MATEMATİK HER YERDE

Da Vinci’nin Vitruvius Adamının Ardındaki Matematik

Günümüzde bir deha olarak tanınan Leonardo da Vinci hem sanatta hem de bilimde eşsiz yeteneklere sahip idi. Onun üstün yeteneği ve hayalgücü Mona Lisa’dan uçan makine tasarımlarına kadar bize miras bıraktığı bir çok eserde günümüzde gözlemlenebilmektedir.

Da Vinci aynı zamanda anotomi ile de ilgili idi. İnsan bedeninin kusurluğu ve barındırdıkları oran onu yakından ilgilendiriyordu.

Onun günlüklerinden birinde bulunan, aldığı notların yanında çizdiği bir eskiz olan “Vitruvius Adamı” bu konudaki görüşlerini ortaya koymaktadır aslında.

Marcus Vitruvius Pollio

Resmin adı Antik Romalı ünlü mimar ve yazar Marcus Vitruvius Pollio (MÖ.80-15) dan esinlenilmiştir. modern mimarinin temelleri Marcus Vitruvius tarafından 10 ciltlik önemli eseri “De Architectura”( Mimarlık Üzerine) ile 1. yy’da atıldı. Vitruvius kitabında Utilitas, Firmitas, Venustas kavramları üzerine mimarinin kurulması gerektiğini belirtti.

Vitruvius’un kitabı 1520 yılında Cesare Cesariano tarafından Latinceden İtalyancaya çevrildi. Vitruvius, Leonardo Da Vinci‘yi derinden etkileyen kişilerden biri olmuştur.

Vitruvius’un kitapları mimaride kullanılan oranlarının yanında, insan vücudu oranları üzerine yaptığı gözlemler ve sonuçlar ile etkileyici bir buluşa imza atmıştır.

Vitruvius’a göre insan bedenindeki orantılar göze doğal bir biçimde hoş gelmekteydi ve bu gözlemi onu binalarını da benzer oranlar kullanarak tasarlamaya yöneltti. Vitruvius göbek deliğini insan bedeninin merkezi olarak görüyor ve kolları, bacakları açılmış bir insan bedenindeki doğal orantıları temsil edeceğini düşünüyordu.

Bir çok sanatçı, Vitruvius’un işaret ettikleri orantılara uyan insan figürleri çizmeye çalıştıysa da, bu çizimlerin hepsi biçimsiz gözüküyordu. Da Vinci ise, doğru çizimin ancak dairenin merkezinin ve karenin merkezinin farklı noktalar alınmasıyla bu çizimin yapılabileceğini keşfetmişti.

Üstelik bu keşfini, Cesare Cesariano, Vitruvius’un kitabını çevirmeden yıllar önce, Vitruvian Man çizimi ile notlarına eklemişti. Çizimin orjinali şu anda Venedik’te bulunan Gallerie dell’Accademia‘da sergilenmektedir.

Ayrıca bir hatırlatma: Da Vinci matematik eğitimi almamasına karşın, dönemin saygın matematik öğretmenlerinden biri olan Luca Pacioli’den dersler almış ve kendini bu alanda da geliştirmiştir. Da Vinci Pacioli’nin yazdığı bir kitap için katı cisimlerin bir çok çizimini yapmıştı.

İncelemek isterseniz burada…

Aşağıda izleyeceğiniz video bu basit çizimin geometrik, dini ve felsefi önemini açıklıyor. Otomatik olarak açılmaz ise altyazı seçeneklerinden Türkçeyi seçebilirsiniz.

Matematiksel

Paylaşmak Güzeldir

Sibel Çağlar

Kadıköy Anadolu Lisesi, Marmara Üniversitesi, ardından uzun süre özel sektörde matematik öğretmenliği, eğitim koordinatörlüğü diye uzar gider özgeçmişim… Önemli olan katedilen değil, biriktirdiklerimiz ve aktarabildiklerimizdir bizden sonra gelenlere... Eğitim sisteminin içinde bulunduğu çıkmazı yıllarca iliklerimde hissettikten sonra, peki ama ne yapabilirim düşüncesiyle bu web sitesini kurmaya karar verdim. Amacım bilime ilgiyi arttırmak, bilimin özellikle matematiğin zihin açıcı yönünü açığa koymaktı. Yolumuz daha uzun ve zorlu ancak en azından deniyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı