Biyografiler

Titanik’te Hayatını Kaybeden Harry Elkins Widener’in Kısa Öyküsü

Hayatın ne kadar garip olduğunu bir kez daha gözler önüne serecek bir hikayeyi paylaşalım. Hikayemizin kahramanı Harry Elkins Widener (1885-1912). Sürekli büyüklü küçüklü kararlar alarak geçirdiğimiz ömrümüzde, bazen bazı kararlar başlangıca veya bitişe sebep olur. Widener’ın seyahat kararı da böyle bir nitelikteydi..

Harry Elkins Widener Harvard Üniversitesi’nden mezun, varlıklı bir aileden gelen, nadir kitapları toplayan bir gençtir. 3000’den fazla kitabı genç yaşına rağmen biriktirmiştir. 1912 yılında çok nadir bulunan bir kitabı koleksiyonuna dâhil etmek için ailesi ile birlikte İngiltere’ye gider. Kitabı alan Harry, geri dönüş yolculuğu için gemi seyahatini tercih eder. Maalesef, tercih ettiği gemi ise ‘’Titanic’dir. Birinci sınıfta yolculuk yapan Harry ve ailesi kaza sonrası hemen bir filikaya bindirilir.

İlk kurtarılanlardan olmak üzereyken, Harry aldığı kitabı kamarasında unuttuğunu fark eder. Filikadan inerek kitabı almaya gider. Fakat kitabi ile döndüğünde filika ne yazık ki denize indirilmiştir. Filikada bulunanlar Harry’nin suya atlamasını, mesafenin kısa olduğunu, yüzebileceğini söylerler. Yüzme bilmeyen Harry bunu yapamaz. Kendisi trajik Titanik faciasında hayatını kaybedenlerden biri olurken, annesi ise hayatta kalmayı başarır.

Yaşanan bu olayın ardından annesi Eleanor Elkins Widener, oğlunun anısına Harvard Üniversitesi’ne bir kütüphane yaptırmak için yüklü bir bağış yapar. Oğlunun kitap koleksiyonlarını da buraya bağışlar. 1915 yılında yapılan “Harry Elkins Widener Memorial” Kütüphanesi bugün yaklaşık 15 milyon kitap sayısı ile dünyanın en büyük üniversite kütüphanesidir.

Harry Elkins Widener Memorial Kütüphanesi

Bağışı yapan Widener’in 4 şartı vardı. Bu şartlardan herhangi biri uygulanmazsa bağışladığı tüm koleksiyon ve kitapların geri alınacağını belirtmiştir.

Trajik bir kayıp sonrası 1915 yılında ”Harry Elkins Widener Memorial” Kütüphanesi, Harvard Üniversitesi bünyesine dahil oldu
  • Binanın mimarisi hiç bir şekilde bozulmayacak.
  • Her gün kütüphane girişine taze çiçekler konulacak. (1915 yılında kütüphane açıldığından beri bu kural bir kere olsun bozulmamıştır.)
  • Kütüphane içinde bulunan odalardan biri Harry’nin kendi kütüphanesinin birebir aynisi olacak.
  • Harvard Üniversitesi’ndeki her öğrenciye yüzme öğretilecek . 100 metre yüzme sınavını geçmeden hiçbir öğrenciye diploma verilmeyecek.

Widener genç yaşta Atlas Okyanusunda bu dünyadaki hikayesini bedensel olarak sonlandırırken, onun adı ve anısıyla pek çok öğrenci dünyanın en büyük üniversitelerinden birinde kendini yetiştirmeye devam ediyor. Widener Kütüphanesini incelemek isterseniz: Widener Library

Detaylı okumalar için: Harry Elkins Widener; https://www.harvardmagazine.com/

Matematiksel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu