Einstein’ın Bulmacasını Çözebilecek misiniz?

Yazıda okuyacağınız ve benzerlerini farklı kaynaklarda bulabileceğiniz bulmaca 1960’lardan kalmadır ve ilk olarak kimin tarafından kaleme alındığı bilinmemektedir. Bulmaca Life International dergisinde 1962 yılında yayınlandı. Devamında bazı kaynaklarda Einstein tarafından kaleme alındığı yazıldı ve Einstein’ın bulmacası olarak ünlendi.

Bu elbette etkileyici olurdu ancak Einstein’in 1955’te öldüğü düşünüldüğünde iddia pek olası gibi gözükmüyor. Bu bulmaca ile birlikte ortaya atılan ikinci bir iddia da sadece %2 ‘lik bir çözüm oranına sahip olduğudur. Elbette bu da doğru değil. Amaç dikkat çekmek.

Açıklığa kavuşturmak için, bulmacada okuyacağınız beş evin her biri farklı bir renge boyanmış ve sakinleri farklı ulusal kökenlere sahipler, farklı evcil hayvanlara sahipler, farklı içecekler içiyorlar ve farklı sigaralar içiyorlar.

Bulmaca şu şekilde başlıyor: Dünyanın en nadir bulunan balığı şehir akvaryumundan çalındı. Polis izleri 5 özdeş evin olduğu bir sokağa kadar takip etti. Ama bütün evleri aynı anda  aramaları mümkün değil ve eğer yanlış evi seçerlerse, hırsız takip edildiğini anlayarak kaçacak. Polise balığı bulmasında yardım eder misiniz?

İşte Einstein’ın Bulmacası

Einstein'ın Bulmacası

Bulmaca İle İlgili Bildikleriniz

 1. Beş tane ev var. Hepsinin iç duvarları ayrı renk: Kırmızı, yeşil, sarı, mavi ve beyaz
 2. Her evde oturanın ayrı bir uyruğu var: İngiliz, İsveçli, Danimarkalı, Norveçli ve Alman
 3. Hepsi ayrı bir içecek seviyor: Su, kahve, çay, süt ve bira
 4. Her evde farklı bir hayvan var: Kedi, kuş, köpek, at ve birinde de bizim çalınan balık
 5. Hepsi ayrı marka sigara içiyor: Blue Master, Dunhill, Blends, Pall Mall, Prince

Verilen İpuçları

 1. İngiliz kırmızı duvarlı evde oturuyor.
 2. İsveçlinin köpeği var.
 3. Danimarkalı çay içiyor.
 4. Yeşil ev tam beyaz evin solunda duruyor.
 5. Yeşil evin sahibi kahve içmeyi seviyor.
 6. Pall Mall sigarası içenin bir kuşu var.
 7. Ortadaki evde oturan süt içmeyi seviyor.
 8. Sarı evde oturan Dunhill sigarası içiyor.
 9. Norveçli birinci evde oturuyor.
 10. Blends marka sigara içen, kedisi olanın yanındaki evde oturuyor.
 11. At sahibi olan, Dunhill sigarası içenin yanındaki evde oturuyor.
 12. Blue Master içen, bira seviyor.
 13. Mavi evin yanında Norveçli oturuyor.
 14. Alman Prince sigarası içiyor.
 15. Blends sigarası içenin yan komşusu su içmeyi seviyor.

O zaman bizim balık kimin evindedir?

Bilgiler çok karışık gözükebilir, bu nedenle çözümün kolaylaşması için bu biçimde bir çizelge yapmanız önerilir. Evlerin numarası, üst kısımdaki yatay bir sırada olsun. Evlerin özelliklerini, altta yer alan sütunlara yazın. Ardından, elinizdeki bilgileri ekleyin.

Bunu yaptıktan sonra bir eleme işlemi kullanarak, her bir kişinin nerede yaşadığını ve hangi evcil hayvana baktıklarını çözün. Çözümü ayrıca buradaki videodan da izleyebilirsiniz. Sonunda, balığı olan kişinin dört numaralı evde yaşayan Alman olduğunu bulacaksınız. Ayrıca göz atmak isterseniz: Dünyanın En Zor Mantık Bulmacasını Çözebilecek misiniz?


Size Bir Mesajımız Var!

Matematiksel, 2015 yılından beri yayında olan ve Türkiye’de matematiğe karşı duyulan önyargıyı azaltmak ve ilgiyi arttırmak amacıyla kurulmuş bir platformdur. Sitemizde, öncelikli olarak matematik ile ilgili yazılar yer almaktadır. Ancak bilimin bütünsel yapısı itibari ile diğer bilim dalları ile ilgili konular da ilerleyen yıllarda sitemize dahil edilmiştir. Bu sitenin tek kazancı sizlere göstermek zorunda kaldığımız reklamlardır. Yüksek okunurluk düzeyine sahip bir web sitesi barındırmak ne yazık ki günümüzde oldukça masraflıdır. Bu konuda bizi anlayacağınızı umuyoruz. Ayrıca yazımızı paylaşarak veya Patreon üzerinden ufak bir bağış yaparak da büyümemize destek olabilirsiniz. Matematik ile kalalım, bilim ile kalalım.

Matematiksel

Sibel Çağlar

Merhabalar. Matematik öğretmeni olarak başladığım hayatıma 2016 yılında kurduğum matematiksel.org web sitesinde içerikler üreterek devam ediyorum. Matematiğin aydınlık yüzünü paylaşıyorum. Amacım matematiğin hayattan kopuk olmadığını kanıtlamaktı. Devamında ekip arkadaşlarımın da dahil olması ile kocaman bir aile olduk. Amacımıza da kısmen ulaştık. Yolumuz daha uzun ama kesinlikle çok keyifli.

Bu Yazılarımıza da Göz Atınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu