Anasayfa » KEŞFET » Çılgın Bir Oyun: Üç Kişilik Satranç

Çılgın Bir Oyun: Üç Kişilik Satranç

Beceri gerektiren zeka oyunlarının hayranıysanız, muhtemelen zorlu fakat bir o kadar da zevkli bir oyun olan satranç oynamayı da seviyorsun.  İki kişilik satranç oynamak sizin için kolay bir oyun olduğunu düşünüyorsanız, o zaman üç kişilik satranç oyununu deneyin. Oyuncuları zorlayacak, daha güçlü bir rakibe ihtiyaç duymayacakları üç kişilik satranç oyunudur. Satrancın kökenleri tam olarak bilinmemesine rağmen, çoğu Hindistan’da yaklaşık olarak iki bin yıl önce oynanan bir oyun olduğuna inanmaktadır. Üç kişilik satranç 1972 de Robert Zubrin tarafından icat edildi.

Satranç oynamayı seviyorsanız, bir süre sonra oyunun kurallarını çözmüş olacaksınız. Üç kişilik satranç esasen üçüncü kişinin oyuna dahil olduğu klasik satranç oyununa benzer. Tahta genellikle altıgen şeklindedir, ancak başka şekilleri de mevcuttur. 3 oyuncu satrançta her biri kendi tarafında başlayan üç farklı “ordusu” bulunmaktadır. Taşların hareketi klasik satranç oyunundaki hareketlerle  aynıdır. Tek fark zemindeki şekillerin kare şeklinde olmamasıdır.  Klasik satranç tahtasında 64 kare bulunurken üç kişilik satrançta 96 kare bulunmaktadır. Tahtada yaptığınız bir hareket, bu nedenle doğrusal değil, kavisli bir halde hareket etmeye devam ediyorsunuz.

Oyun Kuralları

İnsanın aklına gelen ilk sorulardan biri oyunun nasıl biteceği, kiminle mücadele edeceğim? Çünkü iki kişilik satranç oyununda taraflardan biri, diğerini mat etmeli. Ancak 3 kişilik oyunda bu nasıl olacak? Açıkçası bu oyunun gerçekten kafa karıştırıcı ve zor olduğunu itiraf etmeliyiz. Çoğu kişi bu oyunu bir oyuncunun diğerini mat ettiğinde bitmiş olacağını kabul ediyor. Fakat bu oyunda, her oyuncu diğer iki oyuncuya karşı savunma yapmak zorunda kalıyor. Ayrıca her hamlede, diğer iki oyuncunun birbiri arasındaki taktik durumu hesaba katmanız gerekiyor. Artık bireysel beceriniz ve kıvrak zekanıza kalmış bir durum var ortada. Stratejinizi iki ayrı oyuncuya karşı ve onların kendi aralarındaki duruma göre kurmak zorundasınız.

Satranç oyununda her zaman önce beyaz başlar. Kimin başlayacağını karar vermek için de bir oyuncunun elindeki saklamış olduğu piyonu tahmin etmesine karar verir. Bu şekilde renkler belirlendikten sonra önce beyaz, ardından yeşil ve en son hamleyi siyah yapar. Oyun bitene kadar bu sıra şekilde devam eder.

Oyunda ilk karşılaştığı kişiyi yenen birinci, yenilen sonuncu, diğer oyuncu da ikinci olarak kabul ediliyor.

2000’li yılların başında Rus satranç oyuncusu Ilshat Tagiev  “tarafsızlık kuralı”nı ortaya attı. Bu kurala göre, kim rakip olarak gördüğü oyuncu tarafından saldırıya maruz kaldıysa o kişiye saldırabilir. Bu şekilde iki oyuncu bir üçüncünün peşinden koşma derdinden kurtulacaktır.

Serkan Göksel

Kaynak:

https://interestingengineering.com/three-player-chess-just-crazy-sounds

https://www.threechess.com/en/how-to-play-three-player-chess

Matematiksel

Paylaşmak Güzeldir

Yazıyı Hazırlayan: Serkan Göksal

Avatar
2009 Anadolu Üniversitesi İlköğretim Matematik Öğretmenliğine giriş yaptım. 2013’te mezun oldum. Üniversitede de okurken ortaöğretim kpss ile aynı üniversitede memurluk yaptım. Mezun olduğum ilk sene İstanbul’a öğretmen olarak atandım. 2015 yılında İstanbul Kültür Üniversitesinde yüksek lisansa başladım. Tez hazırlama aşamasındayım. Eğitimin sorunlu olduğu bölgeden geldiğim için eğitime çok önem veririm. Öğretmenliğin kutsal bir meslek olduğuna inananlardanım. Öğrencilerime dediğim gibi eğitim ihtiyaçtır. Bu ihtiyacı gidermek için çok çalışmalıyız. Çok okumalı ve çok merak etmeliyiz. Eğitimin yaşı yoktur. Hayat boyu devam eder. İnsanları, toplumsal olayları araştırmayı, incelemeyi çok severim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.