Tıp ve Sağlık

Erythema Ab Igne Ve Daha Fazlası: Neden Kucağımızda Laptop Kullanmamalıyız?

Cep telefonları gibi, dizüstü bilgisayarlarımız da taşınma kolaylıkları nedeniyle, günümüzde bir çoğumuzun hayatının bir parçası haline geldi. Bunun sonucunda pek çoğumuz uyanık olduğumuz saatlerin çoğunu birinin önünde geçiriyoruz. Kabul edelim bir çoğumuzda daha rahat olduğu için kimi zamanlarda laptopları kucağımıza alıyoruz.

Ancak dizüstü bilgisayarlar kullanım açısından büyük ölçüde esneklik sunsa da, sağlığınızı ve genel refahınızı korumak için kullanım esnasında uymanız gereken bazı kurallar da vardır. Bunların en başında da her ne kadar adında diz üstü bilgisayar kelimeleri geçse de, bu cihazları kucağımızda kullanmamak gelecektir.

Dizüstü bilgisayarın uzun süre kucakta tutulması, uyluk bölgesinin elektromanyetik radyasyona ve ısı dalgalanmalarına maruz kalmasına neden olur. Söz konusu durum, uzun bir süre devam ettiğinde ya da sık biçimde tekrarlandığında bazı sağlık sorunlarına neden olma potansiyeli taşır.

Erythema Ab Igne Ve Daha Fazlası: Neden Kucağımızda Laptop Kullanmamalıyız?
Çocuklarında laptopları kucaklarında kullanma alışkanlıkları olduğu için ebeveynlerin bu konuda önlem almaları önemlidir. Bunun temel nedeni onların ciltlerinin dış uyaranlara karşı daha hassas olmasıdır.

Yapılan araştırmalar diz üstü bilgisayarların kucakta kullanılmasının özellikle erkek üreme sağlığını olumsuz etkilediğini göstermektedir. Ayrıca, kötü çalışma duruşuna neden olmasının ötesinde halk arasında laptop yanığı da denilen Erythema Ab Igne isimli cilt sorunu ile de karşılaşmamıza yol açma riski taşır.

Erythema Ab Igne Nedir?

Daha önce laptopunuzu kucağınızda kullandıysanız, bir süre sonra vücudunuza bir miktar ısı hissetmişsinizdir. Sonucunda bu ısı bacaklarınızı yakacak kadar sıcak değildir. Ancak cildiniz uzun bir süre boyunca tekrar tekrar bu ısı kaynağına maruz kaldıkça bazı sorunlar oluşmaya başlar.

Cildiniz 43 ila 47°C gibi düşük dereceli ısıya maruz kaldıkça, maruz kalan bölgede kırmızı, dairesel bir renk bozulması ortaya çıkacaktır. Bu durum Erythema Ab Igne cilt sorununun bir belirtisidir.

Erythema ab igne, kızılötesi radyasyona kronik maruziyet sonucu gelişen, bir cilt rahatsızlığıdır. Tıbbi adı eritema ab igne olsa da bu durum “kızarmış cilt sendromu” olarak da bilinmektedir. Genellikle vücudun ilgili yerlerinde ciltte renk bozuklukları biçiminde kendini belli etmektedir. Ancak kimi zaman kaşıntı veya yanma hissi de gelişebilir.

Erythema Ab Igne Ve Daha Fazlası: Neden Kucağımızda Laptop Kullanmamalıyız?
Kızarmış cilt sendromu, bacaklarınız bir ısıya uzun süre maruz kaldığında ortaya çıkar. Genellikle ciddi bir durum değildir. Erken fark edilmesi durumunda uygun tedavi ve zararlı durumun ortadan kaldırılması sonucunda sorun ortadan kalkacaktır. Ancak maruziyet uzun süre devam ederse ve tedavi edilmezse kansere dönüşme riski de taşımaktadır.

Erythema Ab Igne Sendromu Neden Olur?

Sendrom ilk keşfedildiğinde, bu cilt sorununa neden olan maddeler arasında odun sobaları ve sıcak kömürlerle çalışmak gibi şeyler vardı. Ancak günümüzde bu sorun sadece laptop değil elektrik sobaları, elektrikli battaniyeler, ısıtmalı koltuklar gibi yüzeylerde uzun süre maruz kalma sonucunda da ortaya çıkabilmektedir.

Dizüstü bilgisayarlar genellikle kullanıcının cildiyle doğrudan temas eder. Sonucunda bu duruma neden olacak aralıkta sıcaklıklar üretebilir. Başlıca ısı kaynakları, merkezi işlem birimi (CPU), grafik işlem birimi (GPU), lityum pildir.
Bilgisayarın havalandırma fanları ısının bir kısmını dağıtacaktır. Ancak kucağınıza aldığınızda havanın serbest akışını engellemek kolaydır.

Karın ağrısını hafifletmede yardımcı olması için kullanılan sıcak su şişelerinin bile uzun süre kullandıktan sonra bu soruna neden olduğu gözlenmiştir. Ayrıca zamanlarının çoğunu radyatörlerin veya ısıtıcıların önünde geçiren yaşlı insanlarda da kızarmış cilt sendromuna rastlanmıştır.

Elbette kısa süreliğine veya belli aralıklarla bazı ısı kaynaklarına her maruz kaldığınızda bu sorunu yaşamazsınız. Sonucunda kızarmış cilt sendromu gelişmesi için kaynağa maruz kalma zamanı oldukça bir uzun süre olmalıdır. Ayrıca maruz kalma sıklığı, sıcaklık ve ısı kaynağı ile cilt arasında başka bir şey olup olmadığı gibi şeylerde önemlidir.

Sonuç Olarak;

Sorunu çözmeye gelince, ısı kaynağından uzaklaşmak hızlı ve önemli bir ilk adımdır. Ayrıca sorunun başlangıcını fark ederseniz doktora başvurmanız durumunda gerekli tedavi ile sorun kısa süre içerisinde tamamen düzelecektir. 

Ancak bunun şaka olmadığını ve daha ciddi sorunlara yol açma riski barındırdığını anlamamız önemlidir. Ayrıca göz atmak isterseniz: Kentucky’nin Mavi İnsanları Fugate Ailesi Bize Kan Hücrelerimiz Hakkında Ne Öğretiyor?


Kaynaklar ve ileri okumalar

  • Mortazavi SA, Taeb S, Mortazavi SM, Zarei S, Haghani M, Habibzadeh P, Shojaei-Fard MB. The Fundamental Reasons Why Laptop Computers should not be Used on Your Lap. J Biomed Phys Eng. 2016 Dec 1;6(4):279-284. PMID: 28144597; PMCID: PMC5219578.
  • How Laptops Cause Toasted Skin Syndrome. Bağlantı: https://www.healthline.com/
  • ‘Toasted skin syndrome’ is a real condition from the age of wood-burning stoves. And another reason you shouldn’t use your laptop as a laptop. Yayınlanma tarihi: 31 Ağustos 2022; Bağlantı: https://fortune.com/
  • Beleznay K, Humphrey S, Au S. Erythema ab igne. CMAJ. 2010 Mar 23;182(5):E228. doi: 10.1503/cmaj.081216. Epub 2010 Feb 16. PMID: 20159900; PMCID: PMC2842847.

Size Bir Mesajımız Var!

Matematiksel, 2015 yılından beri yayında olan ve Türkiye’de matematiğe karşı duyulan önyargıyı azaltmak ve ilgiyi arttırmak amacıyla kurulmuş bir platformdur. Sitemizde, öncelikli olarak matematik ile ilgili yazılar yer almaktadır. Ancak bilimin bütünsel yapısı itibari ile diğer bilim dalları ile ilgili konular da ilerleyen yıllarda sitemize dahil edilmiştir. Bu sitenin tek kazancı sizlere göstermek zorunda kaldığımız reklamlardır. Yüksek okunurluk düzeyine sahip bir web sitesi barındırmak ne yazık ki günümüzde oldukça masraflıdır. Bu konuda bizi anlayacağınızı umuyoruz. Ayrıca yazımızı paylaşarak veya Patreon üzerinden ufak bir bağış yaparak da büyümemize destek olabilirsiniz. Matematik ile kalalım, bilim ile kalalım.

Matematiksel

Sibel Çağlar

Merhabalar. Matematik öğretmeni olarak başladığım hayatıma 2016 yılında kurduğum matematiksel.org web sitesinde içerikler üreterek devam ediyorum. Matematiğin aydınlık yüzünü paylaşıyorum. Amacım matematiğin hayattan kopuk olmadığını kanıtlamaktı. Devamında ekip arkadaşlarımın da dahil olması ile kocaman bir aile olduk. Amacımıza da kısmen ulaştık. Yolumuz daha uzun ama kesinlikle çok keyifli.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu