Titanik’te Hayatını Kaybeden Parlak Bir Gencin Kısa Öyküsü

Atlas Okyanusu’nda biten bir hikaye..

Hayatın ne kadar garip olduğunu bir kez daha gözler önüne serecek bir hikayeyi paylaşmak isterim bilmeyenlerle..

Harry Widener’ın kısa hikayesi.. (1885-1912)

Yıl 1907.. Hikayemizin kahramanı Harry Elkins Widener.. Harvard mezunu, kitap koleksiyoncusu bir genç Widener. Varlıklı bir ailenin çocuğu olan Widener, meraklı, akıllı ve parlak bir genç.

Hayat standartları oldukça yüksek şekilde yetiştirilen genç adam, hayatının tüm güzelliklerinin yanında erken göçtü bu dünyadan. Sürekli büyüklü küçüklü kararlar alarak geçirdiğimiz ömrümüzde, bazen bazı kararlar başlangıca veya bitişe sebep olur.

Widener’ın seyahat kararı da böyle bir nitelikteydi..

Widener hepimizin aşina olduğu bir faciada hayatını kaybedenler arasındaydı: Titanik Faciası.

Evet, şu meşhur Titanik..

Bir seyahati dönüşü Titanik ile yolculuk etmeyi seçen Widener, geminin batmasıyla birlikte filikalara bindirilen birinci sınıf yolcuları arasındaydı.

Filika okyanusa indirilmeden koşarak kamarada unuttuğu kitabını almaya giden Widener döndüğünde, filika okyanusa indirilmişti. Yüzme bilmeyen Widener bir umut okyanusa atlayıp filikaya yetişmeyi denese de maalesef boğularak hayatını kaybetmişti.

Trajik Titanik faciasında hayatını kaybedenlerden biri olan parlak genç Harry Widener’ın annesi hayatta kalmayı başarmıştı.

Annesi Eleanor Elkins Widener, oğlunun anısına Harvard Üniversitesi’ne bir kütüphane yaptırmak için yüklü bir bağış yapıp oğlunun kitap koleksiyonlarını da buraya bağışlamıştı.

Bağışı yapan Widener, binanın mimarisinin korunmasını, kütüphane odalarından birinin oğlunun kütüphanesi gibi yapılmasını, öğrencilere yüzme öğretilmesini de talep etmişti.

Trajik bir kayıp sonrası 1915 yılında ”Harry Elkins Widener Memorial” Kütüphanesi, Harvard Üniversitesi bünyesine dahil oldu.

Widener genç yaşta Atlas Okyanusunda bu dünyadaki hikayesini bedensel olarak sonlandırırken, onun adı ve anısıyla pek çok öğrenci dünyanın en büyük üniversitelerinden birinde kendini yetiştirmeye devam ediyor.

Milyonlarca kitap sayısı ile dünyanın en büyük kütüphanelerinden biri olan Widener Kütüphanesini incelemek isterseniz:

Widener Library

Matematiksel

Paylaşmak Güzeldir

Yazıyı Hazırlayan: Ceren Demir

Avatar
Kendini, insanları, dünyayı tanıma ve anlama çabasında, belki de kaosta olan , filmin oyuncularından, dünya üzerindeki küçücük noktalardan biriyim. Pamukkale Üniversitesi ve AGH University of Science and Technology' de Uluslararası Ticaret ve Finans alanında kendimi eğitmeye çalıştım. Dokuz Eylül Üniversitesi'nde Ekonomi bölümünde yüksek lisansa devam ediyorum. Voleybol sporunda antrenör yardımcılığı yaptım ve lisanslı oynadım. Spora ve sanata düşkünüm. Resim yapmayı çok seviyorum. Klasik müziğe, doğaya, doğa sporlarına, felsefeye, psikolojiye, kitaplara ilgi duyuyorum. Okumayı, yazmayı, öğrenmeye çabalamayı çok seviyorum. Sanıyorum 7. günlüğüme başlayacağım. Satranç ve Rusça'ya merak saldım. Bahsettiğim tüm 'bencil' bilgilerimi önemsiz sayıyorum. Sadece denizdeki kum tanelerinden biri olduğumun farkındayım. Ancak okyanusları merak etmekten vazgeçemiyorum.

Bunlara da Göz Atın!

Sosyal Medyayı İkiye Ayıran Matematik Sorusu

Sosyal medyadaki pek çok kişi şu aralar ikiye ayrılmış durumda. Hem de bu ayrışmaya bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.