Kendimizi Geliştirelim

Feynman Tekniği İle Yeni Bir Bilgi Kolayca Nasıl Öğrenilir?

Genellikle Albert Einstein’a atfedilen bir alıntı vardır: “Eğer bir şeyi basitçe açıklayamıyorsan onu yeterince iyi anlamamışsın demektir.” Bu sözü Einstein’ın söyleyip söylemediği kesin değildir. Ancak arka planındaki fikir önemlidir. Birazdan detaylandıracağımız Feynman Tekniği temelde bu fikir ile ilişkilidir.

Bir fikri gerçekten anlıyor musunuz yoksa bu fikrin sadece tanımını mı biliyorsunuz? Bunu sınamanın bir yolu Feynman Tekniği kullanmaktır. Bu teknik adını 20. yüzyılın en önemli fizikçilerinden Nobel Ödüllü Richard Feynmanden almaktadır.

Feynman Tekniği İle Yeni Bir Bilgi Kolayca Nasıl Öğrenilir?
Richard Feynman, çalışmalarını yalnızca teorik fizik alanında yayınlamış olsaydı muhtemelen adı yine de fazla hatırlanmayabilirdi. Ancak ders kitaplarının ölümünden 30 yıl sonra bile, çok satanlar arasında bulunmasının nedeni sadece fizik üzerine yaptığı çalışmalar değildir. 

Onun adı ile anılmasının temel nedeni ise kendisinin karmaşık fikirleri başkalarına basit, sezgisel yollarla aktarma yeteneğidir. Feynman, bir konuyu basite indirgeyerek anlatabilme becerisinden gurur duyardı. Açıklamadaki başarısızlık, Feynman’ın kendi yeteneklerinden şüphe duymasına neden olurdu.

Farklı bilim alanlarında faaliyet gösteren eğitimciler, uzun bir süreden beri bilimsel eğitimin nasıl olması gerektiği, derslerin hangi metotlarla ele alınması gerektiği konusunda ciddi ve farklı görüşler öne sürmüşlerdir.

Bu konuda bir çok üniversite kendine özgü bir sistem geliştirmiş ve bazıları da bir çok üniversiteye örnek olmuştur. Yirminci yüzyılda kuantum çalışmalarının öncülerinden olan R. Feynman da kendine özgü ders anlatımı ile dikkatleri çekmiş ve kısa zamanda Feynman tekniği ile meşhur olmuştur.

Sonrasında da Feynman tekniği olarak bilinen ve herhangi bir konuda daha hızlı ve etkili öğrenmeyi sağladığı kabul edilen bu teknik, sadece üniversitelerde değil, uygulanma imkanı olan her yerde kendine yer bulmuştur.

Feynman Tekniği Ne Zaman İşe Yarar?

Feynman Tekniği İle Yeni Bir Bilgi Kolayca Nasıl Öğrenilir?

Sonucunda ister fiziğe ilgi duyun ister duymayın, Feynman tekniği herhangi bir konuyu öğrenmenize mutlaka yardımcı olacaktır. Bu tekniği gerçekten anlamadığınız konuları anlamak istediğinizde, anladığınız fakat sınavlarda unuttuğunuz konuları hatırlamak istediğinizde, sınav öncesi etkili bir çalışma yöntemi olarak kullanabilirsiniz.

Bu harika yöntem yalnızca öğrenmeyi ve hatırlamayı kolaylaştırmakla kalmaz. Aynı zamanda farklı düşünme şekillerine pencere açarak fikirleri baştan aşağı yeniden inşa etmemizi sağlar. Fikir ve konuları anlamamızı kolaylaştır.

Feynman, özellikle yeni öğrenmeye veya bir konuya yeni başlayanlar için çok net adımlar belirlemiştir. Ayrıca Feynman anlatılacak olan konunun basit bir anlatım düzeyine çekilmesi gerektiğini savunur. Bunun için de konuyu beş yaşındaki bir çocuğa anlatabilme düzeyini örnek verir

Feynman Öğrenme Tekniği Nedir?

Feynman, çalışmasına Princeton’da öğrenci iken, bildiklerini ve bilmediklerini kaydedip iki taraf arasında ilişkilendirmeler yapmakla başladı. Bu konuda kapsamlı bir defter tutmuştu. Bu deftere de “Bilmediğim Şeylerin Not Defteri” adını vermişti.

Feynman Tekniği İle Yeni Bir Bilgi Kolayca Nasıl Öğrenilir?

1. Adım: Konuyu Belirleyin:

Boş bir kağıt alın. Önce, kağıdın en üstüne öğrenmek istediğiniz konunun başlığını yazın. Sonrasında da tanımladığınız konu hakkında bilginiz dahilinde olan her şeyi kaydedin. İlerleyen süreçte, yeni bilgiler buldukça, bu yeni bilgileri o notlara ekleyin.

2. Adım: Konuyu Bilmeyen Birine Anlatır gibi Anlatın

Şimdi bu konu hakkında elde ettiğiniz bilgileri bir çocuğa anlatın ya da bir çocuğa anlatır gibi basitleştirin. Bunu yapmak için elbette düz bir anlatım mümkün değildir. Örnekler, oyunlar ve benzeri aktiviteler eklemeniz gerekecektir.

Ama önce konuyu çocuğun anlayacağı şekilde bir kaç cümle ile yazın. Unutmayın. Çocuklar jargonları ve uzun kelimeleri anlamazlar. Bilimler ise karmaşık terminolojilerle doludur. Bu da çoğu zaman bilgiyi anlaşılır olmaktan alıkoyar. Ayrıca anlatılacak olan konu bir çocuğun dikkat süresine göre de ayarlanmalı.

3. Adım: Takıldığınız Noktada, Kaynağa Geri Dönün

2. adımda hatırlamakta ya da anlatmakta zorlandığınız yerler olduğunu fark ettiğinizde konu hakkında çalıştığınız kaynaklara geri dönün. Öğrendiklerinizi kağıda aktarabilecek hâle gelinceye kadar tekrar tekrar okuyun ve çalışın. Amacımız notlarımız ve öğrendiklerimiz arasındaki bilgi boşluklarını tespit etmektir. Bunu yaptığımız zaman öğrenmenin realize edilmesi için en büyük adım atılmış olur. Ne öğrenecektik ve şimdi neleri bilmiyoruz?

4. Adım: Basitleştirin Ve Benzerlikler Kurun

Artık bilgilerin organize olma zamanı gelmiştir. Ve anlatıma hazırdır. Şimdi kısa cümlelerle ve açıklamalarla bir hikaye kurgulayın. Önemli bilgileri bu hikayede bir araya getirin. Sonra bunu yüksek sesle okumaya başlayın. Sonra da bunu öğrencilere anlatır gibi yapın. Burada eksikleri çok net görebileceksiniz. Anlatımda benzer ögelerden faydalanın. Ve basit cümlelere devam edin

Bu dört adım, herhangi bir yeni kavramı hızlı bir şekilde öğrenmek veya önceden öğrenilmiş kavramları güçlendirmenizi sağlamak açısından güçlü ve etkili bir tekniği temsil eder. Denemekten bir şey kaybetmezsiniz. Ayrıca bu yazımıza da göz atmanızı öneririz: Yeniden Okumak İşe Yaramıyor, Doğru Öğrenme Teknikleri İle Başarınızı Arttırın!


Kaynaklar ve ileri okumalar:


Size Bir Mesajımız Var!

Matematiksel, 2015 yılından beri yayında olan ve Türkiye’de matematiğe karşı duyulan önyargıyı azaltmak ve ilgiyi arttırmak amacıyla kurulmuş bir platformdur. Sitemizde, öncelikli olarak matematik ile ilgili yazılar yer almaktadır. Ancak bilimin bütünsel yapısı itibari ile diğer bilim dalları ile ilgili konular da ilerleyen yıllarda sitemize dahil edilmiştir. Bu sitenin tek kazancı sizlere göstermek zorunda kaldığımız reklamlardır. Yüksek okunurluk düzeyine sahip bir web sitesi barındırmak ne yazık ki günümüzde oldukça masraflıdır. Bu konuda bizi anlayacağınızı umuyoruz. Ayrıca yazımızı paylaşarak veya Patreon üzerinden ufak bir bağış yaparak da büyümemize destek olabilirsiniz. Matematik ile kalalım, bilim ile kalalım.

Matematiksel

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu