BİLİM TARİHİ

Beynimizde Bulunan Broca Alanının Rastlantısal Keşfi

Beynimizde bulunan Broca alanı ya da konuşma merkezi Pierre Paul Broca tarafından keşfedilmiştir. Kendisi aynı zamanda kadın ve erkek beyinlerinin farklı olabileceği konusunda ilk araştırma yapan bilim insanlarından biridir.

Broca’nın bu keşif süreci, aslında hem ilginç hem de tesadüflerle dolu enteresan bir öyküdür.

Pierre Paul Broca 1824’te Fransa’da doğdu. Babası başarılı bir ordu cerrahıydı, annesinin ise olağanüstü güçlü bir belleği vardı. 17 yaşında, tıp öğrenimi yapmak üzere Paris Üniversitesi’ne giren Broca, diplomasını aldıktan sonraki on yıl içinde daha çok patoloji alanında çalıştı. 1850’li yıllar boyunca dilin etkilendiği koşullar olan afaziyi okudu.

Broca, 1859’da Paris Antropoloji Derneği’ni (Societe d’Anthhropologie de Paris) kurdu ve ölümüne dek derneğin sekreterliğini yaptı.

1861’de otopside beyinde bir konuşma kusurunun belirli bir noktayla (bugün Broca’nın alanı olarak bilinir) bağlantılı olduğunu ilk kez gösteren kişi oldu. Broca’nın keşfi, fiziksel beyin ile psikolojik ve entelektüel özellikler arasındaki ilişkiye olan ilgiyi artırdı.

1872’de Revue d’Anthhropologie dergisi ile “Ecole d’Anthhropologie” yi kurdu ve okulun başkanlığına atandı. 1880’de Fransız Cumhuriyet Senatosu’na “bilimi temsil etmek üzere” yaşam boyu üye seçildi.  

Ancak bu görevi yalnızca 6 ay sürdürebildi. 8 Temmuz 1880’de henüz 56 yaşındayken öldü.

Broca Alanı ve Tan’ın Hikayesi

Paul Broca yaşadığı dönemin popüler fikirlerinden frenelojinin etkisi altında antropolojiye oldukça merak salan bir kişiydi.

Broca’nın insanların kafatası ve kemik uzunluklarıyla ilgilenmesi polisin bile dikkatini çekmişti. Her ne kadar yaptığı antropolojik ölçümler kendisinin şüpheli bir şahıs olarak görülmesine neden olsa da en önemli keşfini yine frenoloji sayesinde yapmıştı.

Ernest Aubertin adlı bir frenoloji uzmanının vermiş olduğu konferanslardan birinde seyirciler arasında Paul Broca da yer almaktaydı.

Aubertin, beynin birçok bölgesi ile ilgili yorum yaparken hitap yeteneğinin de beynin ön kısmındaki bir alanda olduğunu iddia ediyordu. Bu bilgi içerisinde belki en çok Broca’nın ilgisini çekmişti. Çünkü Broca’nın çalıştığı hastanede otuz yıldır felçli olan bir hasta yatmaktaydı. Bu hasta kendisine sorulan her soruya “tan tan” diyerek cevap verebildiğinden kendisine “Tan” takma adı verilmişti.

Eğer Aubertin haklıysa Tan’ın beyninde, bahsedilen alanda bir sorun yoktu. Doğal olarak bu kişinin beynini incelemek oldukça önemli bir fırsat olabilirdi.

Tan’ı daha yakından değerlendirmek isteyen Paul Broca, hastanın kendi bölümüne transfer edilmesini istedi. Bu transferin ardından, tesadüfe bakın ki kısa bir süre sonra gerçek adı Leborgne olan Tan’ın öldüğünü görüyoruz.

Fırsatı kaçırmayıp bu kişinin ölümünün ardından beynini inceleyen Broca, beynin ön lobunun sol kısmında bir doku bozukluğu olduğunu fark etti. Muhtelemen Tan, sırf bu yüzden konuşamıyordu.

Broca bu önemli keşif sonrasında doku bozukluğu olan bu bölgenin konuşma ile ilgili bir merkez olabileceğini öne sürdü. Daha sonra konuşma bozukluğu olan kişilerde yapılan araştırmalarda benzer bölge hasarlarının gösterilmesi ile Broca’nın fikri doğrulanmış oldu.

İşte bu keşfinden dolayı beyindeki konuşma merkezi “Broca alanı” olarak isimlendirilmişti.

Merak edenler için söyleyelim, Broca’nın bu önemli keşfi gerçekleştirdiği Tan’ın beyni halen Paris’teki Dupuytren Müzesi’nde bir kavanoz içinde sergilenmektedir.”

Yazıyı Hazırlayan: Fikriye Erdoğan

Kaynaklar

http://www.sciencemuseum.org.uk/broughttolife/people/paulbroca

Serkan Karaismailoğlu,Kadın Beyni Erkek Beyni(Ankara:Elma Yayınevi,2016),35-38

Matematiksel

Editör

Bu yazı gönüllü yazarlarımız tarafından hazırlanmış veya sitemiz editörleri tarafından belirtilen kaynaktan aslına uygun kalınarak eklenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu