Biyoloji ve Coğrafya

İkizler Arasında Telepati Var mı? İkizler Birbirinin Duygularını Hisseder mi?

İkizlerin arasında telepatik bir bağ olduğunu savunanlara rastlamışsınızdır. Hatta bu fenomen pek çok roman ve filmde de karşımıza çıkar. Peki acaba gerçekten ikizler arasında telepati var mı? İkizlerden birinin düşünüp, hissettiklerini diğeri de düşünüp hisseder mi?

İkizler Arasında Telepati Var mı? İkizler Birbirinin Duygularını Gerçekten Hisseder mi?
İkizler Arasında Telepati Var mı? İkizler Birbirinin Duygularını Hisseder mi?

İkizlerin birbirlerinin cümlelerini tamamlayabildikleri, karşılaştıkları durumlarda aynı duyguları hissettikleri ve belli durumlarda aynı tepkileri verdikleri bilinmektedir. Sınavda aynı soruyu yanlış yapmak, aynı yemeği sipariş etmek gibi pek çok basit olayda aynı davranışı sergiledikleri de gözlenmiştir. Bütün bunlar ikizler arasında telepatik bir bağın var olabileceğine işaret eder.

Ancak burada bahsedilen telepati daha çok empati gibi algılanmalıdır. Çünkü ikizlerin telepatik bir güce sahip olduklarını bizlere gösteren bilimsel bir kanıt yoktur. Pek çok ikiz, ikiz kardeşlerinin duygusal durumuna ilişkin doğuştan gelen bir anlayışı paylaşıyor gibi görünse de bunu ölçmek veya doğrulamak için yapılan çalışmalarda destekleyici bir çözüm elde edilememiştir.

İkizlerin bu tür bir zihin okuma kapasitelerini ölçmek veya gözlemlemek için bir dizi farklı yöntemin kullanıldığı uzun yıllar süren deneyler hep sonuçsuz kaldı. İkizler arasındaki telepati hiçbir zaman kanıtlanmadı.

İkizlerin birbirlerinin duygularını hissedebildiklerine dair pek çok aktarım mevcut olsa da ikiz olmayan kardeşlerin ve hatta yakın arkadaşların da bu eşzamanlılık deneyimlerini bildirdiklerini belirtmek gerekir. İkizlerin ayrı ayrı büyüdüğü ancak karşılaştıklarında benzer kıyafet ve zevklere sahip olduğu durumlarda, benzerlikler kişiliğin ve ilgi alanlarının genetik bileşenini yansıtmaktadır.

İkizler Bazen Birbirlerine Benzerler Bazen de Benzemezler

İkizler Arasında Telepati Var mı? İkizler Birbirinin Duygularını Gerçekten Hisseder mi?
Tek ve çift yumurta ikizlerin zigot gelişiminin karşılaştırılması. Tek yumurta ikizlerinin oluşumunda zigot ikiye bölünerek iki embriyo oluşturur; çift yumurta ikizlerinde ise iki ayrı zigot, iki ayrı embriyo oluşturur.

Aslında genel anlamda ikiz desek de iki tür ikiz kardeş vardır. Bunlar tek yumurta ikizleri ve çift yumurta ikizleridir. Tek yumurta ikizleri, bilimsel olarak “monozigotik ikizler” olarak adlandırılır ve aynı zigotun bölünmesi sonucu oluşurlar. Bu ikizlerin oluşumunda bir sperm hücresi bir yumurta hücresini döller. Bölünme, genetik materyalin (DNA) kopyalanmasını da içerir. Ardından, her iki zigot bağımsız olarak gelişmeye devam eder. Bu nedenle, tek yumurta ikizleri genetik olarak birbirine çok benzerdir ve genellikle aynı cinsiyete sahiptirler.

Parmak izi oluşumu sadece genetik faktörlere değil, aynı zamanda benzersiz fiziksel koşullara da bağlıdır.

Tek yumurta ikizleri sıklıkla kişilik özelliklerini, ilgi alanlarını ve alışkanlıkları paylaşır. Sonucunda aynı döllenmiş yumurtadan gelirler ve aynı genetik yapıya sahiptirler. Standart bir DNA testine göre bunlar birbirinden ayırt edilemez. Ancak herhangi bir adli tıp uzmanı size bunları birbirinden ayırmanın en az bir kesin yolu olduğunu söyleyecektir: tek yumurta ikizlerinin parmak izleri eşleşmez.

İkizler Arasında Telepati Var mı? İkizler Birbirinin Duygularını Gerçekten Hisseder mi?
Her ikiz birbirine benzemek zorunda değildir.

Öte yandan, çift yumurta ikizleri, bilimsel olarak “dizigotik ikizler” olarak adlandırılır ve iki farklı yumurta hücresinin aynı anda iki farklı sperm hücresi tarafından döllenmesi sonucu oluşurlar. Her iki zigot, kendi genetik kodlarına sahip olarak bağımsız bir şekilde embriyonik gelişmeye devam eder. Bu durum, çift yumurta ikizlerinin genetik olarak birbirinden farklı olmalarına neden olur. Bu ikizler aynı doğum gününü paylaşan kardeşler gibidirler. Yani birbirlerine ancak kardeş kadar benzerler.

İkizler Arasında Telepati Olmasa da Özel Bir Kardeşlik Duygusunu Paylaşırlar

İkizler Arasında Telepati Var mı? İkizler Birbirinin Duygularını Gerçekten Hisseder mi?
İkizler arası telepati vakalardan en ilginç olanlarından biri Martha Williams ve Jean Haley vakasıdır. Hikayelerinin göze çarpan yanı, ikisinin de hemen hemen aynı şekilde ve sadece birkaç dakika arayla ölmeleridir. İkisi de hipotermiden ölmüştü. Bu, şüphesiz çarpıcı bir tesadüftü. Ancak hiçbir şey bunun doğaüstü bir olay olduğuna işaret etmiyor.

Her ne kadar ikizler arasında telepati olduğu fikri ilginç gelse de ve konu ile ilgili haberler dikkat çekse de gerçek şu ki bir tahmine göre dünya çapında yaklaşık 100 milyon ikiz var ve bu ikizlerin çoğu herhangi bir tür gizemli telepatik bağlantı yaşadıklarını bildirmiyor. Fikir ne kadar ilgi çekici olsa da, genel popülasyonda bunu kanıtlayan güvenilir bir bilimsel kanıt yoktur. 

İkizlerin birbirlerinin aklını okuyamamasına rağmen, birçok çalışma kişiliklerinin birbirine çok benzediğini gösteriyor. En kapsamlılarından biri Minnesota Üniversitesi’nden Thomas Bouchard tarafından gerçekleştirildi. 1979 yılında doğumdan hemen sonra ayrılan ikizler hakkında dünyanın her yerinden veri toplamaya başladı. Tek yumurta ikizlerinin diğerlerinden daha fazla benzer kişiliklere sahip olup olmadığını test etmek istedi.

Çalışma, farklı ortamlarda büyütülmelerine rağmen, ikizlerin zeka, kişilik ve hatta fiziksel görünüm gibi birçok özellikte şaşırtıcı derecede benzer olduğunu ortaya koydu. Bu, Bouchard’ı genlerin insan davranışında önemli bir rol oynadığı sonucuna götürdü.

1990 yılında yayınlanan sonuçlar, tek yumurta ikizlerinin, hiç birlikte yaşamamış olsalar bile, çok benzer kişiliklere sahip olduklarını gösterdi. Bu nedenle Bouchard’ın çalışması, çevreye rağmen genlerin kişilik üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğunu gösterdi.

Sonuç olarak

Sonuç olarak ikizler birbirlerini o kadar yakından tanıyabilirler ki, birbirlerinin nasıl konuşacağını veya davranacağını tahmin edebilirler. Yukarıda belirtildiği gibi, bu fenomen, uzun yıllardır evli olan karı koca gibi ya da çok yakın iki arkadaş gibi ikiz olmayan, yakın ilişki içinde olan kişiler arasında da gözlemlenebilir. Ancak bunların hiçbiri arada bir telepatik bağ olduğu anlamına gelmez.


Kaynaklar ve ileri okumalar


Size Bir Mesajımız Var!

Matematiksel, 2015 yılından beri yayında olan ve Türkiye’de matematiğe karşı duyulan önyargıyı azaltmak ve ilgiyi arttırmak amacıyla kurulmuş bir platformdur. Sitemizde, öncelikli olarak matematik ile ilgili yazılar yer almaktadır. Ancak bilimin bütünsel yapısı itibari ile diğer bilim dalları ile ilgili konular da ilerleyen yıllarda sitemize dahil edilmiştir. Bu sitenin tek kazancı sizlere göstermek zorunda kaldığımız reklamlardır. Yüksek okunurluk düzeyine sahip bir web sitesi barındırmak ne yazık ki günümüzde oldukça masraflıdır. Bu konuda bizi anlayacağınızı umuyoruz. Ayrıca yazımızı paylaşarak veya Patreon üzerinden ufak bir bağış yaparak da büyümemize destek olabilirsiniz. Matematik ile kalalım, bilim ile kalalım.

Matematiksel

Sibel Çağlar

Merhabalar. Matematik öğretmeni olarak başladığım hayatıma 2016 yılında kurduğum matematiksel.org web sitesinde içerikler üreterek devam ediyorum. Matematiğin aydınlık yüzünü paylaşıyorum. Amacım matematiğin hayattan kopuk olmadığını kanıtlamaktı. Devamında ekip arkadaşlarımın da dahil olması ile kocaman bir aile olduk. Amacımıza da kısmen ulaştık. Yolumuz daha uzun ama kesinlikle çok keyifli.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu