Tarih

Olağanüstü Miras: Minyatür Ahşap Oymacılığı

İnsanlık tarihinde yitip gitmiş muhteşem uğraşılara bakınca hayıflanmamak elde değil.

Dünya üzerinde yalnızca 135 adet minyatür ahşap oyması bulunduğu söyleniyor. Araştırmacılar, müzelerden ve özel koleksiyonlardan topladıkları bu nadide parçaları incelemeye alıyorlar ve bu esrarengiz minyatür oymacılık sanatının sırlarını keşfetmeye çabalıyorlar. Sonunda ilginç birtakım bilgilere de ulaşılıyor.

Minyatür Ahşap Oymacılığı

Minyatür Ahşap Oymacılığı Tarihi

En başta bu ahşap oymaların tarihsel ölçekte çok kısa bir zaman dilimi içerisinde Belçika’nın kuzeyinde Flamanca konuşulan Flandre bölgesinde veya Hollanda’da, 1500 ilâ 1530 yılları arasında yapıldıkları tahmin ediliyor. Avrupa’da o dönemde ortaya çıkan bir sosyal sınıf olan tüccarların bu tarz dini figürlerin işlendiği ahşap oymacılığı piyasasını talepleriyle hareketlendirdikleri ve bu sayede yöredeki insanların bu çok zahmetli minyatür sanatında yüksek kaliteli ürün verecek ustalığa ulaştıkları anlaşılmış.

Ne var ki hemen ertesinde Reform hareketleri başlayınca bu kısa dönemde ortaya çıkan ve çoğunlukla dinsel konuların işlendiği minyatür oymalar bir kenara bırakılmış. Mikro CT taramalar ve ileri düzey 3 boyut analiz yöntemleriyle yapılan incelemeler sonucunda araştırmacılar bu minyatür ahşap oyma kutuların ne denli girift yapıya sahip olduğunu keşfetmişler. İç tabakalar, eklem yerleri son derece iyi gizlenerek birbirine bağlantılanmış.

Yalnızca bir mikroskop ya da X-ışını görüntülemesi yoluyla fark edilebiliyorlar. Çıplak gözle görülmesi neredeyse tamamen imkansız ayrıntılar var. Eserlerin kimi parçaları ayrıca bir çim tohumundan daha küçük boyutta iğneler barındırıyorlar. Fakat bu kutuların yapım süreciyle ilgili çok fazla ayrıntıya ulaşılamamış. Bunun nedeni içeriklerindeki altın kalıntılarıyla birtakım diğer dekorasyon materyallerinin X-ışınımı sonuçlarını olumsuz yönde etkilemiş olması.

Minyatür Ahşap Oymacılığı

Çevirmen notu: 500 yıl öncesine ait bu eserlerin çok kısa bir tarihsel dönemde kullanılmış olması ve günümüze kadar kalabilmiş olması iyi haber. Ancak geliştirilememiş ve diğer toplumsal konularla da çeşitlendirilerek uyarlanamamış olması da üzücü. Böylesi bir mikro-sanat, insan topluluklarının çoğu dönemsel alışkanlık veya çalışmaları hakkında günümüze taşınan daha aydınlatıcı bilgiler içerebilirdi. Sanatın diğer kollarıyla da bütünleştirilebilirdi. İnsanlar arasında daha çok rağbet görerek sanatsal ve estetik anlamda da eğitimde önemli ve ilerici roller üstlenebilirdi.

Minyatür Ahşap Oymacılığı

Bazen insanlık tarihinde yitip gitmiş muhteşem uğraşılara bakınca hayıflanmamak elde değil. Derinliğiyle ve kalıcılığıyla büyük etkiler uyandıracak eserler yok olma tehlikesiyle karşılaşabiliyor. Yine de bu göz kamaştırıcı üretimleri dünyaya kazandırmış olan minyatür ahşap oymacısı ustalara ve onları son teknolojiyle inceleyerek sırlarını dünyayla paylaşan bilim insanlarına minnet duyguları beslemekten kendimizi alamıyoruz.

Kaynak: 16th Century Boxwood Carvings Are So Miniature Researchers Used X-Ray To Solve Their Mystery; https://www.boredpanda.com/

A. Caner Sönmez

Matematiksel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu