Kendimizi Geliştirelim

Sturgeon Yasası: Her Şeyin %90’ı Aslında Saçmalıktır

Şu anda burada olduğunuza göre başlık ilginizi çekmiş ve bu yazıya kısaca göz atmak için tıklamış olmalısınız. Bu noktada 70 milyonda bir olduğumuz için şanslıyız. Her ay dünya çapında yayınlanan bu sayfa benzeri gönderilerin sayısı yaklaşık olarak 70 milyondur. Bu durumda öne çıkmak ve sizlere ulaşmak gerçekten de kolay iş değil.

Eğer siz de bir içerik üreticisi iseniz bu noktada temkinli olmanız gerekiyor. Aynı şey bizim için de geçerli. Sonuçta bir yazı yayınlamayı planladığımız zaman, ilk işimiz elbette bu konu ile ilgili yayınlanmış başka yazıların olup olmadığını araştırmak oluyor. Ancak bu esnada karşımıza çıkan diğer yazılar moralimizi bozmuyor. Neden derseniz, Sturgeon Yasası bu çalışmaların çoğunun muhtemelen kalitesiz olduğunu hatırlamamıza yardımcı oluyor.

Sturgeon Yasası Nedir?

Sturgeon Yasası, “Her şeyin %90’ı saçmalıktır” diyen bir özdeyiştir. Bu, herhangi bir alanda üretilen şeylerin çoğunun değersiz veya düşük kaliteli olduğu anlamına gelir. Örneğin, edebiyat söz konusu olduğunda, Sturgeon Yasası kitapların %90’ının düşük kaliteli olduğunu, yani muhtemelen okumaya değer olmadıklarını iddia eder.

Sturgeon Yasası’na göre, vizyona giren dizi ve filmlerin %90’ı kalitesizdir, yani izlemeye değmezler. Aynı şekilde, bu yasaya göre sosyal medyada paylaşılan içeriklerin %90’ı da kalitesizdir, dolayısıyla zaman ayırmaya değmezler. Satışa sunulan yeni ürünlerin %90’ı da kalitesizdir, bu da muhtemelen satın almaya değmeyecekleri anlamına gelir.

Sturgeon Yasası, 1950’lerde bilim kurgu alanı savunmasının bir parçası olarak Amerikalı yazar Theodore Sturgeon tarafından önerilecekti. Theodore Sturgeon daha çok fantezi, bilimkurgu ve korku kurgu dallarında eser vermiş kurgu yazarı ve edebiyat eleştirmeniydi. Yaklaşık 400 kadar eleştiri, 120’den fazla kısa öykü, on bir roman ve bazı Star Trek senaryolarını yazmıştı. Ancak bir bilim kurgu yazarı olarak da eleştirmenlerin hedefindeydi. Sonucunda da bir cevap olarak adı ile özdeşleşen bu yasayı önerecekti.

Theodore Sturgeon ( 1918- 1985)

Bir noktaya bir açıklık getirmemiz gerekiyor. Adında bir yasa geçmesine rağmen Sturgeon Yasası elbette gerçek bir yasa değildir. Ayrıca %90 oranı her durumda mutlaka doğru olacak kesin bir ampirik ilke de değildir. Bu rakam büyük çoğunluğa vurgu yapmak adına kullanılmıştır. Son olarak her alanda da geçerli olmayacaktır. Örneğin, gazete köşe yazılarının %90’ı saçma olabilir. Ancak kaliteli bir gazeteye bakarsanız, yayınlanan makalelerin yalnızca küçük bir kısmı saçma olacaktır.

Bu Bilgiyi Öğrenmek Ne İşinize Yaradı?

Hayat kısa ve hepimizin zamanı sınırlı. Üstelik bunun yanında artık hayatımızda çok fazla bilgi, çok fazla ürün var. Bir tüketici olarak bu yasayı uygularken kilit nokta size sunulan çalışmaların büyük çoğunluğunun büyük ihtimalle kalitesiz olduğunu anlamaktır. Bu sayede de zamanınız, paranız gibi değerli kaynakları nasıl harcayacağınıza daha rasyonel bir biçimde karar verme şansınız olacaktır.

Ek olarak Sturgeon Yasası, gerçekçi hedefler belirlemeniz konusunda da size yardımcı olacaktır. Aklınıza gelen tüm fikirlerin, attığınız tüm tweetlerin çoğunluğunun düşük kaliteli ve en kötü %90’ının bir parçası olduğunu anlamanızı da sağlayabilir. Bundan sonrasında bir performanstan hoşlanmadığınızda, bir toplantıda zamanınızı boşa harcadığınızı hissetinizde, bir sohbetten sıkıldığınızda ya da bir kitabı belki de bir yazıyı sonuna kadar okuyamadığınızda aklınıza bu yasa gelsin.

Zamanınızı boşuna harcamayın. Bunun yerine buna değecek %10’u arayın. İşiniz fikirlerle iyi fikirleri, ürünlerle iyi ürünleri, toplantılarla iyi toplantıları birbirinden ayırmaktır. Ve son bir kural: İyi mi yoksa saçma mı olduğundan emin değilseniz; kesinlikle saçmalıktır.Kaynaklar ve ileri okumalar


Dip Not:

Matematiksel, 2015 yılından beri yayında olan ve Türkiye’de matematiğe karşı duyulan önyargıyı azaltmak ve ilgiyi arttırmak amacıyla kurulmuş bir platformdur. Sitemizde, öncelikli olarak matematik ile ilgili yazılar yer almaktadır. Ancak bilimin bütünsel yapısı itibari ile diğer bilim dalları ile ilgili konular da ilerleyen yıllarda sitemize dahil edilmiştir. Bu sitenin tek kazancı sizlere göstermek zorunda kaldığımız reklamlardır. Yüksek okunurluk düzeyine sahip bir web sitesi barındırmak ne yazık ki günümüzde oldukça masraflıdır. Bu konuda bizi anlayacağınızı umuyoruz. Ayrıca yazımızı paylaşarak da büyümemize destek olabilirsiniz. Matematik ile kalalım, bilim ile kalalım

Matematiksel

Sibel Çağlar

Merhabalar. Matematik öğretmeni olarak başladığım hayatıma 2016 yılında kurduğum matematiksel.org web sitesinde içerikler üreterek devam ediyorum. Matematiğin aydınlık yüzünü paylaşıyorum. Amacım matematiğin hayattan kopuk olmadığını kanıtlamaktı. Devamında ekip arkadaşlarımın da dahil olması ile kocaman bir aile olduk. Amacımıza da kısmen ulaştık. Yolumuz daha uzun ama kesinlikle çok keyifli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu