Psikoloji

Ennui: Deneyimlediğiniz Ama Adını Bilmediğiniz Duygusal Bir Durum

Ennui (on-wee olarak telaffuz edilir), genellikle yorgunluk, tatminsizlik ve ilgisizliğin yanı sıra hiçbir şeyin ilginç ve tatmin edici olmadığını hissetme eğilimini içeren bir tür kronik can sıkıntısıdır. Ennui” ve can sıkıntısı terimleri genellikle birbirinin yerine kullanılır. Bununla birlikte, bu iki terim arasında çeşitli ayrımlar yapılmıştır. Temel fark, ‘can sıkıntısı’ kısa süreli ve öncelikle durumsal ve çevresel faktörlerden kaynaklanan bir durum olmasıdır. Ennui ise kronik ve eğilimsel (kişiliğe dayalı) faktörlerle oluşan bir zihinsel durumu ifade etmektedir. Doğası gereği genellikle varoluşsaldır. Yani kişi amacı ve eylemleri hakkında güçlü içsel şüpheler oluşturur. Bunun neticesinde oluşan boşluk ve anlamsızlık duyguları kişinin kendini çaresiz hissetmesine ve kayıtsızlık durumuna neden olur. Ancak can sıkıntısının kişiyi ondan kurtulmak için harekete geçmeye teşvik etme olasılığı daha yüksektir.

Tekdüzelik

Bir tekdüze gün izler
Bir başka tekdüze günü.
Aynı şeyler olacak ve yinelenecek olaylar-
Aynı anlar bir bulup bir bırakır bizi.

Geçer bir ay ve bir başkasını getirir.
Olacakları kolayca öngörebilir insan:
Dünkü o can sıkıcı olaylar
Ve yarın benzemez olur artık yarına.

Konstantinos Kavafis

Ennui Nasıl Hissettirir?

Fransızca kökenli bir kelime olan Ennui kelimesi çok zaman can sıkıntısından farklı hissettirecektir. Can sıkıntısı anlık bir durumdur. Oysa Ennui daha çok yaşamla ilgili bir can sıkıntısı, tatminsizlik hissini açıklamak için kullanılır. Genel olarak ya da işiniz, hobileriniz gibi hayatınızın belirli büyük bölümlerinde her zaman sıkılıyorsanız ve bu sıkıntınızı derin, varoluşsal bir şekilde hissediyorsanız siz de ennui deneyimi yaşıyorsunuz demektir. Bununla birlikte, ennui olup olmadığından hala emin değilseniz, o zaman sıkıntının karakteristik özelliklerini içeren aşağıdaki liste size fikir verebilir. Not: Kavram için resmi bir tanım bulunmamaktadır. Bu nedenle teşhis etmek için kullanılan resmi, klinik kriterler yoktur. Burada listelenen kriterler, genellikle sıkıntıyı karakterize etmek için kullanılan ana özelliklere dayanmaktadır. Bilimsel kılavuz olarak kabul edilmemelidir.

 • Gündelik rutininizin sıkıcı ve monoton olduğunu düşünürsünüz.
 • Hayat, coşku ya da heyecandan yoksundur.
 • Yaptığınız şeyden hiçbir zevk veya neşe alamazsınız.
 • Yaptığınız şeylerin anlamlı veya tatmin edici olmadığını hissedersiniz.
 • Genel olarak hayatınızdan veya işinizden memnun değilsiniz.
 • Geleceğin nasıl olacağı umurunuzda değildir.
 • Kendini motivasyonsuz hissedersiniz ve sanki hiçbir şey yapma isteğin yokmuş gibidir.
 • Fiziksel veya zihinsel olarak tükenmiş (veya her ikisini birden) hissedersiniz ve sürekli olarak enerjiniz yoktur.

Ennui ve Depresyon

Ennui ve depresyon birçok semptomu paylaşmasına ve birlikte ortaya çıkmasına rağmen, bunlar iki ayrı fenomendir. Depresyon klinik açıdan iyi tanımlanmış ve bu nedenle yaygın olarak kullanılan bir tıbbi terimdir. Oysa ennui için bu geçerli değildir. Ayrıca ikilinin semptomları her zaman örtüşmez. Örneğin derin kronik üzüntü ve enerji eksikliği yaşayan depresyonla boğuşan bir kişi can sıkıntısı yaşamak zorunda değildir. Aynı şekilde, işi söz konusu olduğunda bıkkınlık durumu yaşayan ancak başka türlü depresif olmayan kişilerde vardır. Bu ruh durumunun elbette depresyon ile ilişkisi de olabilir. Bu durumda profesyonel yardım almayı düşünmelisiniz.

Ennui ve Kronik Can Sıkıntısı İle Nasıl Başa Çıkılır?

 • Gerçekten ne yapmak istediğinizi düşünün: Bu çok önemli ilk adımdır, çünkü neden bu durumu yaşadığınızı ve onu hafifletmek için ne yapmanız gerektiğini anlamanıza yardımcı olabilir. İlk belirlemeniz gereken zamanınızı neye harcamak istediğinizi bulmaktır.
 • Birisiyle konuşun: Sıkıntınız hakkında konuşmak neden bu durumu yaşadığınıza dair daha bir bakış açısı edinmenize yardımcı olabilir. Bunu çözmek için yapabileceğiniz şeyler hakkında size fikir verebilir. Dahası, konuşmak başlı başına olumlu bir deneyim olabilir ve bu da sizi daha iyi hissettirebilir.
 • Rutininizi değiştirin: Monotonluğu ortadan kaldırmak önemlidir. Normalden farklı bir ortamda çalışmak veya her zamankinden farklı yollardan sık kullandığınız yerlere yürümek gibi rutininizi değiştirmenin birçok yolu vardır.
 • Yeni şeyler deneyin: Bu, yeni hobiler denemeyi veya yeni insanlarla tanışmayı içerebilir. Beğenip beğenmeyeceğinizden emin olmasanız bile normalde “hayır” diyebileceğiniz şeylere “evet” demeye çalışın.
 • İnsanlarla etkileşim halinde olun: Etkileşim kurmak, hayatı daha ilginç hissettirmek söz konusu olduğunda kendi başına değerlidir. Yeni insanlarla etkileşim kurmayı deneyebileceğiniz gibi zaten tanıdığınız insanlarla daha sık ve anlamlı etkileşimler yaşayabileceğinizi unutmayın.
 • Can sıkıntınızı artıran gereksiz şeyleri ortadan kaldırın: Bu, mesleğiniz gibi her şey için mümkün olmayacaktır, ancak genellikle en azından yapılabileceği bazı yaşam alanları vardır. Örneğin işe televizyonun düğmesini kapatmakla başlayabilirsiniz.
 • Yapmanız gereken şeyleri daha heyecan verici hale getirin: Örneğin, ev temizliği gibi sıkıcı rutinleri yaparken, enerji verici bir müzik açıp, kendinize belli bir zaman sınırlaması vererek bir miktar heyecan verici bir aktiviteye dönüştürmeyi deneyebilirsiniz. Bunu, özellikle kaçınamayacağınız ve can sıkıntınızı artıracak şeyler söz konusu olduğu her durumda uygulayabilirsiniz.
 • Dinlenin: Bazı durumlarda, hem fiziksel hem de zihinsel olarak kendinize dinlenmek ve yenilenmek için uygun fırsatı vermeniz gerekir. Sıkıntılarınızın bitkinlik veya tükenmişlik sonucu ortaya çıktığını düşünüyorsanız, bu özellikle önemlidir. Yaşam coşkumuzu yitirmememiz dileğimizle…

Matematiksel

Sibel Çağlar

Merhabalar. Matematik öğretmeni olarak başladığım hayatıma 2016 yılında kurduğum matematiksel.org web sitesinde içerikler üreterek devam ediyorum. Matematiğin aydınlık yüzünü paylaşıyorum. Amacım matematiğin hayattan kopuk olmadığını kanıtlamaktı. Devamında ekip arkadaşlarımın da dahil olması ile kocaman bir aile olduk. Amacımıza da kısmen ulaştık. Yolumuz daha uzun ama kesinlikle çok keyifli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu Yazılarımıza da Bakmanızı Öneririz

Başa dön tuşu