Psikoloji

Richard Feynman’dan Yaratıcılık ve Mutlu Bir Hayat İçin Öneriler

Fizikçi denildiğinde çoğumuzun aklına ilk olarak Einstein gelir. İkinci olarak da gelen isim genellikle Hawking veya Newton olur. Çok azımız Richard Feynman adını, onun fizik bilimine katkılarını biliriz. Oysa ki Feynman 20. yüzyılın en önemli fizikçilerinden ve tarihin gördüğü en büyük dehalardan biri olarak kabul edilmektedir.

Kendisi temel parçacıkların birbiriyle etkileşimlerini tanımlayan kuantum mekaniği ve kuantum elektrodinamiğine önemli katkılarda bulunmuştur. Bunun sonucunda da, Feynman 1965 yılında Sin-Itiro Tomonaga ve Julian Schwinger ile birlikte Nobel Ödülünü kazanmıştır. Atom altı parçacıkların davranışlarını kendi yarattığı diyagramlarla açıklamıştır. Bunların yanı sıra bilimsel çalışmaları, konuşmaları ve fikirleriyle kuantum bilgisayarlar ve nanoteknolojinin doğuşuna da öncülük etmiştir.

Richard Feynman, çalışmalarını yalnızca teorik fizik alanında yayınlamış olsaydı muhtemelen adı yine de fazla hatırlanmayabilirdi. Ancak ders kitaplarının ölümünden 30 yıl sonra bile, çok satanlar arasında bulunmasının nedeni sadece fizik üzerine yaptığı çalışmalar değildir. Asıl neden onun bilimi anlatmak ve halkla ilişki kurma biçimidir. Bu durumu Bill Gates buradaki videoda “sahip olmadığım en iyi öğretmen, Feynman” diyerek dile getirmiştir.

Yaşamın İçinde Bir Bilim İnsanı

Feynman hayatını bir rutine adamaktansa içinden geldiği gibi yaşamayı tercih eden ender dâhilerden birisi idi. Yüksek enerjisini hayatı kucaklaması, deneyimlere açık olması, sosyal bir yaşam sürdürmesi ve sevdiği şeylerin peşinden koşmasına borçlu olduğunu söylüyordu.

Sürekli, hayatında çok işine yarayacağını düşündüğü pratik çözümler geliştirirdi. Yeni bir konuya çalışacağı zaman yeni bir defter alır ve giriş sayfasına ‘Bilmediğim Şeyler Defteri’ yazardı. Sonrasında da bilgilerini ilk orada düzenlerdi. Kendisine özgü bu yöntemleri kullanarak her şeyi başarabileceğini düşünürdü. Ve sonucunda gerçekten başarırdı. Yapmak istemediği ya da vakit kaybı olarak nitelendirdiği şeyler için de rahatlıkla “Hayır” diyecek bir insandı.

Bütünü anlamak için onu oluşturan her parçayı bilmek gerektiğini çok küçük yaşta öğrenmişti. Her konunun temel parçalarını bulmaya çalışırdı. Aslında Einstein’ın “Bir şeyi altı yaşındaki bir çocuğa anlatamıyorsanız siz de anlamamışsınızdır” sözünü mottosu kabul ederdi. Bu nedenle, her seferinde çok daha sade tüm ayrıntılardan arınmış bir bilgi ile derslerini anlatmaya çalışırdı.

Her şeyi sorgulamayı alışkanlık haline getirmiş meraklı zihnini ve annesinden aldığı mizah gücünü birleştirip hayatının her alanında kullandı. Yaşamın kendisine sunduğu zevklerden asla vazgeçmeden gelmiş geçmiş en büyük bilim insanları arasında yer almayı başardı. Tüm bu nedenlerden dolayı bize yaratıcılığı öğretebilecek bir bilim insanı varsa, o Richard Feynman olmalıdır.

Richard Feynman Yaratıcılık Hakkında Bize Ne Öğretecektir?

 1. Başkalarının ne düşündüğünü asla önemsemeyin. Onların sizden beklediği şeyleri yerine getirmek gibi bir zorunluluğunuz yok. Sonucunda bu beklentiler onların hatası, sizin değil.
 2. Ne olmak istediğinizi değil, ne yapmak istediğinizi bulun. Seveceğiniz şeyi bulun ve ona aşık olun. Öyle derinine inin ki diğer her şeyi unutun.
 3. Her şeyi bilmek zorunda değilsiniz. Hatta bilmemek daha güzeldir; öğrenme isteği duyarsınız.
 4. Sizi gerçekten ilgilendiren şeylere yönelin. Vaktinizi masa başında geçirmek yerine dışarı çıkın, hayatı gerçekten izleyin, tanık olun, deneyime dönüştürün.
 5. Mizahın gücüne inanın, şakacı ve oyunbaz olmayı ihmal etmeyin. Ve her zaman dürüst olun.
 6. Cesur olun ve yeni şeyler deneyin.
 7. Yaratıcılığı ortaya çıkarmak zaman alır; buna adanın.
 8. Sade ve basit olanı hedefleyin. Yaratıcılık karmaşık sistemler üretebilmek değil, onları basitleştirebilmektir.
 9. Her zaman ne yaptığınızı bilin. Kendinizi kandırmak çok kolaydır. Bu tuzağa düşmediğinizden emin olun.

Göz Atmak İsterseniz


Kaynaklar:

 • What Made Richard Feynman One of the Most Admired Educators in the World; https://www.openculture.com/
 • Productivity Strategies from the Mind of Richard Feynman; https://www.inc.com/
 • How to Think Like a Genius, According to Nobel Laureate Richard Feynman; Bağlantı:

Dip Not:

Matematiksel, 2015 yılından beri yayında olan ve Türkiye’de matematiğe karşı duyulan önyargıyı azaltmak ve ilgiyi arttırmak amacıyla kurulmuş bir platformdur. Sitemizde, öncelikli olarak matematik ile ilgili yazılar yer almaktadır. Ancak bilimin bütünsel yapısı itibari ile diğer bilim dalları ile ilgili konular da ilerleyen yıllarda sitemize dahil edilmiştir. Bu sitenin tek kazancı sizlere göstermek zorunda kaldığımız reklamlardır. Yüksek okunurluk düzeyine sahip bir web sitesi barındırmak ne yazık ki günümüzde oldukça masraflıdır. Bu konuda bizi anlayacağınızı umuyoruz. Ayrıca yazımızı paylaşarak da büyümemize destek olabilirsiniz. Matematik ile kalalım, bilim ile kalalım.

Matematiksel

Sibel Çağlar

Merhabalar. Matematik öğretmeni olarak başladığım hayatıma 2016 yılında kurduğum matematiksel.org web sitesinde içerikler üreterek devam ediyorum. Matematiğin aydınlık yüzünü paylaşıyorum. Amacım matematiğin hayattan kopuk olmadığını kanıtlamaktı. Devamında ekip arkadaşlarımın da dahil olması ile kocaman bir aile olduk. Amacımıza da kısmen ulaştık. Yolumuz daha uzun ama kesinlikle çok keyifli.

Bir Yorum

 1. Tüm yazıları zevkle okuyorum.Çok teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu