Fizik

Yerçekimine Meydan Okuyan Anti Yerçekimi Evlerinin Gizemi

Büyük Buhran 1929 yılında başlayan ve 1930’lu yıllar boyunca devam eden dünya çapında bir ekonomik krizdi. Bu kriz başta Amerika Birleşik Devletleri olmak üzere, birçok ülkeyi vurdu geçti. Bunun sonucunda da binlerce endüstri ve işletme kapandı ve insanlar işsiz kaldı. Ancak eğlence endüstrisi bu krizden fazla etkilenmemiş gibi gözüküyor. Gerçekten de bu yıllarda birçok yeni eğlence formu icat edilecekti. Bunlardan biri de bildiğimiz tüm fizik yasalarına aykırı biçimde inşa edilen, genellikle anti yerçekimi evleri olarak isimlendirilen ilginç yerlerdi.

Bunların ilki 1930 yılında ABD Güney Oregon’ da bulunan bir kasabada inşa edilen “Oregon Vortex” olacaktı. California yakınlarında bulunan “The Mystery Spot” ise devamında açılacaktı. Daha sonrasında da benzerleri ortaya çıkmaya başladı. Günümüzde bu yerler hala bir çok kişinin ilgisini çekiyor. Bunun nedeni ise, bu tür binaların altta yatan neden ortaya çıkana kadar şaşırtıcı görünen bazı muhteşem görsel efektlere ve algı yanılgılarına yol açması.

Fizik Yasalarına Aykırı, Anti Yerçekimi Evlerinin Sırrı Nedir?

Her ne kadar bu tip yerlerde gördüklerimiz gerçeklik algımızı karıştırsa da aslında ortada gizemli bir durum elbette yoktur. Öncelikle yerçekimine meydan okuyan bu tür olayları gördüğünüz ev veya herhangi bir yer belli bir eğim üzerine kuruludur. Tabii ki, evin eğimini ilk bakışta fark etmeniz mümkün değildir.

Tüm yerçekimine aykırı gibi görünen evler, yaklaşık 25°’lik eğimli tepeler üzerine yapılmıştır. Ancak bir tepenin yamacındaki normal bir evden farklı olarak, bu evlerin duvarları, eğimli zemine dik olacak şekilde inşa edilmektedir.

Ayrıca bu tür evlerin çevresi uzun bir çitle çevrilidir. Böylece doğal zemin eğimini fark etmeniz mümkün olmaz. Ek olarak size, düz bir zeminde durduğunuzu düşündürmek için, fiziksel olarak çarpıtılmış nesneler evin her yerine yerleştirilmiştir.

Aşağıdaki görsel göz atalım. Görseldeki kişilerin garip açılarla evin içinde durduğunu görmektesiniz. Oysa ki ikinci görselde de gördüğünüz gibi evin kendisi eğimli olduğu için, içerdeki kişiler açısından farklı bir durum söz konusu değildir.

Dünya Çapında Yerçekiminin Kontrolden Çıkmış Gibi Göründüğü Yerler

İnsan yapımı anti-yerçekimi illüzyonlarına ek olarak, dünya çapında yerçekiminin kontrolden çıkmış gibi göründüğü bir dizi olağanüstü doğal konum da vardır. Bir örnek, İskoçya, Ayrshire’da yerel olarak Croy Brae olarak da bilinen “Elektrikli Brae”dir.

Bu yol, batıda (deniz seviyesinden 86 metre yükseklikte) Croy demiryolu viyadüğüne bakan dönemeçten doğuya doğru ormanlık Craigencroy Glen’e (deniz seviyesinden 92 metre yükseklikte) kadar uzanır. Yani yatay olarak her 86 metrede 1 metrelik bir yükselme vardır.

Ancak yolun her iki tarafındaki arazi bir görsel yanılsamayı yaratır. Bunun sonucunda da ters yöne doğru bir eğim varmış algısı oluşur. Bunun sonucunda bir top ya da bir araba yokuş yukarı kendiliğinden gidebilmektedir.

Bu yol yokuş yukarı değil aslında yokuş aşağı. Ufuk çizgisi bir yanılsama oluşturuyor.

Bu fenomene bir zamanlar bölgede yer alan manyetik alanın neden olduğu düşünülmekteydi. Adındaki elektrik kelimesi de o zamandan kalmadır. Oysa ki günümüzde bunun bir yanılsama olduğunu biliyoruz. Bu yol günümüzde, yüzlerce ziyaretçi sonucunda önemli bir turistik bir cazibe merkezi haline gelmiş durumdadır.


Kaynaklar ve ileri okumalar


Size Bir Mesajımız Var!

Matematiksel, 2015 yılından beri yayında olan ve Türkiye’de matematiğe karşı duyulan önyargıyı azaltmak ve ilgiyi arttırmak amacıyla kurulmuş bir platformdur. Sitemizde, öncelikli olarak matematik ile ilgili yazılar yer almaktadır. Ancak bilimin bütünsel yapısı itibari ile diğer bilim dalları ile ilgili konular da ilerleyen yıllarda sitemize dahil edilmiştir. Bu sitenin tek kazancı sizlere göstermek zorunda kaldığımız reklamlardır. Yüksek okunurluk düzeyine sahip bir web sitesi barındırmak ne yazık ki günümüzde oldukça masraflıdır. Bu konuda bizi anlayacağınızı umuyoruz. Ayrıca yazımızı paylaşarak veya Patreon üzerinden ufak bir bağış yaparak da büyümemize destek olabilirsiniz. Matematik ile kalalım, bilim ile kalalım.

Matematiksel

Sibel Çağlar

Merhabalar. Matematik öğretmeni olarak başladığım hayatıma 2016 yılında kurduğum matematiksel.org web sitesinde içerikler üreterek devam ediyorum. Matematiğin aydınlık yüzünü paylaşıyorum. Amacım matematiğin hayattan kopuk olmadığını kanıtlamaktı. Devamında ekip arkadaşlarımın da dahil olması ile kocaman bir aile olduk. Amacımıza da kısmen ulaştık. Yolumuz daha uzun ama kesinlikle çok keyifli.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu