraf etmekten çekinmezler. Örneğin, bilmiyorum demekten korkmazlar. Eğer bir konuyu bilmiyorlarsa, öğrenmek için çaba gösterirler. Justin Kruger ve David Dunning tarafından yapılan ve Dunning-Kruger etkisi olarak bilinen klasik bir çalışma ile bu görüşü desteklemektedir.

Çalışma bizlere bilgisizliğin kişinin, bilişsel yeteneklerini abartmasına yol açtığını ortaya koymuştur. Bazı kişiler, ortalamanın üstü bir kifayete sahip olduğunu düşünmeye eğilimlidir. Oysa ki zeki insanların kendilerini ispatlamak gibi bir çabaları yoktur. Her şeyi bildiğini zanneden, her konuda mutlaka fikir yürütmesi, yorum yapması gerektiğine inanan birinin bilgi sahibi olmadığı konularda “Bilmiyorum” diyebilmeyi öğrenmesi gerekir.

3- Doyumsuz bir merak duygusuna sahip olurlar ve bunun sonucunda farklı şeyler okurlar

Albert Einstein’ın “Özel yeteneklerim yok, sadece tutkuyla merak ediyorum” sözünü pek çok kişi bilir. 5672 kişinin 50 yıl boyunca gözlemlenmesi ile oluşturulan ve 2016 yılında yayınlanan çalışmada da belirtildiği gibi çocuksu bir merak duygusuna sahip olmak ile yetişkinlikte entelektüel merak ve deneyime açıklık arasında ilişki gözlemleniyor. Akıllı insanlar, bu merak duygularını gidermek için daha fazla okuryazar olma eğilimindedir. Elbette, bunu ispatlamak için bilimsel çalışmaya ihtiyaç yok. Başarılı insanlarının birçoğu biyografilerinde okuyarak ve deneyimleyerek kendilerini eğittiklerini dile getirmektedir.

4- Açık fikirlidirler ve kalıpların dışında düşünürler.

Akıllı insanlar kendilerini yeni fikirlere veya fırsatlara kapatmazlar. Başkalarının görüşlere değer verirler ve olaylara onların açısından bakmaya çalışırlar. Aynı zamanda, akıllı insanlar hangi fikir ve bakış açılarını benimseyecekleri konusunda da dikkatlidirler. Bu tip insanları ikna etmek için karşılarına inandırıcı ve güçlü kanıtlar ile çıkmanız gerekir. Akıllı olmak, farklı düşünmekle yakından alakalıdır. Bu kişiler, statükoyu sorgulayıp, kalıplaşmış işleri yapmanın yeni yollarını aramaya eğimli olurlar.

Araştırmacılar, beynimizin günümüz toplumunun benzersiz koşullarını kavramaya ve bunlara yanıt vermeye pek uygun olmadığını savunuyorlar. Bu nedenle  daha az insanla birlikte olmak bizi daha mutlu bireyler haline getiriyor.

5. Yalnızlıktan keyif alırlar ve empati yetenekleri gelişmiştir.

Araştırmalar gösteriyor ki, akıllı insanlar bireysel ve yalnız olmayı daha çok tercih ediyor. Diğer insanlarla sosyalleşmenin ortalama insanlara verdiği keyfi, zeki insanlara vermediği araştırmada öne sürülüyor. Ayrıca, karşılarındakinin ne hissettiğini/ne düşündüğünü daha kolay anlayabilir. Bazı psikologlar, başkalarının ihtiyaçlarını ve hislerini anlayabilmenin duygusal zekanın temel taşlarından biri olduğunu söylüyor.

6- Kendilerini kontrol etme becerileri gelişmiştir.

2009 yılında Psychological Science adlı dergide yayımlanan bir çalışmada, irade ve zeka arasında bağlantı olduğu ortaya konuldu. Çalışma kapsamında katılımcılara iki finansal seçenek sunuldu; ya o anda az miktarda ödeme alacaklardı ya da ileri bir tarihte daha büyük bir ödeme alacaklardı. İleri tarihte daha büyük miktarda ödeme almayı tercih eden (daha iradeli olan) katılımcıların, zeka testlerinde genellikle daha yüksek puan aldığı fark edildi.

7. Gelişmiş bir mizah anlayışları vardır.

Sözel ve sayısal zeka testlerinden daha yüksek puan alan kişilerin mizah duygusu daha da gelişmiş oluyor. Konu hakkında yapılmış pek çok araştırma mevcut. Yapılan bir araştırma komedyenlerin özel zekasının ortalamanın üzerinde, bir başkasında da çizgifilm altyazısı hazırlayanların ortalamanın üzerinde bir zekaya sahip olduğunu ortaya koydu.

Elbette sadece bu maddelere bakarak kimsenin akıllı olduğunu ya da olmadığını söylemek mümkün değil. Ancak yukarıda sıraladığımız ve ilgili araştırmaları eklediğimiz maddeler aslında mutlu ve başarılı bireyler olmamız açısında bizlere ipuçları sunuyor. Ayrıca göz atmak isterseniz: Reductio Ad Absurdum: Olmuyorsa Olmalı Ya da Olmayana Ergi Nedir?


Kaynaklar ve ileri okumalar:


Dip Not:

Matematiksel, 2015 yılından beri yayında olan ve Türkiye’de matematiğe karşı duyulan önyargıyı azaltmak ve ilgiyi arttırmak amacıyla kurulmuş bir platformdur. Sitemizde, öncelikli olarak matematik ile ilgili yazılar yer almaktadır. Ancak bilimin bütünsel yapısı itibari ile diğer bilim dalları ile ilgili konular da ilerleyen yıllarda sitemize dahil edilmiştir. Bu sitenin tek kazancı sizlere göstermek zorunda kaldığımız reklamlardır. Yüksek okunurluk düzeyine sahip bir web sitesi barındırmak ne yazık ki günümüzde oldukça masraflıdır. Bu konuda bizi anlayacağınızı umuyoruz. Ayrıca yazımızı paylaşarak da büyümemize destek olabilirsiniz. Matematik ile kalalım, bilim ile kalalım

Matematiksel

Sibel Çağlar

Merhabalar. Matematik öğretmeni olarak başladığım hayatıma 2016 yılında kurduğum matematiksel.org web sitesinde içerikler üreterek devam ediyorum. Matematiğin aydınlık yüzünü paylaşıyorum. Amacım matematiğin hayattan kopuk olmadığını kanıtlamaktı. Devamında ekip arkadaşlarımın da dahil olması ile kocaman bir aile olduk. Amacımıza da kısmen ulaştık. Yolumuz daha uzun ama kesinlikle çok keyifli.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu