Biyografiler

Shakuntala Devi Neden İnsan Bilgisayar Olarak Bilinir?

1976’da Shakuntala Devi isimli Hintli bir kadın önce 25842 + 111201721 + 370247830 + 55511315 toplamını buldu. Ardından bu toplamı 9878 ile çarptı. Ve tüm sonucu yirmi saniyeden daha kısa bir sürede 5559369456432 olarak doğru bir biçimde elde etti. Yoksul bir aileden gelen bu eğitimsiz kız devamında tüm dünyada İnsan Bilgisayar olarak isim yapacaktı. 1977’de Dallas’ta bir üniversitede 201 haneli sayının 23. Kökünü 50 saniyede hesapladı. Soruyu profesörün tahtaya yazması 4 dakika, UNİVAC( 1951 yapımı ilk defa manyetik teyp kullanarak verileri depolayan bilgisayar)’ın cevaplaması 1 dakikadan fazla sürmüştü.

Bilinen en büyük başarısı 1980’de 13 haneli rastgele seçilen iki sayıyı 28 saniyede çarparak Guinness Rekorlar Kitabı’na girmesidir. Bazı matematikçiler bunun imkansız olduğunu düşündükleri için Devi devamında topluluk karşısında 336 işlem daha yapmak zorunda kaldı ve tüm bu hesaplamaları saniyenin onda biri bir zamanda doğru bir biçimde cevaplayarak şüpheleri ortadan kaldırdı.

Shakuntala Devi’nin Başarısının Sırrı Neydi?

Ne yazık ki, Devi’nin gerçekten şaşırtıcı başarılarının çoğu açıkça belgelenmemiştir. Devi, bir sirk işçisi olan babası okul masraflarını karşılayamadığı için resmi bir okulda eğitim görmemişti. Shakuntala Devi röportajlarında, “üç yaşından itibaren kafasından matematiksel hesaplamalar yaptığını sayılarla mutluluğunu keşfettiğini” dile getirirdi.

Shakuntala Devi 6 yaşındayken ilk büyük gösterisini Mysore Üniversitesinde yaptı ve devamında hiçbir şey eskisi gibi olmadı. Kendi kendine okuma ve yazmayı öğrendi ve onlarca yıl dünyayı dolaştı, üniversitelerde, tiyatrolarda ve radyo ve televizyon stüdyolarında izleyiciler önünde inanılmaz derecede karmaşık zihinsel hesaplamalar yaptı. 1950’de bir BBC televizyon programına katıldığında, bir soruna cevabı sunucununkinden farklıydı. Bunun nedeninin cevabında değil sorunun kendisinde olduğunu iddia etti, uzmanlar sayıları yeniden incelediğinde haklı olduğu ortaya çıktı ve bir anda tüm dünyada tanınır hale geldi.

Shakuntala Devi sadece matematik sihirbazı ve dahi değildi, kendisi aynı zamanda matematik tutkunları ve öğrenciler için rol model oldu. Matematik problemlerini çözmeye yönelik pratik, hızlı ve etkili yaklaşımıyla milyonlarca öğrencinin ilgisini çekmeyi başardı. Çocukların matematik ilgisini geliştirmelerine yardımcı olmak üzere çeşitli kitaplar yazdı. Vakıf kurarak dezavantajlı çocukların eğitimini üstlenip, Hindistan’ın matematik bilimine verdiği katkıları dünyaya duyurdu.

2013 Nisan’da solunum yetmezliği nedeniyle hastaneye kaldırılan Shakuntala Devi 83 yaşında hayatını yitirdi. Bu muhteşem kadının yaşam mücadelesi nihayet dikkatleri çekti ve kendisinin yaşam öyküsünü bizlere aktaran keyifli bir film ekranlarda yerini aldı. Fragmanına göz atmanızı ve uygun bir zamanda da izlemenizi öneririz.

Bunlara da göz atmak isteyebilirsiniz

Kaynaklar: Bollywood’s ‘warts and all’ biopic on ‘human computer’; https://www.bbc.com

Matematiksel

Sibel Çağlar

7 yıl Kadıköy Anadolu Lisesinin devamında lisans eğitimimi Marmara Üniversitesi İng. Matematik öğretmenliği üzerine tamamladım. Devamında 20 yıl çeşitli özel eğitim kurumlarında matematik öğretmenliği ve eğitim koordinatörlüğü yaptım. 2015 yılında matematiksel.org web sitesini kurdum. Amacım bilime ilgiyi arttırmak, bilimin özellikle matematiğin zihin açıcı yönünü açığa koymaktı. Yolumuz daha uzun ve zorlu ancak en azından deniyoruz.

Bir Yorum

  1. İyi ki varsınız.
    Değerli paylaşımlarınız için kucak dolusu sevgiler. Herbiriniz bilim ateşinin yeniden alevlenmesi için gereken kıvılcımlar olursunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler