Sanat ve Edebiyat

Antik Mısır Sanatında Neden Herkes Aynı Görünüyor?

Daha önce bir tarih müzesine gitmişseniz ya da Antik Mısır dönemine ait herhangi bir çizimi incelediyseniz, tasvir edilen figürlerin duruş biçiminin normalden farklı olduğunu fark etmişsinizdir. Bir kere insan figürlerinin hemen hepsi birbirine benzer. Oysa ki günümüze kalan mumyalardan bazı firavunların birbirinden ve bu çizimlerden çok farklı görüldüklerini biliyoruz. Ayrıca vücutlarının aldığı form da aslında bakarsanız oldukça gariptir. Büyüklüklerde de bir farklılık vardır.

Antik Mısır sanatının neden bu biçimde olduğunu anlamak için öncelikle günümüz sanat anlayışlarından nasıl farklı olduğunu anlamamız gerekiyor. Günümüzün modern sanatçılarının başarısı, tasvir ettikleri konuların özünü de yakalayan benzersiz tarzlarıdır. Oysa ki Mısır sanatı hem bu yaratıcılık düzeyinden hem de yaşama sadakatten yoksundu. 

Antik Mısır Sanatı
Oturan kralın klasik tasviri hemen hemen her Hanedanlıkta bulunur. . Poz, önemli figürün görünüşünün idealleştirilmesini sağlar. Hükümdarlar her zaman genç ve güzel görünürler, ancak sıradan giyinmişlerdi. İsimsiz, önemsiz işçiler geleneği yansıtmak zorunda olmadıkları için çıplak ya da yaşlı olabilirler.

Mısırlı sanatçılar, çoğu durumda, kalıpları ve gelenekleri körü körüne takip eden anonim kişilerdi. Sanat, görsel beğeni için tasarlanmamıştı. Eseri oluşturan sanatçı, içsel dışavurumunu yansıtmaktan ziyade eserini oluştururken, onun belli bir amaca hizmet etmesine önem verir.  Pek çok nesneyi düz, iki boyutlu bir düzlemde betimlemenin bir diğer nedeni de görsel bir anlatı oluşturmaya yardımcı olmasıydı.

Antik Mısır Sanatında Oranlar

Antik Mısır görsel sanatının nasıl yaratıldığını ve yorumlandığını düzenleyen yaygın olarak kabul edilen ilkeler vardı. Mısır sanatına kısmen tekdüze bir görünüm kazandıran şey Mısırlıların insan figürlerini yerleştirmek için bir kılavuzlar ve ızgaralar sistemi kullanmalarıdır. 

Antik Mısır Sanatı
Antik Mısır dönemine ait görselleri incelediğiniz zaman figürlerin 2 boyutta çizilmelerine rağmen vücutlarının çeşitli kısımlarının tam olarak görülebildiğini fark edeceksiniz. Figürler yandan tasvir edilse bile, omuzlar ile birlikte gözler ve kollar önden görüldüğü gibidir. Bir bacak ve ayak da, her iki ayak her zaman diğerinin önünde yer alır.

İlk dönemlerde bu ızgarayı ayak tabanından saç çizgisine kadar 18 parçaya böldüler. Ancak ilerleyen süreçte bu oranlar biraz değişti. Sonrasında 21 parçaya bölünmüş kılavuz çizgiler eşliğinde çizimlerini yaptılar. Kadın ve erkek figürler için farklı ızgaralar kullanıldı. Ayrıca oturan veya uzanan figürler için de farklı şablonlar mevcuttu. Kısacası Antik Mısır görsellerinde figürlerin birbirine çok benzemesinin nedeni temelde tüm çizimler için aynı şablonları kullanmalarıydı. Mısırlı sanatçılar genellikle insanları hayatın baharında tasvir ettiler. Eski Mısır sanatı, erkekleri ve kadınları ince ve fit olarak tasvir ederdi. Saçları dolgun ve siyahtı.

Mısır Sanatında Farklı Bir Perspektif Anlayışı Vardı

Antik Mısır Sanatı
MÖ 2400 civarında Beşinci Hanedan döneminde yaşamış bir kraliyet yetkilisi olan Akhethotep’in mezarında, vücutları duvarın düz yüzeyine oyulmuş iki katip Mısır sanatının her zaman düz olmadığını gösteriyor.

Mısırlıların aslında farklı bir perspektif anlayışı vardı. Sonuçta günümüzde daha büyük nesnelerin, daha yakın olduğu sonucunu bir çizime bakarak anlayabiliriz. Eski Mısırlı sanatçılar bu bildiğimiz perspektifi kullanmadılar. Bunun yerine, önemi belirtmek için boyutu kullanan hiyerarşik bir ölçek kullandılar. Krallar, tanrılar hariç herkesten, kraliçelerden bile daha büyük gösterilirdi.

Son olarak Mısır sanatı göründüğü kadar tek tip değildi. Mısır sanatına daha aşina hale geldikçe, bir sanat eserini hemen bir döneme veya başka bir döneme tarihleyen belirgin farklılıklar görmeye başlayacaksınız. Belirli gelenekleri takip etme zorunluluğuna rağmen, Mısırlı sanatçılar eserlerine zaman içinde incelikli yollarla damgalarını vurmayı başarmıştır.Kaynaklar ve ileri okumalar


Dip Not:

Matematiksel, 2015 yılından beri yayında olan ve Türkiye’de matematiğe karşı duyulan önyargıyı azaltmak ve ilgiyi arttırmak amacıyla kurulmuş bir platformdur. Sitemizde, öncelikli olarak matematik ile ilgili yazılar yer almaktadır. Ancak bilimin bütünsel yapısı itibari ile diğer bilim dalları ile ilgili konular da ilerleyen yıllarda sitemize dahil edilmiştir. Bu sitenin tek kazancı sizlere göstermek zorunda kaldığımız reklamlardır. Yüksek okunurluk düzeyine sahip bir web sitesi barındırmak ne yazık ki günümüzde oldukça masraflıdır. Bu konuda bizi anlayacağınızı umuyoruz. Ayrıca yazımızı paylaşarak da büyümemize destek olabilirsiniz. Matematik ile kalalım, bilim ile kalalım.

Matematiksel

Sibel Çağlar

Merhabalar. Matematik öğretmeni olarak başladığım hayatıma 2016 yılında kurduğum matematiksel.org web sitesinde içerikler üreterek devam ediyorum. Matematiğin aydınlık yüzünü paylaşıyorum. Amacım matematiğin hayattan kopuk olmadığını kanıtlamaktı. Devamında ekip arkadaşlarımın da dahil olması ile kocaman bir aile olduk. Amacımıza da kısmen ulaştık. Yolumuz daha uzun ama kesinlikle çok keyifli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu