Kişisel Gelişim

Akıllı İnsanların Ortak Olarak Belirlenen 10 Özelliği

Akıllı insanlar, sadece IQ sınavlarındaki son derece yüksek puanlarıyla tanımlanmıyorlar. Doyumsuz bir merak, iyi bir mizah duygusu, uyum sağlama yeteneği gibi başka birçok özelliği paylaşıyorlar. Geçtiğimiz günlerde Quora sitesi bu ortak özellikleri belirlemek için bir soru sordu ve gelen onlarca cevabı süzgeçten geçirerek iflscience da bir yazı hazırladı. Biz de sizler için çevirdik. Keyifli okumalar dileriz…

Akıllı İnsanlar…

1- Uyum sağlama yeteneğine sahiptir.

Akıllı insanlar uyum sağlama konusunda daha esnektirler ve bu sayede farklı ortamlarda başarılı olabilirler. Yaşadıkları olası sorunlar karşısında pes etmek yerine ne yapabileceklerini düşünürler ve kendilerini yeni duruma göre ayarlarlar. Yapılan araştırmalar bu fikri desteklemektedir. Zeka, çevrenizle başa çıkmak veya bulunduğunuz çevrede değişiklik yapmak için kendi davranışlarınızı değiştirebilmenizle ilintilidir.

2- Bilmediğini kabul etme eğilimi gösterirler.

Akıllı insanlar belirli kavramlara aşina olmadıklarında bunu itiraf etmekten çekinmezler. Bilmiyorum demekten korkmazlar. Eğer bir konuyu bilmiyorlarsa, öğrenmek için çaba gösterirler. Justin Kruger ve David Dunning tarafından yapılan ve Dunning-Kruger etkisi olarak bilinen klasik bir çalışma ile bu görüşü desteklemektedir. Çalışma bizlere bilgisizliğin kişinin, bilişsel yeteneklerini abartmasına yol açtığını ortaya koymuştur. Dunning-Kruger etkisi psikolojide, ‘’illusory superiority (üstünlük vehmi)’’ denilen bir ruh halinden kaynaklanmaktadır. Bazı kişiler, ortalamanın üstü bir kifayete sahip olduğunu düşünmeye eğilimlidir. Oysa ki zeki insanların kendilerini ispatlamak gibi bir çabaları yoktur.

3- Doyumsuz bir merak duygusuna sahip olurlar.

Albert Einstein’ın “Özel yeteneklerim yok, sadece tutkuyla merak ediyorum” sözü pek çok kişi tarafından bilinir. 5672 kişinin 50 yıl boyunca gözlemlenmesi ile oluşturulan ve 2016 yılında yayınlanan çalışmada da belirtildiği gibi çocuksu bir merak duygusuna sahip olmak ile yetişkinlikte entelektüel merak ve deneyime açıklık arasında ilişki gözlemleniyor.

4- Çok fazla ve farklı şeyler okurlar.

Akıllı insanlar, yukarıda da bahsettiğimiz merak duygularını gidermek için daha fazla okuryazar olma eğilimindedir. Bunu ispatlamak için bilimsel çalışmaya ihtiyaç yok. Başarılı insanlarının birçoğu biyografilerinde okuyarak ve deneyimleyerek kendilerini eğittiklerini dile getirmektedir.

5- Açık fikirlidirler.

Akıllı insanlar kendilerini yeni fikirlere veya fırsatlara kapatmazlar. Başkalarının görüşlere değer verirler ve olaylara onların açısından bakmaya çalışırlar. Aynı zamanda, akıllı insanlar hangi fikir ve bakış açılarını benimseyecekleri konusunda da dikkatlidirler. Bu tip insanları ikna etmek için karşılarına inandırıcı ve güçlü kanıtlar ile çıkmanız gerekir.

 6- Yalnızlıktan keyif alırlar.

Araştırmalar gösteriyor ki, akıllı insanlar bireysel ve yalnız olmayı daha çok tercih ediyor. Diğer insanlarla sosyalleşmenin ortalama insanlara verdiği keyfi, zeki insanlara vermediği araştırmada öne sürülüyor.

7- Kendilerini kontrol etme becerileri gelişmiştir.

2009 yılında Psychological Science adlı dergide yayımlanan bir çalışmada, irade ve zeka arasında bağlantı olduğu ortaya konuldu. Çalışma kapsamında katılımcılara iki finansal seçenek sunuldu; ya o anda az miktarda ödeme alacaklardı ya da ileri bir tarihte daha büyük bir ödeme alacaklardı. İleri tarihte daha büyük miktarda ödeme almayı tercih eden (daha iradeli olan) katılımcıların, zeka testlerinde genellikle daha yüksek puan aldığı fark edildi.

8. Gelişmiş bir mizah anlayışları vardır.

Sözel ve sayısal zeka testlerinden daha yüksek puan alan kişilerin mizah duygusu daha da gelişmiş oluyor. Konu hakkında yapılmış pek çok araştırma mevcut. Yapılan bir araştırma komedyenlerin özel zekasının ortalamanın üzerinde, bir başkasında da çizgifilm altyazısı hazırlayanların ortalamanın üzerinde bir zekaya sahip olduğunu ortaya koydu.

9. Diğer insanların deneyimlerine karşı duyarlıdırlar.

Akıllı insanlar karşılarındakinin ne hissettiğini/ne düşündüğünü anlayabilir. Bazı psikologlar, başkalarının ihtiyaçlarını ve hislerini anlayabilmenin duygusal zekanın temel taşlarından biri olduğunu söylüyor.

10. Kalıpların dışında düşünürler.

Akıllı olmak, farklı düşünmekle yakından alakalıdır. Bu kişiler, statükoyu sorgulayıp, kalıplaşmış işleri yapmanın yeni yollarını aramaya eğimli olurlar. New York Üniversitesinden Scott Galloway‘in dediği gibi, başarılı insanlar her zaman “Ya bu şekilde yaparsak” diye soru sorma eğilimi gösterirler.

Elbette sadece bu maddelere bakarak kimsenin akıllı olduğunu ya da olmadığını söylemek mümkün değil. Ancak yukarıda sıraladığımız ve ilgili araştırmaları eklediğimiz maddeler aslında mutlu ve başarılı bireyler olmamız açısında bizlere ipuçları sunuyor.

Kaynak: 11 Common Traits Of Highly Intelligent People; https://www.iflscience.com

Kapak Görseli: https://ideapod.com/science-explains-highly-intelligent-people-prefer-alone/

Matematiksel

Sibel Çağlar

7 yıl Kadıköy Anadolu Lisesinin devamında lisans eğitimimi Marmara Üniversitesi İng. Matematik öğretmenliği üzerine tamamladım. Devamında 20 yıl çeşitli özel eğitim kurumlarında matematik öğretmenliği ve eğitim koordinatörlüğü yaptım. 2015 yılında matematiksel.org web sitesini kurdum. Amacım bilime ilgiyi arttırmak, bilimin özellikle matematiğin zihin açıcı yönünü açığa koymaktı. Yolumuz daha uzun ve zorlu ancak en azından deniyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.