Biyografiler

Kuantum Balerin Fizikçi Dr. Merritt Moore İle Tanışın

Oxford ve Harvard Üniversitesi’nden derecelere sahip, aynı zamanda profesyonel bir balerin olan fizikçi Dr. Merritt Moore, astronot olma ve uzayda bale yapma hayalinin peşinden koşmaya devam ediyor. Kendisini kuantum balerin olarak tanımlayan Merritt Moore aynı anda iki imkansız hayalin peşinden gidebileceğinin aslında bir kanıtı. Onun için birbiri ile çelişkili gibi gözüken iki tutkuya sahip olmak aslında başarısının ve odaklanmasının anahtarı.

Merritt Moore

Harvard’dan fizik alanında bir lisans derecesine ve Oxford’dan atomik ve lazer fiziği alanında doktora derecesine sahip olan Moore tüm bunları Zürih Balesi, Boston Ulusal Balesi, İngiliz Ulusal Balesi ve Norveç Ulusal Balesi ile performanslar sergilerken elde etmiş durumda. Oldukça geç kabul edilen 13 yaşında dans etmeye başlayan ve düzgün bir bale okuluna gitmeyen kuantum balerini bu günlere taşıyan kararlılığı ve hırsı olmuş.

Harvard’daki ikinci yılımda (tam bir fizik yükü ile başa çıkarak), dünyanın dört bir yanındaki büyük bale şirketlerinde seçmelere katıldım. Yirmi dört kez reddedildim, ancak 25’inde sonunda Zürih Balesi tarafından kabul edildim. 

Annemle babam dans etmemi istemese de seçmeler sürecinden geçmem için beni cesaretlendirdiler çünkü öğrenmem gereken en önemli dersin başarısız olmak ve tekrar ayağa kalkmak olduğunu biliyorlardı.

Dr. Moore, dansın bir bilim insanı olarak yaratıcılığını geliştirdiğini ve bir fizikçi olarak baleyi analiz etmenin vizyonuna ulaşmasına yardımcı olduğunu düşünüyor. Dr. Merritt Moore ayrıca, STEM konularının öğretilme biçiminde daha fazla sorgulama, hayal gücü ve yaratıcılığın gerektiği düşüncesi ile özellikle kız çocuklarının bilime ilgisini arttırmak ve daha yaratıcı bir şekilde düşünmeleri sağlamak amacıyla SASters’ı (Science-Art-Sisters) başlatması ile biliniyor.

Kesinlikle bir sorun var. Şimdiye kadar okuduğum ders kitaplarının hiçbiri kadınlar tarafından yazılmadı. Hocalarımın hiçbiri kadın olmadı. Çoğunlukla 20’li bir sınıfta olurdum ve tek kız ben olurdum. Oran çok düşük.

Sınıfın önünde otururdum, böylece arkamdaki yarı dolu kadın olduğunu hayal edebilecektim. Öndeyseniz, arkanızdaki öğrencilerin daha dengeli bir oranını hayal edebilirsiniz,

Merritt Moore’un kanıtladığı şey, kadınların sanat ve bilim arasında bir seçim yapmak zorunda olmadığı ve her ikisini de aynı anda başarabileceği. Kendisi Covid-19 nedeniyle bir süre baleden uzak kalsa da evde Harvard Üniversitesi Mühendislik ve Uygulamalı Bilimler Bölümü ve Tasarım Yüksek Okulu ile birlikte işbirliği içinde çalışmalarını sürdürüyor. Bizler de kendisini, en büyük hayali olan Ay’da sergileyeceği bir bale performansı ile izlemeyi bekliyoruz.

Kaynaklar: How Exactly Does One Become A “Quantum Ballerina”?; https://www.vogue.co.uk

Matematiksel

Sibel Çağlar

7 yıl Kadıköy Anadolu Lisesinin devamında lisans eğitimimi Marmara Üniversitesi İng. Matematik öğretmenliği üzerine tamamladım. Devamında 20 yıl çeşitli özel eğitim kurumlarında matematik öğretmenliği ve eğitim koordinatörlüğü yaptım. 2015 yılında matematiksel.org web sitesini kurdum. Amacım bilime ilgiyi arttırmak, bilimin özellikle matematiğin zihin açıcı yönünü açığa koymaktı. Yolumuz daha uzun ve zorlu ancak en azından deniyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.