Psikoloji

Felaket Kaydırması(Doomscrolling): Kötü Haberleri Neden Takip Etmekten Vazgeçemiyoruz?

Uzun zamandır felaket haberleriyle yatıyoruz, felaket haberleri ile uyanıyoruz. Olan biten hakkında bilgi edinmek istediğimiz zamanlarda da sosyal medyadan bilgi edinmeye çalışıyoruz. Bu esnada başparmağımız sürekli olarak ekranda yukarı ve aşağı hareket ediyor. Okuduklarımız karşısında dönem dönem kalp atışımızın arttığını ve sinirlerimizin bozulduğunu hissetsek de sanki biri bizi zorluyormuş gibi bunu yapmaya devam ediyoruz. Bu yaptığımız eylemin aslında bir karşılığı var: Doomscrolling yani felaket kaydırması.

Doomscrolling olumsuz haberlerin takip edilmesine aşırı zaman harcama eylemidir. Sonucunda 2020 ve 2021 yılı bir mola vermemize pek de izin vermedi. Bunun sonucunda Oxford Sözlüğü, 2020’de ‘Doomscrolling’i yılın kelimesi yaptı. Süreç günümüzde de fazla değişmiş gibi gözükmüyor. Ayrıca kelime yeni olsa da arka plandaki davranışımız pek yeni değil.

Olumsuz haberlerin artışı Doomscrolling’in etkiliyor.

Neden Kötü Haberleri Bu Kadar Çok Takip Ediyoruz?

Doomscrolling eyleminin arka planındaki temel neden “belirsizliğe tahammülsüzlük” olarak bilinen insan davranışıdır. Trajik haberlerin hiç bitmeyecek gibi göründüğü kargaşa zamanlarında, günlük yaşamla ilgili belirgin bir belirsizlik duygusu vardır. Bilmediğimiz her şeye cevap bulabilirsek kendimizi daha iyi hissedeceğimizi düşünürüz. Medya da bu dürtümüzden elbette haberdardır. Bu yüzden kötü haberlerin ve sansasyonel manşetlerin yüzdesi iyi veya rahatlatıcı olan haberlerden daha fazladır.

Başka bir deyişle, olumsuzluklara daha fazla dikkat ediyoruz. Aynı durum geçmişte de geçerli idi. Sonuçta bir zamanlar olası bir tehdit ölüm anlamına gelmekteydi. Bu hayatta kalma içgüdüsü, olumsuz haberlere aşırı derecede odaklanmamıza neden olmaya devam ediyor.

Belirsizliğin neden olduğu korkunun üstesinden gelmek için , güven verici bir açıklama bulmak umuduyla olduğunca fazla bilgi toplama ihtiyacı hissediyoruz. Bu çabada da, olumsuz manşetlerin tuzağına düşüyoruz.

Doomscrolling psikolojimizi de olumsuz şekilde etkiliyor

Kötü haberlere odaklanma eğilimimizin psikolojimizi olumsuz etkilemesi aslında pek de şaşırtıcı değil. Konu ile ilgili bir çok araştırma mevcut. Araştırmaların birinde, sabahları üç dakika olumsuz haber izleyen katılımcıların, altı-sekiz saat sonra kötü bir gün yaşadıklarını bildirme olasılıklarının %27 daha fazla olduğu ortaya kondu.

Nispeten, çözüm odaklı haberleri izleyen grup ise, %88 oranında iyi bir gün geçirdiğini bildirdi. 2013’teki Boston Maratonu Bombalamalarından sonra yapılan bir çalışma yaklaşık 4500 Amerikalının haber tüketimini izledi. Çalışma, altı saatten fazla medyada haber tüketen kişilerin, haberleri çok fazla izlemeyenlere göre akut stres geliştirme olasılığının dokuz kat daha fazla olduğunu buldu.

Çalışmalar ayrıca, kötü haber tüketimi ile daha yüksek düzeyde kaygı, depresyon, stres ve hatta travma sonrası stres bozukluğuna benzer semptomlar arasında bir bağlantı olduğunu ileri sürüyor. Uzmanlar ayrıca felaket kaydırmanın yani doomscrolling’in uyku düzenini bozabileceğini, dikkati azaltabileceğini ve aşırı yemeye neden olabileceğini de belirtiyor.

Günümüzde haberlerden kaçmak neredeyse imkansız. Ayrıca bilgi, neler olup bittiğine dair bize net bir bakış açısı sağlar ve faydalı görüşler oluşturmamıza yardımcı olur. Ancak çok fazlası stres seviyemizi yükselterek, kendimizi normalden daha kötü hissetmemize neden olacaktır.

Sosyal medya bağımlılık yapacak ve saatlerce gezinmemizi sağlayacak şekilde tasarlanmıştır. Bu bağımlılık yaratan tasarım olumsuzlukla birleştiğinde kıyametin tarifi haline dönüşür. Bu nedenle, psikologlar, her gün olumsuz haberlerle dolu geçirdiğimiz saatleri takip etmemizi ve olumsuz haber tüketimini sınırlandırmamızı öneriyorlar.Kaynaklar ve İleri Okumalar:

  • Doomsurfing and doomscrolling mediate psychological distress in COVID-19 lockdown: Implications for awareness of cognitive biases; https://onlinelibrary.wiley.com/
  • Cross-national evidence of a negativity bias in psychophysiological reactions to news; https://www.pnas.org

Dip Not:

Matematiksel, 2015 yılından beri yayında olan ve Türkiye’de matematiğe karşı duyulan önyargıyı azaltmak ve ilgiyi arttırmak amacıyla kurulmuş bir platformdur. Sitemizde, öncelikli olarak matematik ile ilgili yazılar yer almaktadır. Ancak bilimin bütünsel yapısı itibari ile diğer bilim dalları ile ilgili konular da ilerleyen yıllarda sitemize dahil edilmiştir. Bu sitenin tek kazancı sizlere göstermek zorunda kaldığımız reklamlardır. Yüksek okunurluk düzeyine sahip bir web sitesi barındırmak ne yazık ki günümüzde oldukça masraflıdır. Bu konuda bizi anlayacağınızı umuyoruz. Ayrıca yazımızı paylaşarak da büyümemize destek olabilirsiniz. Matematik ile kalalım, bilim ile kalalım

Matematiksel

Sibel Çağlar

Merhabalar. Matematik öğretmeni olarak başladığım hayatıma 2016 yılında kurduğum matematiksel.org web sitesinde içerikler üreterek devam ediyorum. Matematiğin aydınlık yüzünü paylaşıyorum. Amacım matematiğin hayattan kopuk olmadığını kanıtlamaktı. Devamında ekip arkadaşlarımın da dahil olması ile kocaman bir aile olduk. Amacımıza da kısmen ulaştık. Yolumuz daha uzun ama kesinlikle çok keyifli.
Başa dön tuşu