ZİHİN AÇAN YAZILAR

Googol Oldu Sana Google

İnternet kullanıcıları tarafından kullanılan, dünyanın en büyük arama motorlarından biri olan Google’un adını her gün duyar ve kullanırız. Peki Google arama motorunun isminin nasıl ortaya çıktığını ve ne anlama geldiğini hiç düşündünüz mü?

Hikayenin başlangıcı bilgisayarlardan önceye dayanıyor…

Edward Kasner

Amerikalı matematikçi Edward Kasner (1878 – 1955) büyük sayılar için yeni sözcükler yaratmak istediğinde yeğeninden yardım istemişti. 

Sağında 100 tane sıfır olan 1 sayısının bulunduğu kâğıdı yeğenine göstererek ne olduğunu ona sorduğunda yeğeni ‘Googol’ cevabını verince, bu kelimeyi seven Kasner sayıya bu ismi vermiş ve Googol bir matematik terimi olarak tarihteki yerini almıştır.

Bu sayının bulunuşunun devamında googol sıfırın takip ettiği 1 anlamına gelen “Googolplex” yani 10googol sayısını icat etmiştir Kasner.

Onu bu çalışmaya iten, sonsuz olmayan çok büyük sayıların matematiksel olarak elde edilebileceğini göstermekti.

Nitekim başarılı oldu ve bu sayılar günlük hayatımıza dahil oldu, ancak Kasner değil bir başka ikili sayesinde…

Google’ın kuruluş süreci 1996 ocak ayında Kaliforniya’daki Stanford Üniversitesi’nde doktora öğrencileri olan Larry Page ve Sergey Brin’in araştırma projesiyle başladı.

Page ve Brin yeni oluşturdukları arama motoruna ilk olarak “BackRub” ismini koymuştu, çünkü siteler için geri bağlantıların kontrol edilmesinin önemini tahmin edebiliyorlardı. Ancak daha sonra, “googol” sözcüğü üzerinde orijinal bir imlâ değişikliği yapılarak, bu arama motoru Google olarak adlandırıldı.

İkili, projenin internetteki sınırsız bilginin düzenlenmesine hizmet etmesi amacıyla ”Gogool” matematik terimini kullanmayı tercih ettiler.

O günden bugüne çok şey değişti, gelişti elbette.

Süreç ve gelişmeleri kendi ağızlarından dinlemek isterseniz…

Sibel Çağlar

Kadıköy Anadolu Lisesi, Marmara Üniversitesi, ardından uzun süre özel sektörde matematik öğretmenliği, eğitim koordinatörlüğü diye uzar gider özgeçmişim… Önemli olan katedilen değil, biriktirdiklerimiz ve aktarabildiklerimizdir bizden sonra gelenlere... Eğitim sisteminin içinde bulunduğu çıkmazı yıllarca iliklerimde hissettikten sonra, peki ama ne yapabilirim düşüncesiyle bu web sitesini kurmaya karar verdim. Amacım bilime ilgiyi arttırmak, bilimin özellikle matematiğin zihin açıcı yönünü açığa koymaktı. Yolumuz daha uzun ve zorlu ancak en azından deniyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı