Sanat ve Edebiyat

İlk Çocuk Kitabı Kız Çocuklarına Okumanın Önemini Öğretti

Sarah Fielding 18. yüzyılda kadın olmanın tüm zorluklarını yaşadı. Karşılığında ise ilk çocuk kitabı The Governess’ı kaleme aldı. Bu kitap ise kız çocuklarına okumanın gücünü gösterdi.

Sarah Fielding, 1749 tarihli The Governess kitabının önsözüne, “Benimle birlikte, okumanın gerçek anlamının ne olduğunu keşfedin” diye başlamıştı. Kitapların sizi daha akıllı ve daha iyi hale getirmek olduğunu fark ederseniz, okuduklarınızdan hem fayda hem de zevk alırsınız.” demişti devamında. Fielding’in hitap ettiği okuyucular ve kitabındaki karakterlerin hepsi kız çocuklarıydı.

Fieldings’in The Governess adlı eserinde ise metin, olumlu ve olumsuz kişilik örneklerini açıkça gösterir. Roman; fabllar, peri masalları ve okuldaki her kıza ait otobiyografiler dahil toplam yirmi anlatıdan oluşur. 

İngiltere’de kadınların okur yazarlık oranının yüzde 40 civarında olduğu bir dönemde yazar Sarah Fielding, kadınlar için farklı bir gelecek düşlüyordu. Kızların sadece okumasını değil, aynı zamanda edindikleri bilgileri hayatlarını biçimlendirecek bir biçimde uygulamalarını da istiyordu.

Bir kadının edebiyat dünyasına girmesi o dönemlerde çok zor olsa da Fielding bu alanda mücadele eden ilk kişi değildi. Yazar Mary Astell, 1600’lerin sonlarından beri kadınların eğitim hakkı ile ilgili yazılar kaleme alıyordu. İngiliz yazar Eliza Haywood 1720’lerde çalışmalarını yayınlamaya başlamıştı. Şair Martha Sansom ise ev yaşantısının kadını saran kıskacını dizelerine döküyordu.

Sarah Fielding Kimdir?

Sarah Fielding

1710’da yedi kişilik bir ailede dünyaya geldi Fielding,. Yatılı bir kız okulunda yetersiz bir eğitimin devamında kendi çabaları ile eğitimini sürdürdü. Yunanca ve Latince öğrendi. Zamanla edebi eleştiriler yazmaya başladı.

Hiç evlenmeyen Fielding en çok desteği kendisi gibi edebiyata yönelmiş olan kardeşi Henry’den aldı. Yine, kardeşinin teşviki sayesinde 1744’te The Adventures of David Simple adlı ilk romanını isimsiz olarak yayınladı. Kitap eleştirmenlerin beğenisini toplayınca, Fielding kitabının ikinci baskısı ve sonraki kitaplarına ismini ekledi.

Fielding’in yaşadığı tek zorluk bir kadın yazar olması değildi. Romantizm akımının edebiyatta hüküm sürdüğü dönemde bu genç kadının hikayeleri gerçeğe dayanıyordu. Kitaplarında yüce bir dilden ziyade tanıdık bir dil kullanıyordu. Ayrıca okuyucuların özdeşleşebileceği kahramanları vardı.

Fielding The Governess kitabı da bu kapsamda kaleme aldı. Kitap bir okulda bulunan kız öğrencilerin dilinden aktarılan 20 ayrı hikayeden oluşuyordu. Kitabın baş karakteri Bayan Teachum her hikayenin sonunda ortaya çıkıyor ve kız çocuklarına bazı dersler veriyordu.

Başka bir deyişle, Fielding yaşam tecrübesini hikayeleri aracılığı ile kitabına aktarmıştı. Kitap yayınlandıktan sonra türünün ilk örneği olarak büyük bir başarı elde etti. Aslında John Newberry sadece beş yıl önce ilk çocuk kitabı olarak kabul edilen A Little Pretty Pocket-Book adlı kitabı yazmıştı. Ancak bu kitap tema ve içerik olarak ondan çok farklıydı.

Ne yazık ki, kitabın başarısı bile Sarah Fielding’e bir finansal güvenlik sağlamaya yetmedi. Fielding arkadaşlarının desteğiyle geçinmeye devam etti. Çalışmalarının popülaritesine rağmen hiçbir zaman tam olarak bağımsız olamadı. Fielding’in 1768’de öldüğü zaman, kitap beşinci baskısındaydı. Kitap günümüzde bile basılmaya devam ediyor. Ayrıca göz atmak isterseniz: İnsanlığa Yön Veren Bilinmesi Gereken Bilimsel Kitaplar


Kaynak: The First Novel for Children Taught Girls the Power of Reading; https://www.smithsonianmag.com


Size Bir Mesajımız Var!

Matematiksel, 2015 yılından beri yayında olan ve Türkiye’de matematiğe karşı duyulan önyargıyı azaltmak ve ilgiyi arttırmak amacıyla kurulmuş bir platformdur. Sitemizde, öncelikli olarak matematik ile ilgili yazılar yer almaktadır. Ancak bilimin bütünsel yapısı itibari ile diğer bilim dalları ile ilgili konular da ilerleyen yıllarda sitemize dahil edilmiştir. Bu sitenin tek kazancı sizlere göstermek zorunda kaldığımız reklamlardır. Yüksek okunurluk düzeyine sahip bir web sitesi barındırmak ne yazık ki günümüzde oldukça masraflıdır. Bu konuda bizi anlayacağınızı umuyoruz. Ayrıca yazımızı paylaşarak veya Patreon üzerinden ufak bir bağış yaparak da büyümemize destek olabilirsiniz. Matematik ile kalalım, bilim ile kalalım.

Matematiksel

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu