Tarih

Atacama İskeleti Ve Diğerleri: Uzaylı Zannedilen Mumyaların Sırrı Nedir?

12 Eylül 2023’te Meksika Kongresi’nde ilginç bir olay gerçekleşti. Kendini ufolog ve gazeteci olarak tanıtan Jaime Maussan, uzaylılara ait olduğu iddia edilen iki fosili canlı yayında kamuoyuyla ve parlamenterlerle paylaştı. Bu da bir kere daha “uzaylılar aramızda” söylemlerinin yaygınlaşmasına neden oldu. Ancak bu ilk değil ve muhtemelen son da olmayacaktır. Sonucunda aşağıdaki görselde gördüğünüz Atacama iskeleti dahil bir çok antik mumya uzaylıya benzer ve bunun da birden fazla olası nedeni vardır.

And Dağları ile Şili Kıyı Sıradağları arasında yer alan Atacama Çölü yaklaşık 105.000 kilometre kare kadardır. Burası dünyanın en kurak sıcak çölüdür. Hatta NASA, çölün Mars yüzeyine benzemesinden dolayı deneylerini burada gerçekleştirir. Ancak çölün adı daha çok 2003 yılında bulunan 15 cm uzunluğundaki bir iskeletten dolayı anımsanmaktadır.

2003 yılında La Noria’da kasabası yakınında keşfedilen bu iskelet, alışılmadık derecede uzun bir kafatasına, dev göz yuvalarına ve 24 yerine sadece 20 kaburgaya sahiptir. Görsellerde de gördüğünüz gibi oldukça da ürkütücüdür. Tam da bu nedenle keşfedilmesi ile birlikte UFO meraklılarının ilgi odağı olmuştur. Hatta ilerleyen süreçte, Sirius adlı 2013 tarihli bir belgesel, iskeletin uzaylılar ve eski uygarlıklar arasındaki temasın kanıtı olan 1000 yıllık bir varlığa ait olduğunu iddia etmiştir.

Atacama İskeleti Nedir
İskelet sadece 15 cm uzunluğundadır. Uzun bir kafatasına sahiptir ve bir dizi fiziksel anormalliğe sahip gibi görünmektedir.

Günümüzde Atacama Çölünde Bulunan İskeletin Bir Uzaylı Olmadığını Biliyoruz

Ancak 2018’de Atacama iskeletinin kemiklerinin genetik analizi, iskeletin bir insana ait olduğunu tespit ederek bu söylentileri ortadan kaldırdı. Ata lakaplı kalıntılardan elde edilen DNA’da cücelik ile ilişkili yedi gende mutasyona da rastlandı. Cücelik ve bir kemik yaşlanma bozukluğu ile bağlantılı mutasyonlar iskeletin olağandışı görünümünü de açıklıyordu.

DNA hasarına yol açan şeyin, doğum öncesi dönemde aşırı derece nitrata maruz kalması olduğu düşünüldü. Ayrıca kesin bir yaş belirlenemese de araştırmacılar, mumyanın 500 yaş civarında olduğuna karar verdi.

Atacama iskeleti ile ilgili şekil bozukluğu birtakım karmaşık anormalliklerden oluşuyor.  X-ray görüntüleri ve kemik iliği örneklemesi, canlının bir insan olduğunu anlamamızı mümkün kılıyor.

İlerleyen süreçte kimi bilim insanları bu fikre katılmayacaktı. Yapılan bir başka analiz genetiğin iskeletin görünüşüyle çok az ilişkili olduğu iddia etti. Bunun yerine uzun kafatasının hamilelik veya doğum sırasındaki bir komplikasyonun sonucun olduğu sonucunda varıldı.

Ayrıca mumyalama sürecinin bir sonucu olarak da iskeletin görünümünün ortaya çıktığı iddia edilecekti. Ek olarak 1996’da Rusya’da bulunan Alyoshenka isimli çok benzer bir mumyalanmış insan daha bulunmuştu.

1996’da Rusya’nın  Chelyabinsk Oblastı, Kyshtym yakınlarındaki Kaolinovy ​​köyünde bulunacaktı. Alyoshenka, yaklaşık 25 santimetre uzunluğunda grimsi bir cenindi. Tüysüz kafasında bir dizi koyu leke vardı. Gözleri büyüktü ve yüzün çoğunu kaplıyordu.

Atacama Çölü’nde Bir Çok Mumya Bulunmaktadır

Atacama Çölü aslında bir dizi mumyaya ev sahipliği yapmaktadır. Bu nedenle Atacama iskeletinin bu mumyalardan biri olması son derece olasıdır. Bu bölgeye gömülen insanlar yoğun ısı ve nem eksikliği nedeniyle doğal olarak mumyalanmıştır. Ayrıca Atacama Çölü’nde bulunan en eski doğal mumya ise MÖ 7020’ye tarihlenmektedir.

 Mısır’da bulunan en eski mumya MÖ 3000 civarına aittir.. Oysa ki en eski Chinchorro mumyası MÖ 5050 civarına tarihlenmektedir. Chinchorro kültür yerleşimleri ve yapay mumyalama süreci, 2021 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası olarak kabul edilmiştir.

Ancak bölgede yapay biçimde mumyalama yapıldığı da bilinmektedir. Chinchorro mumyaları, Güney Amerikalı Chinchorro kültüründen bireylerin kalıntılarıdır. Mısır mumyalarından iki bin yıl kadar daha eski olan bu mumyalar, yapay olarak mumyalanmış insan kalıntılarının en eski örnekleridir.

Meksika hükûmetinin dünyaya duyurduğu uzaylı bedenleri hakkında ne biliyoruz?

Son uzaylı olduğu iddia edilen mumyalar kongredeki gözlemciler ve basın için sergilenirken organizatörler mumyaların 1.000 yıllık bir geçmişe sahip olduğunu ve Peru’nun Cusco kentinden çıkartıldıklarını öne sürdüler. Ayrıca radyokarbon tarihleme yöntemini kullanarak DNA örnekleri elde edebildiklerini ve örneklerin DNA’sının %30’unun bilinmediğini iddialarına eklediler.

Bu kalıntıların bin yıl öncesine ait olduğu iddia ediliyor. Henüz bu kalıntıların bilimsel dayanağı bilinmiyor ve bu kalıntıların parlamentoda sunulması varlıkları Meksika Hükümeti’nin kabul ettiği anlamına gelmiyor.

Bedenlerin uzaylı olduğunu iddia eden ve sergilemeye öncülük eden kişi UFO araştırmacısı ve gazeteci Jaime Maussan’ın daha öncede benzer iddiaları vardı. Ancak bu iddialarının hepsi zaman içinde geçersiz kılınmıştı. Maussan’ın önceki çalışmaları göz önüne alındığında, son iddialara bilim camiası şüphe ile yaklaşmaktadır.

Bu kalıntıların el ve ayaklarında üçer parmak var.. Bu da onun uzaylı olduğunu düşündürdü.

Kendisi 2017 yılında benzer bir iddia ile ortaya çıkmış ve yine Peru’nun Nazca bölgesinde bazı kalıntılardan bahsetmişti. Öte yandan bilim insanları kısa süre içine bu cesetlerin aslında uzaylılara ait olmadığını ortaya çıkarmıştı. Cesetlerin aslında gelişimsel bozukluklardan mustarip Nazca çocuklarına ait olduğu tespit edilmişti.

Sonuç olarak;

Peru’nun arkeolojik zenginliği, dünya çapında tanınmaktadır. Ancak Meksika Kongresi’nde sunulan mumyalar çok büyük bir ihtimalle bir yanılgı ya da belki de bir sahtekarlıklardan başka bir şey değidir. Ayrıntılı analizler sonuçları yakın zamanda gösterecektir. İnsanlığın dünya dışı varlıklara inanma çabası baki olsa da, şimdilik bilimsel kanıtlara dayalı ve evrende yalnız olmadığımızı gösteren bir bulgu yok. 


Kaynaklar ve ileri okumalar:

  • What Is the Atacama Skeleton, and Why Is It So Controversial? Yayınlanma tarihi: 20 Haziran 2022; Bağlantı: https://www.iflscience.com/
  • Why Is The Atacama Skeleton So Controversial? Yayınlanma tarihi: 27 Eylül 2022; Bağlantı: https://science.howstuffworks.com/
  • Bhattacharya S, Li J, Sockell A, Kan MJ, Bava FA,. Chen SC, Ávila-Arcos MC, Ji X, Smith E, Asadi NB, Lachman RS, Lam HYK. Bustamante CD, Butte AJ, Nolan GP. Whole-genome sequencing of Atacama skeleton shows novel mutations linked with dysplasia. Genome Res. 2018 Apr;28(4):423-431. doi: 10.1101/gr.223693.117. Epub 2018 Mar 22. PMID: 29567674; PMCID: PMC5880234.
  • 1,000-Year-Old “Alien Mummies” Revealed To Mexican Congress, But Not Everyone Is Convinced. Yayınlanma tarihi: 14 Eylül 2019. Bağlantı: https://www.iflscience.com/
  • Halcrow SE, Killgrove K, Robbins Schug G, Knapp M, Huffer D, Arriaza B, Jungers W, Gunter J. On engagement with anthropology. A critical evaluation of skeletal and developmental abnormalities in the. Atacama preterm baby and issues of forensic and bioarchaeological research ethics. Response to Bhattacharya et al. “Whole-genome sequencing of . Atacama skeleton shows novel mutations linked with dysplasia” in Genome Research, 2018, 28: 423-431. Doi: 10.1101/gr.223693.117. Int J Paleopathol. 2018 Sep;22:97-100. doi: 10.1016/j.ijpp.2018.06.007. Epub 2018 Jul 17. PMID: 30025270.CopyDownload 

Size Bir Mesajımız Var!

Matematiksel, 2015 yılından beri yayında olan ve Türkiye’de matematiğe karşı duyulan önyargıyı azaltmak ve ilgiyi arttırmak amacıyla kurulmuş bir platformdur. Sitemizde, öncelikli olarak matematik ile ilgili yazılar yer almaktadır. Ancak bilimin bütünsel yapısı itibari ile diğer bilim dalları ile ilgili konular da ilerleyen yıllarda sitemize dahil edilmiştir. Bu sitenin tek kazancı sizlere göstermek zorunda kaldığımız reklamlardır. Yüksek okunurluk düzeyine sahip bir web sitesi barındırmak ne yazık ki günümüzde oldukça masraflıdır. Bu konuda bizi anlayacağınızı umuyoruz. Ayrıca yazımızı paylaşarak veya Patreon üzerinden ufak bir bağış yaparak da büyümemize destek olabilirsiniz. Matematik ile kalalım, bilim ile kalalım.

Matematiksel

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu