MATEMATİK HER YERDEVİDEOLAR

Da Vinci’nin Vitruvius Adamının Ardındaki Matematik

Günümüzde bir deha olarak tanınan Leonardo da Vinci hem sanatta hem de bilimde eşsiz yeteneklere sahip idi. Onun üstün yeteneği ve hayalgücü Mona Lisa’dan uçan makine tasarımlarına kadar bize miras bıraktığı bir çok eserde günümüzde gözlemlenebilmekte.

Da Vinci

Da Vinci aynı zamanda anotomi ile de ilgili idi. İnsan bedeninin kusurluğu ve barındırdıkları oran onu yakından ilgilendiriyordu.

Onun günlüklerinden birinde bulunan, aldığı notların yanında çizdiği bir eskiz olan “Vitruvius Adamı” bu konudaki görüşlerini ortaya koymaktadır aslında.

Resmin adı Antik Romalı ünlü mimar ve yazar Marcus Vitruvius Pollio (MÖ.80-15) dan esinlenilmiştir. 

Vitruvius’a göre insan bedenindeki orantılar göze doğal bir biçimde hoş gelmekteydi ve bu gözlemi onu binalarını da benzer oranlar kullanarak tasarlamaya yöneltti. Vitruvius göbek deliğini insan bedeninin merkezi olarak görüyor ve kolları, bacakları açılmış bir insan bedenindeki doğal orantıları temsil edeceğini düşünüyordu.

Bir çok sanatçı, Vitruvius’un işaret ettikleri orantılara uyan insan figürleri çizmeye çalıştıysa da, bu çizimlerin hepsi biçimsiz gözüküyordu. Da Vinci ise, doğru çizimin ancak dairenin merkezinin ve karenin merkezinin farklı noktalar alınmasıyla bu çizimin yapılabileceğini keşfetti.

Çizimin orjinali şu anda Venedik’te bulunan Gallerie dell’Accademia’da sergilenmektedir.

Ayrıca bir hatırlatma: Da Vinci matematik eğitimi almamasına karşın, dönemin saygın matematik öğretmenlerinden biri olan Luca Pacioli’den dersler almış ve kendini bu alanda da geliştirmiştir. Da Vinci Pacioli’nin yazdığı bir kitap için katı cisimlerin bir çok çizimini yapmıştı.

İncelemek isterseniz burada…

Aşağıda izleyeceğiniz video bu basit çizimin geometrik, dini ve felsefi önemini açıklıyor. Otomatik olarak açılmaz ise altyazı seçeneklerinden Türkçeyi seçebilirsiniz.

Matematiksel

Sibel Çağlar

Kadıköy Anadolu Lisesi, Marmara Üniversitesi, ardından uzun süre özel sektörde matematik öğretmenliği, eğitim koordinatörlüğü diye uzar gider özgeçmişim…Önemli olan katedilen değil, biriktirdiklerimiz ve aktarabildiklerimizdir bizden sonra gelenlere...Eğitim sisteminin içinde bulunduğu çıkmazı yıllarca iliklerimde hissettikten sonra, peki ama ne yapabilirim düşüncesiyle bu web sitesini kurmaya karar verdim.Amacım bilime ilgiyi arttırmak, bilimin özellikle matematiğin zihin açıcı yönünü açığa koymaktı.Yolumuz daha uzun ve zorlu ancak en azından deniyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı