Sorular ve Bulmacalar

Einstein’ın Bulmacası Olarak Ünlenen Soruyu Çözebilecek misiniz?

Efsaneye göre Einstein bu bilmeceyi henüz genç bir adamken yazmıştı. Ayrıca bazıları onun bu bilmeceyi öğrencilerine sorduğunu ve amacının onların gözünü korkutmak olduğunu iddia ediyor. Bu bulmaca ile birlikte ortaya atılan ikinci bir iddia ise, “Einstein’ın Bulmacası” diye ünlenen bu bulmacayı, nüfusun sadece %2 ‘sinin bu soruyu çözebildiği biçiminde.

Einstein'ın bulmacası

Sizin de tahmin ettiğiniz gibi tüm bu iddialar geçersizdir. Yazıda okuyacağınız ve benzerlerini farklı kaynaklarda bulabileceğiniz bulmaca 1960’lardan kalmadır ve ilk olarak kimin tarafından kaleme alındığı bilinmemektedir. Bulmaca Life International dergisinde 1962 yılında yayınlandı. Devamında bazı kaynaklarda Einstein tarafından kaleme alındığı yazıldı. ve Einstein’ın bulmacası olarak ünlendi. Einstein’in 1955’te öldüğü düşünüldüğünde iddia pek olası gibi gözükmüyor.

Sonuç olarak bu bulmacanın Einstein ile hiçbir ilgisi yok. Ancak tanıyabilmeniz açısından biz de aynı adı kullanmak zorunda kaldık. Bu ön bilgilendirmenin ardından bulmacamıza geçebiliriz.

Einstein’ın Bulmacası Nedir?

Einstein'ın Bulmacası Olarak Ünlenen Soruyu Çözebilecek misiniz?

Yukarıdaki resimde görüldüğü gibi bir mahallenin sokağında yan yana beş ev bulunmaktadır. Her evin sahibi farklı bir millettendir. Her evin duvarları farklı renktedir.  Ayrıca her evin sahibi kendine özel bir içecek, hepsi birbirinden farklı marka sigara tüketirler ve farklı evcil hayvanlara sahiptirler.

Bulmaca şu şekilde başlıyor: Dünyanın en nadir bulunan balığı şehir akvaryumundan çalındı. Polis izleri 5 özdeş evin olduğu bir sokağa kadar takip etti. Ama bütün evleri aynı anda  aramaları mümkün değil ve eğer yanlış evi seçerlerse, hırsız takip edildiğini anlayarak kaçacak. Polise balığı bulmasında yardım eder misiniz?

Einstein'ın Bulmacası

Bulmaca İle İlgili Bildikleriniz

 1. Beş tane ev var. Hepsinin iç duvarları ayrı renk: Kırmızı, yeşil, sarı, mavi ve beyaz
 2. Her evde oturanın ayrı bir uyruğu var: İngiliz, İsveçli, Danimarkalı, Norveçli ve Alman
 3. Hepsi ayrı bir içecek seviyor: Su, kahve, çay, süt ve bira
 4. Her evde farklı bir hayvan var: Kedi, kuş, köpek, at ve birinde de bizim çalınan balık
 5. Hepsi ayrı marka sigara içiyor: Blue Master, Dunhill, Blends, Pall Mall, Prince

Verilen İpuçları

 1. İngiliz kırmızı duvarlı evde oturuyor.
 2. İsveçlinin köpeği var.
 3. Danimarkalı çay içiyor.
 4. Yeşil duvarlı ev tam beyaz duvarlı evin solunda duruyor.
 5. Yeşil duvarlı evin sahibi kahve içmeyi seviyor.
 6. Pall Mall sigarası içen adamın bir kuşu var.
 7. Ortadaki evde oturan süt içmeyi seviyor.
 8. Sarı duvarlı evde oturan Dunhill sigarası içiyor.
 9. Norveçli birinci evde oturuyor.
 10. Blends marka sigara içen, kedisi olanın yanındaki evde oturuyor.
 11. At sahibi olan, Dunhill sigarası içenin yanındaki evde oturuyor.
 12. Blue Master içen, bira seviyor.
 13. Mavi evin yanında Norveçli oturuyor.
 14. Alman Prince sigarası içiyor.
 15. Blends sigarası içenin yan komşusu su içmeyi seviyor.

O zaman bizim balık kimin evindedir?

Bulmacanın Çözümü

Bilgiler çok karışık gözükebilir, bu nedenle çözümün kolaylaşması için aşağıdaki biçimde bir çizelge yapmanız önerilir. Evlerin numarası, üst kısımdaki yatay bir sırada olsun. Evlerin özelliklerini, sol tarafa satırların başına yazın. Ardından, elinizdeki bilgileri eklemeye başlayın.

Einstein'ın Bulmacası Olarak Ünlenen Soruyu Çözebilecek misiniz?
Buna benzer bir çizelge hazırlamak soruyu daha kolay biçimde çözmenizi sağlayacaktır.

Öncelikle bildiklerinizden başlamanız gerekecek. Norveçli ilk evde yaşıyor ve orta evdeki adam süt içiyor. Bunları çizelgeye doldurun. Bunlar tıpkı Sudoku bulmacasındaki başlangıç ​​sayıları gibidir. Norveçlinin mavi duvarlı evin yanında yaşadığını biliyorsunuz. Sonucunda ilk evin yanında sadece bir ev var, dolayısıyla 2. evin duvarları da mavi renk olmalıdır. Bu üç maddeyi yerine yerleştirdiğinizde bulmacanız aşağıdaki gibi gözükecektir.

Einstein'ın Bulmacası Olarak Ünlenen Soruyu Çözebilecek misiniz?

Yeşil duvarlı evin sahibi kahve içiyor ve yeşil duvarlı ev, beyaz duvarlı evin hemen solunda. Kahve içen kişinin bulunduğu yeşil duvarlı ev, 2. ev olamaz çünkü o evin duvarları mavidir. Ayrıca ortadaki ev de olamaz çünkü o evin sahibi süt içer. Yani yeşil duvarlı ev ve kahve içen kişi 1, 4 veya 5 numaralı evdedir. Ama aynı zamanda beyaz duvarlı evin hemen solunda olması gerekir. Sonunda 4 numaralı evin duvarlarının yeşil olduğunu ve kahve içen kişinin bu evde yaşadığını biliyorsunuz. Ayrıca 5 numaralı evin duvarlarının beyaz da olduğunu biliyorsunuz.

Einstein'ın Bulmacası çözümü

Sonucunda bulmacanın geriye kalanını benzer bir biçimde tamamlamalısınız. Bu durumda balığı olan kişinin dört numaralı evde yaşayan Alman olduğunu bulacaksınız. Biz çözümü yayınladık. Ancak öncelikle kendinizin denemesini öneririz. Yazının bitiminde ayrıca göz atmak isterseniz: Dünyanın En Zor Mantık Bulmacasını Çözebilecek misiniz?.

Kaynaklar ve ileri okumalar


Size Bir Mesajımız Var!

Matematiksel, 2015 yılından beri yayında olan ve Türkiye’de matematiğe karşı duyulan önyargıyı azaltmak ve ilgiyi arttırmak amacıyla kurulmuş bir platformdur. Sitemizde, öncelikli olarak matematik ile ilgili yazılar yer almaktadır. Ancak bilimin bütünsel yapısı itibari ile diğer bilim dalları ile ilgili konular da ilerleyen yıllarda sitemize dahil edilmiştir. Bu sitenin tek kazancı sizlere göstermek zorunda kaldığımız reklamlardır. Yüksek okunurluk düzeyine sahip bir web sitesi barındırmak ne yazık ki günümüzde oldukça masraflıdır. Bu konuda bizi anlayacağınızı umuyoruz. Ayrıca yazımızı paylaşarak veya Patreon üzerinden ufak bir bağış yaparak da büyümemize destek olabilirsiniz. Matematik ile kalalım, bilim ile kalalım.

Matematiksel

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu