KEŞFET

İlk Çocuk Romanı Kız Çocuklarına Okumanın Önemini Öğretti

Sarah Fielding, 1749 tarihli The Governess kitabının önsözüne, “Benimle birlikte, okumanın gerçek anlamının ne olduğunu keşfedin” diye başlamıştı. Bu gerçeği, yani kitapların gerçek kullanımının sizi daha akıllı ve daha iyi hale getirmek olduğunu fark ederseniz, okuduklarınızdan hem fayda hem de zevk alırsınız.”

The-Governess,-Fielding-WR.jpg
Sarah Fielding tarafından yazılan popüler bir çocuk edebiyatı eseri olan kitabın1820 baskısından bir örnek. (Wikimedia Commons)

Fielding’in hitap ettiği okuyucular ve kitabındaki karakterlerin hepsi kız çocuklardı. İngiltere’de kadınların okur yazarlık oranının yüzde 40 civarında olduğu bir dönemde yazar Sarah Fielding, kadınlar için farklı bir gelecek düşlüyordu. Kızların sadece okumasını değil, aynı zamanda edindikleri bilgileri hayatlarını biçimlendirecek bir biçimde uygulamalarını da istiyordu.

Bir kadının edebiyat dünyasına girmesi o dönemlerde çok zor olsa da Fielding bu alanda mücadele eden ilk kişi değildi. Yazar Mary Astell, 1600’lerin sonlarından beri kadınların eğitim hakkı ile ilgili yazılar kaleme alıyordu. İngiliz yazar Eliza Haywood 1720’lerde çalışmalarını yayınlamaya başlamış ve şair Martha Sansom ev yaşantısının kadını saran kıskacını dizelerine döküyordu.

Sarah Fielding

1710’da yedi kişilik bir ailede dünyaya gelen Fielding, yatılı bir kız okulunda yetersiz bir eğitimin devamında kendi çabaları ile kendini geliştirmiş, Yunanca ve Latince öğrenmiş ve zamanla edebi eleştiriler yazmaya başlamıştı. Hiç evlenmeyen Fielding en çok desteği kendisi gibi edebiyata yönelmiş olan kardeşi Henry’den almıştı.

Kardeşinin teşviki sayesinde Sarah, 1744’te The Adventures of David Simple adlı ilk romanını isimsiz olarak yayınladı. Kitap eleştirmenlerce beğeni toplayınca, Fielding kitabının ikinci baskısı ve sonraki kitaplarına ismini ekleyecekti.

Fielding’in yaşadığı tek zorluk bir kadın yazar olması değildi. Romantizm akımının edebiyatta hüküm sürdüğü dönemde bu genç kadının hikayeleri gerçeğe dayanıyordu. Kitaplarında yüce bir dilden ziyade tanıdık bir dil kullanıyordu ve okuyucuların özdeşleşebileceği kahramanları vardı.

Fielding’in The Governess kitabı da bu kapsamda kaleme alınmıştı. Kitap bir okulda bulunan kız öğrencilerin dilinden aktarılan 20 ayrı hikayeden oluşuyordu. Kitabın baş karakteri Bayan Teachum her hikayenin sonunda hangi davranışların kabul edilebilir olduğunu ve kızların hangi hataların üstesinden gelmek için uğraşması gerektiğini aktarıyordu.

Başka bir deyişle, Fielding yaşam tecrübesini hikayeleri aracılığı ile kitabına aktarmıştı. Kitap yayınlandıktan sonra türünün ilk örneği olarak büyük bir başarı elde etti. John Newberry sadece beş yıl önce ilk çocuk kitabı olarak kabul edilen A Little Pretty Pocket-Book adlı kitabı yayınlamış olsa da bu kitap ondan çok farklıydı.

Ne yazık ki, kitabın başarısı bile Sarah Fielding’e bir finansal güvenlik sağlamaya yetmedi. Fielding arkadaşlarının desteğiyle geçinmeye devam etti, çalışmalarının popülaritesine rağmen hiçbir zaman tam olarak bağımsız olamadı. Fielding’in 1768’de öldüğü zaman, kitap beşinci baskısındaydı. Kitap günümüzde bile basılmaya devam ediyor.

Okuma Önerisi: Kız Öğrenciler Matematik Yardımıyla Özgüven Kazanıyor

Kaynak:

The First Novel for Children Taught Girls the Power of Reading; https://www.smithsonianmag.com/history/first-novel-children-taught-girls-power-reading-180968765/

Matematiksel

Sibel Çağlar

Kadıköy Anadolu Lisesi, Marmara Üniversitesi, ardından uzun süre özel sektörde matematik öğretmenliği, eğitim koordinatörlüğü diye uzar gider özgeçmişim… Önemli olan katedilen değil, biriktirdiklerimiz ve aktarabildiklerimizdir bizden sonra gelenlere... Eğitim sisteminin içinde bulunduğu çıkmazı yıllarca iliklerimde hissettikten sonra, peki ama ne yapabilirim düşüncesiyle bu web sitesini kurmaya karar verdim. Amacım bilime ilgiyi arttırmak, bilimin özellikle matematiğin zihin açıcı yönünü açığa koymaktı. Yolumuz daha uzun ve zorlu ancak en azından deniyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu