Tıp ve Sağlık

Arjiri Hastalığı Nedir? Fazla Gümüş Neden Cildinizi Mavi Yapar?

Orijinal adı Argyria olan Arjiri hastalığı, vücudunuzda uzun süre gümüş biriktiğinde ortaya çıkma ihtimali olan ve nadir rastlanan bir cilt rahatsızlığıdır. Özellikle vücudunuzun güneş ışığına maruz kalan bölgelerinde hastalık etkisini gösterir. Bu hastalık nedeni ile cildiniz, gözleriniz, iç organlarınız, tırnaklarınız ve diş etleriniz mavi-gri bir renge dönüşür. Ten renginizde ortaya çıkan bu değişiklik ise kalıcı olur.

Arjiri hastalığının ilk belirtileri genellikle ağzınızda başlar. İlk başlarda diş etleriniz gri-kahverengi bir renk alır. Sonrasında da cildiniz metalik gri veya mavi-gri gibi bir renge dönmeye başlar. Bu renk değişim hızı kişiden kişiye, ne kadar gümüşe maruz kaldığınıza bağlı olarak değişecektir.

Arjiri Hastalığı Nedir?
Görselde arjiri hastası bir kadının eli ile normal bir elin renk farkını görebilirsiniz.

Süreç kimi durumlarda bir kaç ay gibi kısa sürede gerçekleşir. Kimi zamanda da değişim süreci bir kaç yıl gibi bir süreye yayılacaktır. Hastalık bazı durumlarda cildin yalnızca belli bir bölgesini etkiler. Ancak bazen tüm cildin renginin değişmesine de neden olabilmektedir.

Renk değişikliği en çok alnınızda, burnunuzda, ellerinizde ve güneşe maruz kalan diğer alanlarda göze çarpar. Gözlerinizin beyazları ve tırnak yatakların da mavi-gri bir renge dönüşmesi olasıdır. Ayrıca bazı insanların dalak, karaciğer ve bağırsaklar gibi iç organlarının da mavimsi bir renk aldığı görülmüştür. Ancak elbette hastanın bir ameliyat olmadıkça bunu bilmesi olası olmayacaktır.

Arjiri Hastalığı Neden Ortaya Çıkar?

Gümüş içeren besin takviyeleri alırsanız, gümüş içeren göz damlaları veya burun spreyleri gibi ilaçlar kullanırsanız veya gümüş parçacıklarının havada olduğu yerlerde çalışırsanız, bu hastalığa yakalanma ihtimaliniz doğar.

Gümüş vücuda girdikten sonra, mide asidinizde aşınacaktır. Sonrasında midede parçalanan gümüş, tuz halinde kan dolaşımına girer. Normal koşullarda tükettiğimiz gümüşün çoğu bir hafta içinde dışkımız yoluyla vücudumuzu terk eder. 

Ancak çok fazla gümüş aldığınızda, vücudunuz buna ayak uydurmakta zorlanır. Ve devamında deride birikmeye başlar. Güneş ışığına maruz kaldığında bu gümüş tuzu oksitlenerek mavi veya gri-gümüş renkli bileşikler oluşturur.

Vücudunuzda çok fazla gümüş olmasının bir yolu, işinizin uzun süre gümüşe maruz kalmasını gerektirmesidir. Bu, gümüş endüstrisinde, mücevher endüstrisinde veya fotoğraf işlemede çalışıyorsanız bir risk anlamına gelecektir.

Gümüş takılar takmak veya gümüş kaplar kullanmak genellikle bu hastalığa neden olmaz. Ancak bazı durumlarda akupunktur için kullanılan gümüş iğnelerin veya gümüş küpelerin lokalize arjiriye neden olduğu bildirilmiştir.

Arjiri Hastalığı Nedir?
Paul Karason

Arjiri hastalığı dendiği vakit akla gelen ve en çok tanınan kişi, 2013 yılında 62 yaşında ölen Paul Karason’du. 2008 yılında nerdeyse tamamen renginin maviye dönmüştü. Bu nedenle de daha çok şirin baba lakabı ile tanınmaya başlanmıştı.

Bir Besin Takviyesi Olarak Piyasaya Sürülen Kolloidal Gümüş Suyu Bu Hastalığa Neden Olur mu?

Tam da bu yazıyı yazmak için araştırma yaptığımız esnada gümüş suyunun faydalarını anlatan makalelere rastlamamız tesadüf eseri değil. Konu gerçekten de oldukça tartışmalı. Şu anda Kolloidal Gümüş Suyunu hemen hemen her markette bulmanız ve oldukça uygun fiyata online olarak hemen her yerden temin etmeniz mümkündür.

Ayrıca tanıtım yazılarında bu gümüş suyunun bir çok faydasından bahsedilmekte ve bir alternatif tıp yöntemi olarak önerilmektedir.


gümüş suyu

Bu ürünlerin yapımcıları, bağışıklık sisteminizi güçlendirdiklerini ve kanser, HIV ve AIDS, zona, uçuk ve göz problemlerini tedavi edebildiklerini iddia edebilirler. Ancak şunu unutmayalım. Bu söylemler bilimsel araştırmalar ile desteklememektedir.

Şirin baba lakaplı Karason da bu bileşiği, reflü ve artritten kurtulmasına yardımcı olduğuna inandığı için uzun süre kullanmıştı. Sonrasında bazı kişiler onun renk değişiminin bir aldatmaca olduğunu iddia etse de bunu yaşayan tek kişi Karason değildi. 

Brooklyn, New York’ta bir öğretmen olan Rosemary Jacobs’da, bir doktorun ona çocukken verdiği kolloidal gümüş burun damlalarından dolayı cildinde kalıcı bir gri-mavi renk tonu geliştirmesi ile tanınmaktadır.

Arjiri Hastalığı Nedir?
Rosemary Jacob

Gümüş İnsan Vücudu İçin Gerekli Değildir

Uzmanlar kolloidal gümüş veya gümüş tuzları içeren reçetesiz satılan ilaçların ve takviyelerin güvenli ve etkili olmadığını söylüyor. Gümüşün yutulduğunda bilinen hiçbir faydası yoktur ve insan vücudu için gerekli değildir. Ayrıca, Karason’un vakasının gösterdiği gibi, kalıcı cilt rengi değişikliği riski vardır.

Ancak Arjiri hastalığı ölümcül risk taşımamaktadır. Zaten Karason, kalp krizi geçirdikten sonra pnömoni tedavisi görürken yaşamını yitirmişti. Gümüş, kanser, nörolojik veya üreme sorunları veya diğer kötü etkilerle ilişkili değildir.

Bu hastalığın en önemli sorunu kozmetiktir. Bu hastalık sonucunda ortaya çıkan sürecin geriye dönüşü yoktur. Sadece lazer tedavisi ile hafifletilmesi mümkündür. Bilimden uzaklaşmamanız ve bilmediğiniz şeyleri bilinçsizce tüketmemeniz dileğimizle. Ayrıca göz atmak isterseniz: Erythema Ab Igne Ve Daha Fazlası: Neden Kucağımızda Laptop Kullanmamalıyız?


Kaynaklar ve ileri okumalar:


Size Bir Mesajımız Var!

Matematiksel, 2015 yılından beri yayında olan ve Türkiye’de matematiğe karşı duyulan önyargıyı azaltmak ve ilgiyi arttırmak amacıyla kurulmuş bir platformdur. Sitemizde, öncelikli olarak matematik ile ilgili yazılar yer almaktadır. Ancak bilimin bütünsel yapısı itibari ile diğer bilim dalları ile ilgili konular da ilerleyen yıllarda sitemize dahil edilmiştir. Bu sitenin tek kazancı sizlere göstermek zorunda kaldığımız reklamlardır. Yüksek okunurluk düzeyine sahip bir web sitesi barındırmak ne yazık ki günümüzde oldukça masraflıdır. Bu konuda bizi anlayacağınızı umuyoruz. Ayrıca yazımızı paylaşarak veya Patreon üzerinden ufak bir bağış yaparak da büyümemize destek olabilirsiniz. Matematik ile kalalım, bilim ile kalalım.

Matematiksel

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu