Fizik

Uçak Ve Gemi Pencereleri Neden Kare Değil de Yuvarlaktır?


Dikkat ettiyseniz diğer birçok aracın aksine uçak pencereleri köşeli değil yuvarlaktır. Aslında aynı tasarım gemi pencerelerinde de gözünüze çarpar. Peki bu sadece bir tasarım mı yoksa arkasında bilimsel bir açıklama var mı dersiniz? Cevabımız elbette evet. Bir bilimsel açıklama var ve bu tarz pencereler sizin güvende olmanızı sağlıyor.

Bir uçağın tasarımıyla ilgili pek çok şeyde olduğu gibi, çeşitli parçaların son düzenlemesi bir dizi uzlaşmaya dayanmaktadır. Hiç pencere olmasaydı bir uçak tasarımcısının hayatı çok daha kolay olurdu. Ancak şu ana kadar vardığımız fikir birliği, onlara sahip olmamız gerektiği gibi görünüyor.

2 Mayıs 1952’de hizmete giren, İngiliz yapımı Havilland Comet, havacılık tarihinin jet motorlu ilk yolcu uçağıdır. Ancak uçak yolcu taşımaya başladıktan sonra arka arkaya olan ölümlü kazalar, başta pilotaj hatası sanılsa da sonrasında sorunun tasarım hatası olduğu anlaşıldı. Sorun uçağın köşeli bir biçimde olan pencerelerinde idi. Uçuş esnasında bu pencerelerde çatlamalar oluyor, sonrasında gövde de bu noktalardan kopuyordu. Pencerelerin yeniden tasarlanması gerekliydi. Havilland firması da hemen kolları sıvayarak, daha küçük ve yuvarlak hatlara sahip pencereleri olan yeni bir Comet modeli üretmeye başladı. Bu sorunu çözdü ve pencerelerin konumu bugün aynı kaldı. Ayrıca o zamandan beri pencereler mümkün oldukça küçük biçimde planlanmaya başlandı.(Genellikle 33 santimetre yükseklik)

uçak matematik
Günümüzde uçak pencereleri üç camlıdır. Bunlardan ikisi basınç içindir. Diğeri de yolcuların hayati olana erişmesini engellemek amaçlıdır.

Peki Ama Neden?

Yüksek irtifalarda daha az sürükleme ve türbülans olur. Bu nedenle verimli ve konforlu bir uçuş için uçaklar yüksek irtifalarda uçarlar. Bu yüksekliklerde uçmanın da sonuçları vardır. Birincisi, bu tür irtifalarda atmosferik basınç çok düşüktür. Bu nedenle yolcuların ve mürettebatın hayatta kalması için kabinin iç basıncının ayarlanması gerekir. Uçak tırmandıkça kabin içi ve kabin dışı basınç farklı şekilde değişir. Normalde, bu basıncın uçağa olabildiğince eşit dağıtılmasını tercih ederiz. Ancak gerçek şu ki, gövdenin bazı kısımlarında pencereler bulunduğundan, basınç pencerenin yanlarına doğru yönlenir.

Köşeli olan her yapının, yapısal olarak bu köşelerde zayıf noktaları bulunur. Bunun sebebi, sivri köşelerde stresin (yani birim alana düşen kuvvetin) katlanarak artmasıdır. Fotoğrafta köşelerde bulunan sarı, yeşil, kırmızı renkler o noktadaki gerilmenin büyüklüğünü ifade eder. Gerilmelerin çok yoğun olduğu bölgeler kırmızı, az yoğun olduğu bölgeler sarı biçimdedir.

Fotoğrafta dikkat etmeniz gereken nokta şudur; kuvvet uygulanan bu cismin keskin köşelerindeki gerilme yığılmaları yüksek ve kırmızı renkli, oysaki keskin olmayan ve ovallikleri farklı olan diğer köşelerde gerilme yığılmaları sarı veya yeşil renklerde. Bu ovallikler; uçağın uçuş halinde üzerine gelen hava basıncının tüm yüzeye yuvarlak eğriler boyunca dağıtılmasını sağlayarak uçağın parçalanmamasını sağlar.

Bu sebepten dolayı uçaklarda olabildiğinde keskin köşelerden kaçınılır ve uçak pencereleri yuvarlak biçimde yapılır. Aksi takdirde gelen basınç zamanla keskin köşelerde çatlaklar oluşturabilir. Bir sonraki uçuşunuzda pencere kenarında bir koltuk aldığınızda, uçağın sadece o kısmını inşa etmek için verilen çabayı takdir etmelisiniz. Şimdi gelelim gemi pencerelerine.

Gemi Pencereleri Neden Yuvarlaktır?

Aslında sebep oldukça benziyor. Ahşap gemilerde ki yapım malzemeleri ve özellikle ıslak ahşap, malzemede rastlanan yorulma stresine karşı oldukça dirençlidir. Bu döneme ait fotoğraflarda dikdörtgen ya da kare biçimli pencerelere rastlayabilirsiniz. Ancak 19. yüzyılın sonlarına doğru, çelik gövdeli ticari gemiler ve daha sonra savaş gemileri yaygınlaştı. Mühendislerin herhangi bir dikdörtgen veya kare biçiminde pencere köşesinin metal yorgunluğunun başlangıç noktası olduğunu fark etmesi uzun sürmedi. Bu nedenle de gemi mimarları güverte kapakları için dairesel lombozlar ve yuvarlatılmış köşeler belirlediler. Keskin köşeleri ortadan kaldırdılar.

Kısacası dairesel şekiller, daha güçlü ve deformasyona karşı daha dayanıklıdır. Bu nedenle dirençli olması gereken birçok mimari tasarımda, sivri köşelerden kaçınıldığını dikkatli bakarsanız görebilirsiniz.

Göz atmak isterseniz…


Kaynak: Why are all aircraft windows round?; https://interestingengineering.com

Matematiksel

Sibel Çağlar

Merhabalar. Matematik öğretmeni olarak başladığım hayatıma 2016 yılında kurduğum matematiksel.org web sitesinde içerikler üreterek devam ediyorum. Matematiğin aydınlık yüzünü paylaşıyorum. Amacım matematiğin hayattan kopuk olmadığını kanıtlamaktı. Devamında ekip arkadaşlarımın da dahil olması ile kocaman bir aile olduk. Amacımıza da kısmen ulaştık. Yolumuz daha uzun ama kesinlikle çok keyifli.

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu