Tarih

Unutulan Bir İlk: Marjorie Lee Browne

Bilim dünyasında kadın olmak zordur, 20 yüzyılın başlarında Amerika’da siyahi bir kadınsanız çok zor. 19. yüzyılın sonlarına kadar matematikçi kadınlar, kadın olmanın yarattığı olumsuzlukları yenebilmek için büyük bir mücadele vermek zorundaydılar. 20. yüzyılın başlamasıyla birlikte mücadelenin boyutları değişti. Kadın olmak, özellikle 20. yüzyılın ilk yarısında, hala zordu. Ama, Avrupa’da Yahudi kadın olmak ya da Amerika’da siyahi kadın olmak çok daha zordu. Marjorie Lee Browne işte böyle bir dönemde Amerika Birleşik Devletlerinde doğdu.

Şanslı bir çocuktu aslında, ailesi matematik tutkunuydu ve kızlarını çocukluğundan itibaren bu alanda desteklediler. İyi bir eğitim aldı. Başkent Washington D.C.’de daha çok zencilerin gittiği Howard Üniversitesinden 1935 yılında mezun oldu. Aynı şehirdeki Gilbert College’da matematik ve fizik hocalığı yaptı. Eğitmenlik yaptığı süreçte, hem matematikle ilgili çalışmalarına devam etti hem de çevresinde maddi imkansızlıklardan dolayı eğitim alamayan gençlere destek oldu. Okumaya doymayan bu kadın devamında Michigan Üniversitesi’ne gitti. 1939 yılında matematik dalında master derecesi alarak bu dereceyi alan ilk siyahi kadınlardan biri oldu.

Marjorie Lee Browne Pes Etmek Bilmeyen Bir Kadındı

Marjorie Lee Browne

Yeniden çalışmaya başladı. Çeşitli üniversitelerde dersler verdi. Ayrıca yazları da Michigan Üniversitesi’nde doktora programına devam etti. Nihayetinde 1949 yılında tüm doktora çalışmasını bitirip dereceyi almayı hak etti. Ancak üniversite kurallarına göre 1950 yılında doktora derecesi aldığı kabul edildi. 1949 yılında North Carolina Central University’de çalışmaya başladı. Matematik bölümünde doktora derecesi olan tek hocaydı. 1979 yılında emekli olana kadar orada kaldı. 1951 yılında matematik bölümü başkanı oldu.

Ford Bursu ile İngiltere’de Cambridge Üniversitesi’ne gitti. Topoloji’de araştırmalarına devam etti. Çeşitli burslarla California ve Columbia Üniversiteleri’nde topoloji alanında araştırmalar yaptı. Lise ve orta okullarda matematik dersleri veren öğretmenleri eğitti. Katkılarından dolayı birçok ödül aldı. Emekli olduktan sonra ölene kadar, hayatı boyunca biriktirdiği paralarını matematikte üstün yetenekleri olan öğrencilerin gelişmelerine harcadı.

Bir kadının özellikle ötekileştirilmiş bir kadının, çevresini kuşatan tüm olumsuzluklara rağmen isterse neler yapabileceğini tüm dünyaya kanıtlayan önemli bir isimdir Marjorie Lee Browne. İlham vermesi dileğiyle…Kendisi ve çalışmaları hakkında daha detaylı bilgiye bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz: Marjorie Lee Browne; https://www.thefamouspeople.com

Matematiksel

Sibel Çağlar

Merhabalar. Matematik öğretmeni olarak başladığım hayatıma 2016 yılında kurduğum matematiksel.org web sitesinde içerikler üreterek devam ediyorum. Matematiğin aydınlık yüzünü paylaşıyorum. Amacım matematiğin hayattan kopuk olmadığını kanıtlamaktı. Devamında ekip arkadaşlarımın da dahil olması ile kocaman bir aile olduk. Amacımıza da kısmen ulaştık. Yolumuz daha uzun ama kesinlikle çok keyifli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu