Artık Hiçbir Şey İyi Hissettirmiyorsa Sorun Anhedoni Olabilir!

Çoğu insan, hayatlarının belli bir noktasında, onları heyecanlandıran şeylere olan ilgisini kaybeder. Ancak anhedoni bundan daha farklıdır. Bu durumda bir kişi için yaşamın kendisi anlamsız gelmeye başlayacaktır. Artık hiçbir şeyin önemi yok gibidir. Bir zaman sonra bu kişiler müzik, seks, yemek ve sohbet gibi bir zamanlar heyecan uyandıran şeylerden de zevk alamaz hale gelir.

Depresyon veya diğer zihinsel sağlık bozukluklarının yaygın bir belirtisi olabilen anhedoni, zaman içinde arkadaşlar ve aile ile ilişkileri sürdürmeyi zorlaştırır. Belli bir işte görevleri yerine getirmeyi engeller. Kısacası önemli bir sorun olarak insanların karşısına dikilir.

Anhedoni Nedir?

Anhedoni, kişinin normalde keyif aldığı davranışlardan artık zevk alamama ile karakterize edilen psikolojik bir durum olarak tanımlanır. “Anhedonia” terimi aslen 1896’da Fransız psikolog Théodule-Armand Ribot tarafından zevki deneyimleme becerisinin azalması olarak ortaya atılmıştır. Kelimenin kökeni Yunancadan αν- (an-; yok) + ηδονη (hedone; zevk) gelir.

Genellikle sosyal ve fiziksel olarak iki ayrı başlıkta bu sorun incelenmektedir. Sosyal anhedoni, birinin eskisi gibi arkadaşlarıyla konuşmak, yeni deneyimler yaşamak ve hatta başkalarıyla rekabet etmek gibi durumlardan artık keyif almaması ile ilgilidir. Fiziksel durumda ise kişi yemek yemek, spor yapmak vb gibi olaylara karşı ilgisini yitirmiş durumdadır.

Çizgifilm Winnie the Pooh’dan tanıdığımız Eeyore karakteri bu ruh durumuna bir örnek olarak verilmektedir.

Farklı biçimlerde karşımıza çıksa da, anhedoni yaşayan insanlar uyuşukluk veya hissizlik hissedeceklerdir. Genel olarak olumsuz bir bakış açısına sahip olacakla, normalde neşeye neden olan şeylere gülümsemeyi veya tepki vermeyi bırakacaklar ve daha fazla umutsuzluk duygusu sergileyeceklerdir.

Anhedoni’nin Sebepleri Nedir?

Anhedoni temelde depresyonla ilişkili olsa da, kişinin anhedoni olması için depresyona sahip olması gerekmez. Beyindeki hangi mekanizmaların bu duruma neden olduğu net değildir. Bazı teoriler bunun beyindeki iyi hissetme hormonu olan dopaminde bir azalmaya işaret ettiğini düşünmektedir. Beynin, neşe ve zevki deneyimleme yeteneğiyle de ilgili olduğuna inanılan birkaç bölümü vardır. Bu bölgelerin durumunda eskisi gibi çalışmadığı gözlenmiştir.

Zevk yitimi, keyif almama anlamına gelen bu durum kendi başına bir sendrom ya da hastalık değildir. Psikoloji ve psikiyatride sıklıkla kullanılan bu terim diğer hastalıkların beraberinde açığa çıkan bir semptomdur. Sıklıkla karşılaşılan hastalıklar; depresyon, madde bağımlılığı, şizofreni, anksiyete, anoreksiya nevrozadır.

Nasıl Tedavi Edilir?

Anhedoni sorunu yaşadığınızdan emin olmadan önce, bir doktor aynı şekilde ortaya çıkan başka hastalıkların bu duruma neden olup olmadığını incelemelidir. Anhedonia’nın kendisi için doğrudan bir tedavi yoktur. Bunun yerine uzmanlar, bu duruma neden olan birincil sorunu tedavi etmeye odaklanacaklardır. Depresyon veya ruh sağlığı sorununun bir bütün olarak ele alınması sonucunda anhedoni ortadan kalkma veya dağılma eğilimi gösterir. Bu rahatsızlığı yaşayan kişiler eski haline döner ve keyif aldıkları aktiviteleri tekrardan yapmaya başlar.

Bu nedenle kişi kendinde psikolojik rahatsızlığı fark ettiğinde, işe kendinden başlayarak yenilenmeye gitmelidir. Bunun için arkadaş çevresini, hayat tarzını değiştirmek kişiye kalıcı bir biçimde bu duygu durumdan kurtarabilir. Aynı zamanda henüz deneyimlemediği ilgi ve becerileri geliştirmek için ayrılacak motivasyonumuzu ve iyi oluşumuzu etkileyecektir.

Bir zamanlar sevdiğiniz şeylere olan ilginizi kaybetmek, deneyimlemek zor bir durumdur. Ancak bu duyguların geçici olduğunu ve anhedoninin tedavi edilebilir olduğunu unutmayın. Sağlıklı günler dileriz.Kaynaklar ve ileri Okumalar:


Dip Not:

Matematiksel, 2015 yılından beri yayında olan ve Türkiye’de matematiğe karşı duyulan önyargıyı azaltmak ve ilgiyi arttırmak amacıyla kurulmuş bir platformdur. Sitemizde, öncelikli olarak matematik ile ilgili yazılar yer almaktadır. Ancak bilimin bütünsel yapısı itibari ile diğer bilim dalları ile ilgili konular da ilerleyen yıllarda sitemize dahil edilmiştir. Bu sitenin tek kazancı sizlere göstermek zorunda kaldığımız reklamlardır. Yüksek okunurluk düzeyine sahip bir web sitesi barındırmak ne yazık ki günümüzde oldukça masraflıdır. Bu konuda bizi anlayacağınızı umuyoruz. Ayrıca yazımızı paylaşarak da büyümemize destek olabilirsiniz. Matematik ile kalalım, bilim ile kalalım

Matematiksel

Sibel Çağlar

Merhabalar. Matematik öğretmeni olarak başladığım hayatıma 2016 yılında kurduğum matematiksel.org web sitesinde içerikler üreterek devam ediyorum. Matematiğin aydınlık yüzünü paylaşıyorum. Amacım matematiğin hayattan kopuk olmadığını kanıtlamaktı. Devamında ekip arkadaşlarımın da dahil olması ile kocaman bir aile olduk. Amacımıza da kısmen ulaştık. Yolumuz daha uzun ama kesinlikle çok keyifli.

Bu Yazılarımıza da Bakmanızı Öneririz