Tarih

Bilim İnsana Karşı Durursa: Tarihteki 6 Tehlikeli Deney

Bilim dünyamızdaki tüm insanların yaşantılarını geliştiren en büyük güçtür. Ancak bazı durumlarda bu güç tehlikeli de olur. Öne çıkan bir kaç örneği kısaca hatırlatalım.

1. MKUltra Projesi

MKUltra projesi CIA’nin bilinç altı kontrolü girişimiydi. Program 1950’lerde başladı ve 1966 yılına kadar sürdü. MKUltra Projesi kapsamında yer alan deneklere farklı şekil ve dozlarda LSD gibi ilaçlar verildi. Bu sayede “madde etkisindeki” davranışları incelendi. Bu ilaçların yanı sıra, elektroşok ve hipnoz gibi yöntemlere de başvuruldu. Sözde araştırmacılar bu yöntemleri binlerce insan üzerinde onların rızası olmadan uyguladı. Proje; kimyasal silah araştırmalarının ve Sovyetlerle savaşmak için zihin kontrol edici ilaçlar yaratma çabasının bir kombinasyonuydu.

2. Vebayı Silahlaştırma

Veba salgınları 13-14. yüzyılda, Avrupa nüfusunun yaklaşık yarısını öldürmüş ve dünyadaki insan sayısını yaklaşık 100 milyon azaltmıştı.. 1980’lerin sonlarında, Sovyetler Birliği’nin biyolojik savaş araştırma programı, bombalar ve kıtalararası balistik füzeler aracılığıyla veba mikrobunu bir silah olarak kullanmaya karar verdi. En ölümcül biyolojik silah denemesi için veba virüsü üzerinden deneyler yaparak, bunu bir silah olarak kullanmanın yollarını araştırdı. Vebanın yanı sıra, yüzlerce ton şarbon ve çiçek hastalığı virüsü de programa dahildi.

3. Tuskegee Frengi Deneyi

1932-1972 yılları arasında hükümet tarafından finanse edilen ve yaklaşık 400 kadar Afroamerikalı insanın öldüğü bu çalışma frengi mikrobunun yayılımını ve uzun süreli etkilerini gözlemlemek için yapılmıştı. Amerikan Sağlık Servisi, ücretsiz tedavi adı altında Tuskegee’deki yaklaşık 600 Afrika kökenli Amerikalı çiftçiyi bu deneye bilgileri dışında dahil etmişti. Bu kişilerde 399 tanesi frengi hastalığına sahipken, geriye kalanlar da kontrol grubunu oluşturuyordu. Bu kişilere hasta ya da sağlıklı oldukları söylenmemişti. 1947’de frengi hastalığa karşı penisilinin etkili olduğu tespit edilmiş olsa bile, bu kişiler tedavi edilmedi. 1972 yılına kadar devam eden bu uygulamada hastaların bölge dışına çıkmaması ve başka bir frengi kliniğine gitmemeleri tembih edilmiştir. Çünkü başka bir yere gitseler penisilin ile tedavi edileceklerdir. 1997’de Bill Clinton, Tuskegee halkından bu deneyler sebebiyle özür dilemişti.

4. Guatemala Sifiliz Deneyleri

1943’te penisilin’in frengi ve gonoreye karşı etkinliği gösterilmiş olsa da, hastalığın nasıl önlenebileceği ve tedavi edileceğine dair bazı belirsizlikler devam ediyordu. II.Dünya Savaşı sırasında, askerlerin sağlığı açısından
cinsel geçişli hastalıkların, birinci dereceden tehlike olduğu anlaşıldı. Bu nedenle ABD dışında bir bölgede bir deney tasarlandı. Bu korkunç deney, Guatemala hükümetiyle birlikte ve bölgenin doktorlarının desteğiyle gerçekleştirildi. 1945’ten 1956’ya kadar yaklaşık 1500 kişiye haberleri olmadan frengi, şankroid veya gonore bulaştırıldı. Denekler hapishanedeki mahkumlar, evsizler ve seks işçilerinden oluşuyordu.

5. The Aversion Projesi

Güney Afrika’daki ordu kuvvetlerinin 1970 ile 1980 yılları sonuna kadar eş cinsel askerlere zorla uyguladığı bir dizi cinsiyet değiştirme operasyonu olarak bilinen bir projedir. Ordu içerisinde eş cinselliği sonlandırmak adına yapılan bu çok gizli program 18 sene sürmüş ve 900 kişi bu deneye tabi tutulmuştur. Eşcinselliğin, iyileştirilebilecek bir zihinsel hastalık olarak kabul edildiği o dönemde, askerler uyuşturucular, elektro şoklar ve hormon takviyeleri ile tedavi edilmeye çalışılmıştır. Tedavi olmayan kişilere de kimyasal hadım veya cinsiyet değiştirme operasyonları uygulanmıştır. Programdan sorumlu Dr. Aubrey Levin, sonunda uluslararası örgütler tarafından insan hakları ihlali ile suçlanarak hapis cezasına çarptırılmıştır. 

6. Birim 731

Birim 731, 2. Dünya Savaşı sırasında insanlar üzerinde korkunç deneyler yapan Japon Ordusu’nun gizli bir Ar-Ge birimiydi. General Shiro Ishii’nin komutasındaki birim, tahmini 250.000 erkek, kadın ve çocuk üzerinde deney yaptı. Kurbanlardan çoğu, Sovyet, Müttefik askerleri ve bazı savaş tutsağı Çinlilerdi. Hastalar üzerinde, anestezi olmadan kesilmesi, gereksiz uzuv ampütasyonları, beyin, karaciğer, akciğer parçaları gibi organlarının çıkarılması gibi vahşi denemeler yapıldı. Ayrıca insanlar el bombası ve lav silahlarının da denemelerinde kullanılmıştı. İzlemek isterseniz

Kaynak: Most Dangerous Scientific Experiments in History; https://bigthink.com

Matematiksel

Sibel Çağlar

Merhabalar. Matematik öğretmeni olarak başladığım hayatıma 2016 yılında kurduğum matematiksel.org web sitesinde içerikler üreterek devam ediyorum. Matematiğin aydınlık yüzünü paylaşıyorum. Amacım matematiğin hayattan kopuk olmadığını kanıtlamaktı. Devamında ekip arkadaşlarımın da dahil olması ile kocaman bir aile olduk. Amacımıza da kısmen ulaştık. Yolumuz daha uzun ama kesinlikle çok keyifli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu