İLHAM VERENLER

Titanik’te Hayatını Kaybeden Parlak Bir Gencin Kısa Öyküsü

Atlas Okyanusu’nda biten bir hikaye..

Hayatın ne kadar garip olduğunu bir kez daha gözler önüne serecek bir hikayeyi paylaşmak isterim bilmeyenlerle..

Harry Widener’ın kısa hikayesi.. (1885-1912)

Yıl 1907.. Hikayemizin kahramanı Harry Elkins Widener.. Harvard mezunu, kitap koleksiyoncusu bir genç Widener. Varlıklı bir ailenin çocuğu olan Widener, meraklı, akıllı ve parlak bir genç.

Hayat standartları oldukça yüksek şekilde yetiştirilen genç adam, hayatının tüm güzelliklerinin yanında erken göçtü bu dünyadan. Sürekli büyüklü küçüklü kararlar alarak geçirdiğimiz ömrümüzde, bazen bazı kararlar başlangıca veya bitişe sebep olur.

Widener’ın seyahat kararı da böyle bir nitelikteydi..

Widener hepimizin aşina olduğu bir faciada hayatını kaybedenler arasındaydı: Titanik Faciası.

Evet, şu meşhur Titanik..

Bir seyahati dönüşü Titanik ile yolculuk etmeyi seçen Widener, geminin batmasıyla birlikte filikalara bindirilen birinci sınıf yolcuları arasındaydı.

Filika okyanusa indirilmeden koşarak kamarada unuttuğu kitabını almaya giden Widener döndüğünde, filika okyanusa indirilmişti. Yüzme bilmeyen Widener bir umut okyanusa atlayıp filikaya yetişmeyi denese de maalesef boğularak hayatını kaybetmişti.

Trajik Titanik faciasında hayatını kaybedenlerden biri olan parlak genç Harry Widener’ın annesi hayatta kalmayı başarmıştı.

Annesi Eleanor Elkins Widener, oğlunun anısına Harvard Üniversitesi’ne bir kütüphane yaptırmak için yüklü bir bağış yapıp oğlunun kitap koleksiyonlarını da buraya bağışlamıştı.

Bağışı yapan Widener, binanın mimarisinin korunmasını, kütüphane odalarından birinin oğlunun kütüphanesi gibi yapılmasını, öğrencilere yüzme öğretilmesini de talep etmişti.

Trajik bir kayıp sonrası 1915 yılında ”Harry Elkins Widener Memorial” Kütüphanesi, Harvard Üniversitesi bünyesine dahil oldu.

Widener genç yaşta Atlas Okyanusunda bu dünyadaki hikayesini bedensel olarak sonlandırırken, onun adı ve anısıyla pek çok öğrenci dünyanın en büyük üniversitelerinden birinde kendini yetiştirmeye devam ediyor.

Milyonlarca kitap sayısı ile dünyanın en büyük kütüphanelerinden biri olan Widener Kütüphanesini incelemek isterseniz:

Widener Library

Matematiksel

Ceren Demir

Kendini, insanları, dünyayı tanıma ve anlama çabasında, belki de kaosta olan; filmin oyuncularından, dünya üzerindeki küçücük noktalardan biriyim.. Dokuz Eylül Üniversitesi'nde Ekonomi bölümünde yüksek lisansa devam ediyorum. Spora, sanata (özellikle resim sanatı), müziğe, doğaya, doğa sporlarına, felsefeye, psikolojiye, kitaplara, filmlere düşkünüm.. Okumayı, yazmayı, öğrenmeye çabalamayı çok seviyorum. Küçük yaşlardan itibaren birikmiş 9 adet günlüğüm var. Amaçlı ve amaçsız yaşamanın çeşitli noktalardan artı ve eksileri olduğunu düşünsem dünyadaki her şeyin gelip geçici olduğuna inanıyorum. Yine de -her şeye rağmen- ben uzun süredir amacı olanlardanım.. Buradan enerji sağlayabiliyorum.. Çoğunlukla enerjik, dışa dönük olsam da yeri geldikçe oldukça içe kapanmaya ve yalnızlığa susayabiliyorum. İkisi de keyifli ve öğretici.. Matematiksel sitesinin öncelikle hayranı olan bir okuruyum sonra Matematiksel’e katkı sağlamaya çalışan enfes ekibin bir parçasıyım. Özetle bu dünyayı bir rüyaymış gibi (Is this the real life? Is this just fantasy?) hissedip iyi bir insan olarak '‘kalmaya'’ çabalayan, sonsuzmuş gibi üretmeye çalışan insanlardan olarak; bahsettiğim 'bencil' bilgilerimi önemsiz sayıyorum. Sadece denizdeki kum tanelerinden biri olduğumun farkındayım. Ancak okyanusları merak etmekten vazgeçemiyorum. Yaşam keşifle canlanıyor..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu