Eğitim Bilimleri

Çılgın Bir Oyun: Üç Kişilik Satranç

Beceri gerektiren zeka oyunlarının hayranıysanız, muhtemelen satranç oynamayı da seviyorsundur. Satranç oyununda yeterince ustalaştığınızı düşünüyorsanız, o zaman üç kişilik satrancı deneyin. 

Üç kişilik satranç 1972 de Robert Zubrin tarafından icat edildi. Oyun esasen üçüncü kişinin oyuna dahil olduğu klasik satranç oyununa benzer. Tahta genellikle altıgen şeklindedir, ancak başka şekilleri de mevcuttur. 

Taşların hareketi klasik satranç oyunundaki hareketlerle  aynıdır. Tek fark zemindeki şekillerin kare şeklinde olmamasıdır. 

Klasik satranç tahtasında 64 kare bulunurken üç kişilik satrançta 96 kare bulunmaktadır. Tahtada yaptığınız bir hareket, bu nedenle doğrusal değil, kavisli bir halde hareket etmeye sizi zorlayacaktır.

Üç Kişilik Satranç Oyunu Kuralları

İnsanın aklına gelen ilk sorulardan biri oyunun nasıl biteceği, kiminle mücadele edeceği elbette?

Çünkü iki kişilik satranç oyununda taraflardan biri, diğerini mat edince oyun biter. Ancak üç kişilik satranç oyununda bu nasıl olacak?

Açıkçası bu oyunun gerçekten kafa karıştırıcı ve zor olduğunu itiraf etmeliyiz.

Çoğu kişi bu oyunu bir oyuncunun diğerini mat ettiğinde bitmiş olacağını kabul ediyor. Çoğu kişi bu oyunu bir oyuncu diğerini mat ettiğinde bitmiş kabul ediyor. Yenen birinci, yenilen sonuncu, diğer oyuncu da ikinci olarak kabul ediliyor.

Oyundaki en büyük problem ise, kiminle mücadele edeceğiniz. Çünkü her oyuncu diğer iki oyuncuya karşı savunma önlemi almak zorunda.

Ayrıca her hamlede, diğer iki oyuncunun birbiri arasındaki taktik durumu hesaba katmanız gerekli. Artık bireysel beceriniz ve kıvrak zekanıza kalmış bir durum var ortada. Stratejinizi iki ayrı oyuncuya karşı ve onların kendi aralarındaki duruma göre kurmak zorundasınız.

Satranç oyununda her zaman önce beyaz başlar. Kimin başlayacağını karar vermek için de bir oyuncunun elindeki saklamış olduğu piyonu tahmin etmesine karar verir. Bu şekilde renkler belirlendikten sonra önce beyaz, ardından yeşil ve en son hamleyi siyah yapar. Oyun bitene kadar bu sıra şekilde devam eder.

2000’li yılların başında Rus satranç oyuncusu Ilshat Tagiev bu oyunda “tarafsızlık kuralı”nı ortaya attı. Bu kurala göre, kim rakip olarak gördüğü oyuncu tarafından saldırıya maruz kaldıysa o kişiye saldırabilir. Bu şekilde iki oyuncu bir üçüncünün peşinden koşma derdinden kurtulacaktır.

Serkan Göksal

Kaynak:

https://interestingengineering.com/three-player-chess-just-crazy-sounds

https://www.threechess.com/en/how-to-play-three-player-chess

Matematiksel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu