BEYİN JİMNASTİĞİ

Kilidin Şifresini Çözebilir misiniz?

Sosyal medyada zaman geçirmekten hoşlanıyorsanız, zaman zaman ekranınızda “Bunu sadece dahiler çözebilir”veya “sadece okuyanların % 1’i çözebilir” gibi şüpheli iddialarla paylaşılan sorulara denk gelirsiniz. Bu iddialar elbette geçersiz. Ancak bu sorular ile mücadele etmek kişinin hem matematik ile arasındaki mesafenin daralmasına sebep olur hem de beynini meşgul ederek keyifli zaman geçirmesini sağlar.

Biz de sizlere bu sebeple keyifli bir bulmaca soralım.

Elinizde kilitli bir dolap var ve kilidin üç haneli şifresini unuttunuz. hatırladığınız bir kaç ipucu var:

İpucu 1: 682: Bir hane doğru ve yerinde
İpucu 2: 614: Bir hane doğru ama yanlış yerde
İpucu 3: 206: İki rakam doğru ama ikisi de yanlış yerde
İpucu 4: 738: Tüm rakamlar yanlış
İpucu 5: 380: Bir hane doğru ama yanlış yerde

Bu ipuçlarından yola çıkarak şifreyi kırabilir misiniz?

Bir kağıt kalem yardımı ile önce bunu kendiniz deneyin ve hazır olduğunuzda çözüm için okumaya devam edin.

İpucu 4: 738 (Tüm rakamlar yanlış)

Seçenekleriniz arasından 7, 3 ve 8 sayılarını ortadan kaldırdığı için ilk başlangıç noktanız burası olmalıdır. Bu basamak bizi içinde 3 ve 8’in mevcut olduğu bir sonraki ipucuna götürür.

İpucu 5: 380 (Bir hane doğru ama yanlış yerde)

Önceki ipucundan 3 ve 8’in yanlış olduğunu biliyoruz, bu da 0’ı doğru rakam yapar. Ancak ipucu bize yanlış yerde olduğunu söyler, bu da 0’ın birinci veya ikinci sırada olabileceği anlamına gelir.

İpucu 3: 206 (İki hane doğru ama ikisi de yanlış yerde)

0’ın doğru rakam olduğunu zaten biliyoruz, bu da 2 veya 6’nın doğru olduğu anlamına gelir. Bu ipucu, iki doğru rakamın yanlış yerde olduğunu belirttiğinden, artık ikinci sıranın 0 için yanlış yer olduğunu biliyoruz.

Üstelik, 0’ın da üçüncü sıraya yerleştirilemeyeceğini biliyoruz. Bu bize ilk kesin cevabımızı veriyor ve şimdi 0’ın ilk sırada yer aldığını söyleyebiliriz.

İpucu 1: 682 (Bir rakam doğru ve yerinde)

Bu ipucu bizlere 2 sayısının son hanede olduğunu buldurur. 8 sayısını zaten en başta elemiştik, sonuçta 6 sayısınında en başta doğru yerde olması mümkün değil, bu durumda son basamakta 2 olmak zorunda.

İpucu 2: 614 (Bir hane doğru ama yanlış yerde)

Artık iş kolaylaştı. 4’ün yanlış yerleştirildiğini biliyoruz ve bu ipucuna göre bir basamak doğru ama yanlış yerde. Bu yüzden 4 ikinci sırayı alıyor. Böylece şifremiz çözülmüş oluyor.

Bir başka kilit bulmacası ile uğraşmak isterseniz: Kilitli Dolap Bulmacasını Çözebilir misin?

Kaynak: Solve the ‘Open the Lock’ Puzzle That Has Internet Puzzled; https://interestingengineering.com/solve-the-open-the-lock-puzzle-that-has-internet-puzzled

Matematiksel

Sibel Çağlar

Kadıköy Anadolu Lisesi, Marmara Üniversitesi, ardından uzun süre özel sektörde matematik öğretmenliği, eğitim koordinatörlüğü diye uzar gider özgeçmişim… Önemli olan katedilen değil, biriktirdiklerimiz ve aktarabildiklerimizdir bizden sonra gelenlere... Eğitim sisteminin içinde bulunduğu çıkmazı yıllarca iliklerimde hissettikten sonra, peki ama ne yapabilirim düşüncesiyle bu web sitesini kurmaya karar verdim. Amacım bilime ilgiyi arttırmak, bilimin özellikle matematiğin zihin açıcı yönünü açığa koymaktı. Yolumuz daha uzun ve zorlu ancak en azından deniyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu