Ay’a Gidilmedi Diyenleri Nasıl İkna Edebilirsiniz?

Komplocuların iddialarının hepsi bilimsel bir şekilde yanıtlanmışken ve dünyada bir devletin bu derece büyük bir sahteciliği hiç açık vermeden yapabilmesi imkansızken, yine de neden onca insan Ay’a gerçekten gidilmediğine inanıyor? Bu soruyu kendime sık sık sorarım. Esas olarak bunun iki nedeni olduğunu düşünüyorum: 1. 1972’den sonra aradan geçen kırk küsür yıla rağmen Ay’a tekrar gidilmemesi, 2. Bir komplo teorisi ile ilgili şeyler okumanın insanları eğlendirmesi. Ay’a tekrar gidilmemesi ya da Ay’da bir üs kurulmamasının mantıklı nedenleri var. Yazının sonundaki yorumlar kısmında bunlardan bahsettim; burada özetleyeyim…

Çünkü Ay’a gitmek çok pahalı, tehlikeli ve oraya gitmekle elde edilecek pek fazla bir şey de yok. Amerikalıların Ay’a gitmesinin ardındaki güçlü motivasyon Soğuk Savaş döneminde SSCB ile olan rekabetti: Uzay yarışında öne geçerek, psikolojik, teknolojik ve stratejik üstünlüğü ele geçirmek istiyorlardı. O dönemde ABD, Ay’a ilk giden ülke olamazsa liderliği SSCB’ye kaptıracağından korkuyordu. SSCB’nin, 1917 devriminin 50. yılını kutlamak için 1967’de Ay’a ayak basmayı planladığı düşünülüyordu ve SSCB’nin de bu yönde adımları vardı: Ay’a insansız araçlar yollamaktaydı.

Bu noktada İngiltere’nin en önemli amatör astronomu olan Sir Patric Moore ile en önemli bilimkurgu yazarlarından biri ve sabit yörüngeli iletişim uydularının fikir babası olan Arthur C. Clark’ın (2001: Bir Uzay Macerası kitabının yazarı)1963 yılında yaptıkları röportajı izleyebilirsiniz.

Ay’a Neden Tekrar Gidilmedi?

Günümüzde Soğuk Savaş ve Uzay Yarışı sona ermiştir. İnsanlar Ay’a gittiğine göre, sırada diğer gezegenler, asteroidler ve büyük uydular kalmıştır ve bu görevler insansız araçlarla çok daha ucuza başarılabilmektedir. NASA ve diğer devletler insanlı uzay uçuşlarını bırakmışlardır. Bunun nedeni teknik zorluklar ve insanlı uçuşların aşırı pahalı olmasıdır. Eğer bugün Ay’da bir üs kurulmuş olsaydı, hiç kimse komplo teorisi üretmek zorunda kalmayacaktı. Nitekim, Uluslararası Uzay İstasyonunda insan bulunmadığı yönünde kimsenin herhangi bir kuşkusu yoktur.

Okuma Önerisi: Aya 45 Yıldır Neden Yeniden Gidilmedi?

Komplo Teorilerini Neden Okuyoruz?

İnanmadığım halde ben bile komplo teorisyenlerinin iddialarını okumaktan zevk duyuyorum. Ancak, iddiaların nasıl çürütüldüğünü görmek daha büyük zevk veriyor. Yani, olaya tek yönlü bakmamak gerek; bir iddiayı okuyorsanız, onun karşıtını da okumalısınız. Komplo teorilerinin şöyle bir yararı da var: İnsana kuşku duymayı ve sorgulamayı öğretiyor. Bu da bilimsel araştırmanın temel özelliklerinden biridir. Ancak, bir görüşe saplanıp kalmamak, görüşlerimizi değiştirebilmek de aynı derecede önemli bir yetenektir. Şimdi komplocuların iddialarına yanıt verebiliriz. Burada çok ayrıntıya girmedim, çünkü bu iddialara yanıt veren birçok başka kaynak var. Dileyen daha derinlemesine araştırabilir.

Ay’a Gidilmedi Diyenlerin Öne Sürdükleri İddialar

1. Bayrak dalgalanıyormuş gibi görünüyor, oysa Ay’da bu mümkün değil.

Yanıt: O bayrak dalgalanmıyor. Ay’da rüzgar olmadığı doğru (zira atmosfer yok); bu yüzden naylondan üretilen bayrak sadece yere dik tek bir direğe değil, “L” profilli bir çubuğa geçirilmiş halde duruyor. Ay’ın düşük yerçekimi nedeniyle kırışıklıkları bile düzelmemiş.

2. Ay’daki fotoğrafta, astronotun yüz plakasında diğer astronotu görüyoruz, ama fotoğraf çekmiyor. Ay’da iki astronot indiğine göre, fotoğrafı kim çekti?

Yanıt: Yüz plakasında görünen astronot çekti. Fotoğraf makinesi astronotun göğsündedir ve astronotlar vizörden bakmadan fotoğraf çekerler. O zamanlar LCD ekranlı fotoğraf makineleri yoktu. Astronotlar vizörden bakmadan fotoğraf çekebilmek için bu makinelere alıştırıldılar. Fotoğraf makinelerini evlerine götürmeleri ve bol bol fotoğraf çekmeleri söylenmişti, dolayısıyla bu şekilde fotoğraf çekmeye alışkındılar. Peki, niye vizör kullanılmadı? Eh, o koca başlıkla vizörden bakılamadığı için tabii, işe yaramazdı.

3. Ay’da Çekilen fotoğraflarda niye yıldız görünmüyor?

Yanıt: Görünmez. Gayet doğaldır. Apollo Ay yürüyüşleri, Ay’da gündüz vaktinde, yani Güneş ışığı altında gerçekleştirildi. Kameralar da bu sebepten dolayı kısa “gün ışığı” pozlamaya ayarlanmışlardı. Bu
ayarlar da uzaktaki yıldızların görünmesini sağlayacak kadar hassas değildi.

4. Ay modülü niye Ay toprağında iz bırakmadan indi?

Yanıt: Evet, Ay’a iniş böyle sessiz ve tozsuz dumansız oluyor. Modül tam yere konmadan önce itici roketler ateşlenir, dolayısıyla bu iniş böyle tüy gibi olur. Başka türlü iniş çok tehlikeli olurdu. Ayrıca tozların havada kalmasını sağlayacak bir atmosfer olmadığı için oluşan toz bulutu da doğrudan yüzeye düştü.

5. Astronotların modülden çıkış fotoğrafında giysileri aydınlık görünüyor, ama yerdeki modülün gölgesi simsiyah? Astonotun giysisini aydınlatan ışık nereden geldi? Bunlar stüdyo ışığı mıydı?

Yanıt: Hayır, o ışık çeşitli yerlerden geliyor: Ay yüzeyinden yansıyan ışık, çevreden yansıyan ışık, Dünya’dan yansıyan ışık… Peki o zaman neden yerdeki gölge siyah? Bunun iki nedeni var: birincisi, ay toprağı aslında yeni dökülmüş zift gibi siyahtır, onu beyaz görmemiz bir yanılsama, dolayısıyla Ay toprağı üzerine düşen gölge çok daha karanlık olacaktır. Astronot giysisi ise beyaz ve ışığı çok iyi yansıtıyor, siyah görünmesi imkansızdır. İkinci neden, Ay toprağının açısı dar ama astronotun açısı (fotoğraf makinesine göre) dik. Yani astronot tam karşıdan fotoğraflanırken, Ay yüzeyi epey yandan fotoğraflanıyor. Bilindiği gibi açı daraldıkça ışık şiddeti azalır.

6. Ay’da çekilen bazı fotoğraflarda garip ışık parıldamaları var, bunlar stüdyo ışığı olmalı.

Yanıt: Hayır, onlar güneşin fotoğraf makinesinde yansıması sonucu oluşan ve fotoğrafçıların gayet iyi bildiği “lens flare” denen bir olgudur.

Şimdi Ay’a gidildiğinin somut kanıtlarına bakalım:

Ay’a Bırakılan Reflektör

Astronotlar tarafından Ay’a üç tane reflektör bırakılmıştı. Reflektör (kedi gözü de denir), üzerine gelen ışığı geldiği yöne geri yansıtan özel bir çeşit aynadır. Reflektörler halen orada. Bilim insanları, bu aynaya lazer ışını yöneltiyor; ışığın bu aynadan yansıyıp geri dönmesi için geçen süreyi ölçüyorlar. Böylece Dünya-Ay uzaklığı milimetre mertebesinde ölçülebiliyor. Texas’ta bir gözlemevi yılda ortalama 240 defa bu ölçümü yapıyor. Dünya’nın herhangi yerindeki herhangi bir araştırmacı da bağımsız olarak aynı ölçümleri tekrarlayabilir. Bilimin temel özelliklerinden bazıları: bağımsızlık, nesnellik, tarafsızlık ve tekrarlanabilirliktir. Ay’ın Dünya’dan yavaş yavaş uzaklaştığı da bu ölçümler sayesinde kanıtlandı.

Japonların Onayı

 Japon Uzay Ajansı (JAXA) tarafından 2007’de Ay’a gönderilen “Kaguya/Selene”adlı uzay aracı, ayın çok ayrıntılı incelemesini yapmış, yüzeyinin yüksek çözünürlüklü görüntülerini çekmiş, bu görüntülerden yola çıkılarak, ayın üç boyutlu modeli yapılmış. Bu model üzerinde, Apollo’nun aya indiği noktadan çektiği bir fotoğrafın nasıl görüneceği hesaplanmış. Bu görüntü ayda astronotlar tarafından çekilen gerçek fotoğrafla yanyana konduğunda, neredeyse pixel pixel çakışmakta. Soldaki Japonların ay modelinden oluşturdukları görüntü, sağdaki ise Apollo astronotlarının çektiği fotoğraf.

Rusların Onayı

 Soğuk savaş sırasında ABD ile Sovyetler arasında muazzam bir uzay yarışı sürmekteydi. Başlangıçta Ruslar Amerikalılara peş peşe gol attılar. Dünya yörüngesine ilk uyduyu yerleştirenler de (Sputnik), uzaya ilk insanı  gönderenler de Ruslardı (Yuri Gagarin). Amerikalılar, uzay yarışında çok geri kaldıklarının farkındaydılar. II. Dünya Savaşı’nda Hiroşima ve Nagazaki‘ye attıkları iki atom bombası sayesinde elde ettikleri dünya liderliği rolünü kaybetmek üzereydiler.

Çünkü Sovyetler ve Çin’in de artık nükleer silahları vardı. Şimdi uzay yarışı daha da önem kazanmıştı. Amerikalıların bu prestij kaybını telafi etmek için çok radikal bir adım atmaları gerekiyordu. Öyle bir şey yapmalıydılar ki Ruslar’ın başarıları gölgede kalsın, unutulsun. Ay’a gitmek en uygun adım olacaktı. Ay’a gidişin zorlukları biliniyordu ve bu iş Ruslar tarafından imkansız olarak görülüyordu. Bu nedenle Amerikalılar bu işi kendilerine hedef olarak seçtiler. Kennedy meşhur konuşmasında: “Amerikalılar Ay’a gitmeye karar vermiştir. Bunu kolay bir iş olduğu için değil, bilakis, zor olduğu için yapacağız,” dedi.

Böylesi kıran kırana bir rekabet ortamında Amerikalılar sahtekarlık yapabilir miydi? Ruslar bu hileyi ortaya çıkarmazlar mıydı? Ruslar bir sahtekarlık varsa bunu ortaya çıkarmak için çok çalışmışlardır. Birçok casusları vardı. Uzayı inceleyen güçlü teleskopları da vardı. Amerikalıların Ay’a gidişini saniye saniye izledikleri kesindir. Amerikalıları dünyaya rezil etmek için güzel bir fırsat yakalamışlardı.

Sonuçta, Amerikalılar Ay’a gitmek için çok büyük yatırımlar yaptılar. 40 bin kişi bu işte görev aldı. Milyarlarca dolarlık denemeler, füzeler, araştırma istaysonları, tesisler, platformlar, havuzlar, simülatörler inşa edildi. Böylesine büyük bir sahtekarlık düşünülemez. Bu iş Hollywood’da film çekmeye benzemez. Apollo programının bütün tesisleri ve kullanılan malzeme ile araç-gereç halen müzelerde sergilenmektedir.

LRO Uydusundan Alınan Görüntüler

Aşağıdaki linkteki görüntüler Ay gözlemcisi LRO adlı uydudan alınan görüntüler. Burada Apollo 13’ün kalkış platformu ve astronotlar tarafından bırakılmış olan izler açıkça görülüyor. (2:34’ten itibaren…)

Ay’daki Bayrakların Gölgesi

Günün farklı zamanlarında çekilen Ay fotoğraflarında bayrakların gölgelerindeki değişim açıkça görülüyor. Bayrakların, ayak ve tekerlek izlerinin doğrudan doğruya dünyadan görülmesi söz konusu değil. Ancak, bunların gölgeleri özellikle güneş doğup batarken uzuyor (dünyada olduğu gibi) ve teleskoplarla görülebiliyor. Eşit zaman aralıklarıyla peşpeşe çekilen fotoğraflardan bir video görüntüsü elde edildiğinde, gelen ışığın açısındaki değişim sayesinde gölgelerin hareketini izlemek mümkün oluyor. Bu görüntüler Apollo 12 seferinin iniş yaptığı yere ait. Bayrağın ve ayak izlerinin gölgeleri açıkça gözlenebiliyor:

Yalnız bu arada Apollo 11’in bıraktığı bayrak (Ay’a ilk kez bu seferde ayak basılmıştı) ortadan kaybolmuş. Neil Armstrong, kalkış sırasında bayrağın yerinden fırlamış olabileceğini söylemiş. İlgili bağlantı burada.

Çinlilerin Onayı

 Çinliler Çang-2 uydusuyla yaptıkları araştırmalar sonucunda ABD’nin Ay’a gidişinin kanıtlarını gördüklerini söylediler. Ayrıca Çin Ay’a insansız iniş yaptı. İniş aracından çekilen kamera görüntülerini NASA’nınkilerle karşılaştırın, hemen hemen aynı olduğunu göreceksiniz. Yani Ay’a yaklaştıkça elde edilen görüntüler arasında hiç fark yok. Bence bundan sağlam kanıt olamaz, çünkü NASA’nın böyle bir şeyin sahtesini yapması mümkün değildir.

Buradaki linkte bu iki uzay aracının çektiği fotoğrafları görebilirsiniz. Bu fotoğrafta görünen Ay yüzeyi yapısı tam olarak Amerikalıların Apollo seferlerinde çektikleri fotoğraflarla uyuşmaktadır. Amerikalıların çektiği fotoğraflarda beyaz ayarı daha iyi yapıldığı için, Ay yüzeyi ve toprak yapısı daha çok siyah beyaz iken, Çang’ın büyük ihtimalle elektronik CCD’Li kamerası daha koyu yeşil-kahverengi bir renk elde etmiştir. Ancak her durumda Ay toprağının koyu renkli olduğunu biliyoruz. (Güneş ışığını yansıtma oranı ziftinkiyle aynı, %4.) Bu beyaz dengesi farklılığı dışında, toprak yapısı ve genel görünüm aynı.

Ay’dan Getirilen Kayalar

 Bir başka kanıt da Ay’dan getirilen kaya ve kum örnekleridir. Bu örnekler dünyanın çeşitli ülkelerinde araştırmacılar tarafından incelenmiş ve bugüne değin bu örneklerin Dünya kökenli olduğuna dair hiç bir kanıt bulunamamıştır. Bu kayaların ve taşların yaşı çeşitli yöntemlerle ölçülmüş ve 3,9 milyar yıl bulunmuştur. Oysa dünyadaki en yaşlı kaya 165 milyon yıllıktır. Yani Ay’dan getirilen kayaçlar Dünya’daki en yaşlı kayaçtan 23 kez daha yaşlıdır.

Yerkabuğu sürekli değiştiği için (Dünya jeolojik olarak çok aktif bir kabuğa sahiptir) yaşlı kayalar dünya yüzeyinde ya hiç bulunmaz ya da çok nadir bulunur. Yer kabuğu tektonik hareketlerle, kıtaların kayması denen olgu ile sürekli yenilenmektedir. Bu nedenle dünya kökenli kayalar gençtir. Oysa Ay kökenli kayalar yaşlıdır, çünkü jeolojik olarak Ay ölü bir ortamdır.

Ay’da Yapılan Yerçekim Deneyleri

Astronotlar tarafından Ay’da bir takım yer çekimi deneyleri yapılmış ve bunların video görüntüleri kaydedilmiştir. Bunlar, bir çekiçle tüyün eşit yükseklikten bırakıldığında yere aynı anda düşmesi, bir sarkaçın hareketi gibi deneyler. Ayrıca fırlatılan cisimlerin havada çizdiği yollar da fiziksel bir kanıt oluşturuyor. Bu hareketler analiz edildiğinde yerçekim ivmesi 1,62 m/sn^2 olarak ölçülmüştür. Bunu dünyanın yerçekim ivmesi olan 9,98 m/sn^2 değeri ile karşılaştırınız. Ay’da çekilen videoların dünyanın yerçekim ivmesine eşit değer vermesi için videoların %246 oranında hızlandırılması gerekiyor. Videoların hızı bu oranda arttırıldığında astronotların hareketleri gülünç derecede hızlanıyor ve gerçek dışı görünüyor. Bu durumun tek bir açıklaması olabilir: Bu görüntüler gerçekten Ay’da çekilmiştir, Dünya’da kaydedilen videoların yavaşlatılması ile elde edilemez.

Eski Yugoslavya’nın Yardımı

 Sovyet döneminde Yugoslavya’nın cumhurbaşkanı Tito döneminde gizli bir uzay programı yürüttüğü iddiaları vardır. Sovyetlerle arası bozulan Tito, gizli uzay programını 1961 Mart’ında ABD’ye satmış, aynı yılın Mayıs ayında ABD başkanı Kennedy, Amerika’nın Ay’a adam göndereceğini duyurmuştur. Bu olayla ilgili bir belgesel çekildi. Belgeselin adı: “Houston, we have a problem!” Tanıtımı da aşağıda. Ay’da çekilen fotoğraflara buradan ulaşılabiliyor.

Kaynaklar:

Matematiksel

SİNAN İPEK

Yazar, çizer, düşünür, öğrenir ve öğretmeye çalışır. Temel ilgi alanı Bilimkurgu yazarlığıdır. Bunun dışında Matematik, bilim, teknoloji, Astronomi, Fizik, Suluboya Resim, sanat, Edebiyat gibi konulara ilgisi vardır. Ara sıra sentezlediklerini yazı halinde evrene yollar. ODTÜ Matematik Bölümü mezunudur ve aşağıdaki başarılarıyla gurur duyar:TBD Bilimkurgu Öykü yarışmasında iki kez birincilik, 2. Engelliler Öykü yarışmasında birincilik, Ya Sonra Öykü Yarışması'nda finalist, Mimarlık Öyküleri Yarışması'nda finalist, 44. Antalya Altın Portakal Belgesel Film Yarışmasında finalist. Ithaki yayınları Pangea serisinin 5. üyesi "Beyin Kırıcı" adlı bir romanı var. https://www.ilknokta.com/sinan-ipek/beyin-kirici.htm

Bir Yorum

  1. Ay yolculuğu hakkında ayrıntılı bilgi ve belgeler yazılıp ortaya konulmus. Hâlâ kuşku duyanlar olacaksa; başka yazılacak yazı ,söylenecek söz, gösterilecek kanıt yok!

Bu Yazılarımıza da Bakmanızı Öneririz