Günlük Hayatımızda Matematik

A4 Kağıdı Boyutu Neden Tam Değer Değildir?

Bir A4 kağıt alın ve kenarlarını ölçün. Ölçüm sonucunda bulacağınız sayı 210 x 297 milimetre ebatlarında olacaktır. Peki A4 kağıdının boyutu neden bu uzunluklar? Neden 200 veya 300 milimetre gibi basit sayılar değil de böyle küsurlu? Uluslararası Standardizasyon Örgütü (ISO) tarafından, özellikle A ve B serisi kağıtlar için belirlenen boyutlar, kopyalama yaparken avantajları olan belirli bir geometri göz önünde bulundurularak formüle edilmiştir. A serisi ve B serisi kağıtların özelliği, iki kenarının birbirine oranı ile ilgilidir.

Bir sayfa alıp uzun kenarın yarısından ikiye keserseniz, birbirinin aynı iki yeni kağıt parçanız olur. Bu kağıt parçalarının her biri orijinal yaprağın yarısı kadardır ve orijinal sayfa ile aynı oranlardadır. Bu yeteneğe sahip yalnızca bir tür dikdörtgen vardır. Bu dikdörtgenin boyutları da 210 x 297 milimetredir, yani bu dikdörtgen bizim A4 kağıdımızdır. Bu yarım sayfalar A4 ile aynı oranlara sahip olduğundan, A5 adını alırlar. Bir A5 sayfasını ikiye keserseniz, A5 ve A4 ile aynı oranlarda iki adet A6 kağıdı elde edersiniz. Tüm bu kağıt boyutları A serisi adı verilen bir takımın parçasıdır.

A Serisi Kağıt Boyutu Standartları

Bu oranın avantajları ilk kez 1768’de Alman bilim insanı Georg Lichtenberg tarafından yazıldı. Bu yüzyılın başında Dr. Walter Porstmann, Lichtenberg’in fikrini kullanarak çeşitli kağıt boyutları tasarladı ve 1922’de Almanya’da DIN 476 standardı olarak kabul edildi. Kullanımdaki en yaygın kağıt boyutu A4 olduğu için DIN A4 olarak adlandırıldı. Bu ölçüler de 1975’de uluslararası standart olarak kabul edildi (ISO 216). En popüler ISO kağıt standartları A, B ve C serisi sayfaları içerir. Kağıt boyutları metrik sistemi temel alır.

Adının önüne “A” harfi konarak resmi olarak standartlaştırılan ilk sayfa “A0 sayfası” idi. Bir A0 sayfası tam olarak 841 mm x 1189 mm boyutlarındadır ve 1 metre kare alana sahiptir. Şimdi, 1189’u 841’e bölerseniz (yani, bir A0 sayfasının boyutları) 1.414 elde edersiniz. Bu sayı aslında size tanıdık gelebilir. Çünkü bu değer yaklaşık olarak karekök iki kadardır. Aşağıdaki tabloyu incelerseniz ister A8 sayfası ister A0 sayfası olsun, uzunluk ve genişlik arasındaki oranın (1.414) aynı kaldığını görebilirsiniz.

Kağıt Boyut Standardı Neden Avantajlıdır?

Kağıt boyutu standartları

Tüm A standardı sayfaların kenar oranı 1,414 olduğundan, çeşitli fotoğraf düzenleme araçları üzerinde çalışırken, belgelerin fotokopisini çekerken bir belgeyi bir sonraki boyuta kolayca genişletebilirsiniz. Ayrıca, daha büyük bir A boyutlu sayfayı sonraki iki A boyutlu sayfaya kolayca dönüştürebilirsiniz. Örneğin, iki birbirinin aynı A3 sayfası yapmak için bir A2 sayfasını bölebilirsiniz.

A3-A4-kağıt

Kağıt boyutu için A dışında, aynı yaklaşımla hazırlanmış B ve C standartları da vardır. B0 ve C0 boyutlarının tanımı ile katlanarak B ve C serileri oluşturulmuştur. B daha çok kitap boyutu, C ise zarf boyutu olarak kullanılır. Sonuç olarak, tüm bu hesaplamalar sayesinde bir fotokopi makinesi A4 kağıdının boyutunu kağıt üzerindeki bilgilerde herhangi bir değişim olmadan bir A5 kağıdına dönüştürebiliyor. Fotokopi gibi sıradan bir görevde bile geometri hayatımızı kolaylaştırabiliyor.

Kaynak: What’s The Mathematical Logic Behind Different A-Size Papers?; https://www.scienceabc.com

Matematiksel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu