FİZİK

Balenin Ardındaki Fizik

Koreografik yapısı olan, sanatsal dans gösterilerine bale denilmektedir. Bale, ilk zamanlarda saraylarda ve sadece erkeklerin yer aldığı bir gösteri olsa da, 17. yy sonlarına doğru tiyatro sahnelerinde halka açık olarak gösterilmeye başlanmış ve zamanla kadın dansçıların da katılımı ile günümüzdeki şeklini almaya başlamıştır.

Bale sanatının kendisine özgü terimleri vardır. Bunlardan birisi de Fransızca bir terim olan Fouetté diye bilinen, balede ve dansın diğer çeşitlerinde dönüş, kendi etrafında tur anlamına gelen bir harekettir.

Adına point denilen, dansçıların parmaklarının uç noktasında duruyormuş gibi görünmelerini sağlayan, uçları tahta ya da benzeri materyalden yapılmış patiklerin de yardımı ile, balerinler ayak parmaklarının ucunda bu dönüşü yaparken, baletler ise ayak parmaklarına yüklenerek dönerler.

Bu hareketin yapılmasını sağlayan elbette sadece ayağa giyilen özel patikler değildir.

Dansçılar bir fizik kuralı sayesinde bu hareketi sürdürürler.

Bu kuralı ve bize büyüleyici gözüken bu dönüşlerin arka planını daha iyi anlamak isterseniz aşağıdaki videoya göz atmanızı öneririz.

Not: Otomatik olarak açılmaz ise, altyazı seçeneklerinin arasından Türkçeyi manuel olarak seçebilirsiniz.

Matematiksel

Paylaşmak Güzeldir

Sibel Çağlar

Kadıköy Anadolu Lisesi, Marmara Üniversitesi, ardından uzun süre özel sektörde matematik öğretmenliği, eğitim koordinatörlüğü diye uzar gider özgeçmişim… Önemli olan katedilen değil, biriktirdiklerimiz ve aktarabildiklerimizdir bizden sonra gelenlere... Eğitim sisteminin içinde bulunduğu çıkmazı yıllarca iliklerimde hissettikten sonra, peki ama ne yapabilirim düşüncesiyle bu web sitesini kurmaya karar verdim. Amacım bilime ilgiyi arttırmak, bilimin özellikle matematiğin zihin açıcı yönünü açığa koymaktı. Yolumuz daha uzun ve zorlu ancak en azından deniyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı