Dijital Hayatta Güvende misiniz? Güvenliğiniz İçin Öneriler

Dijital hayatta güvenlik, tehditlere karşı korunma için önem arz etmektedir. Özellikle kötü amaçlı yazılımlar, bilgisayar korsanları, kimlik avı ve veri sızıntıları, kişisel hesapların tehdit altına girmesine neden olmaktadır.

Birçok farklı yöntem kullanılarak dijital güvenlik sağlanabilmektedir. Güçlü şifreler kullanmak, güvenli web sitelerine erişmek ve iki faktörlü kimlik doğrulama kullanmak gibi tercihler, dijital güvenliği üst düzeyde tutmaktadır.

Yazılım ve işletim sistemlerinin güncel tutulması, dijital güvenliği sağlamaktadır. Yazılım ve işletim sisteminde gerçekleşen güncellemeler, bilgisayar korsanlarının kullanabileceği güvenlik açıklarını kapatmaktadır.

Dijital güvenliği sağlamak için sadece güvenli olduğu düşünülen web sitelerine erişilmesi gerekmektedir. Bir web sitesinin güvenli kategorisine girip girmediği adres çubuğunda kilit simgesinin görüntülenmesi olmaktadır.

Dijital Güvenlik ve Dark web

ExpressVPN’in dark web araştırması, dijital güvenliğin sağlanmadığı durumlarda çalınan kişisel veri ve bilgilerin dark web’de hangi fiyatlardan satıldığını ortaya koyarken dark web ile ilgili yanlış kanıları da sıralıyor.

Dark web’de siber saldırganlar tarafından ele geçirilen her türlü hesap bilgileri yanında sahte pasaportlar dahi satılmaktadır. Kişisel veri ve bilgilerinizin güvenliğini sağlamadığınız takdirde verileriniz satışa bile konulabilir.

Dijital Güvenliği Sağlamada Önemli Noktalar

Sağlık bilgileri, banka bilgileri, ulaşım ve lokasyon bilgilerinin korunması yönünde dijital güvenliğe dair önlemler alınması gerekmektedir. Denenmiş ve başarılı olmuş dijital saldırılara karşı bilgi sahibi olunması, aynı hatalara düşmeyi önlemektedir. Saldırıları nasıl tespit edeceğini öğrenen internet kullanıcıları, sistemlerini koruyabilmektedir.

Her geçen gün dijital güvenliğe önem vermediğinden dolayı verileri başkalarının eline geçen kullanıcıların sayısında artış yaşanmaktadır. Dijital hayatta kullanıcıların kişisel kimlik bilgilerinden banka kart bilgilerine kadar kayıt bulunmaktadır. Aynı zamanda bu bilgilerin kötü insanların eline geçmemesi, kullanıcı gizliliği açısından önemli olmaktadır. Dijital güvenliğe dikkat eden kullanıcılar, online kimliklerini koruyabilmektedir. Dijital bir vatandaş olarak internette hayatını sürdürenlerin son derece dikkatli olması gerekmektedir.

Dijital Hayatta Güvenlik Neden Önemlidir?

İnternette yapılan hiçbir şey sonsuza kadar silinmemektedir. Giriş yapılan sitelerden paylaşım yapılan sosyal mecralara kadar veriler kalmaktadır. Kişilerin özel verilerinin başkalarının eline geçmesi, büyük sorunlara yol açmaktadır. Maddi manevi kullanıcıları yıpratabileceği gibi siber zorbalık kurbanı da olunabilmektedir.

Kişilerin yanı sıra kurumların da dijital güvenlik ihtiyaçları bulunmaktadır. Herkesin kullanabileceği birçok ücretsiz dijital güvenlik ipuçları, tüm kaynakları kapsamaktadır. Güvenliği garanti eden dijital güvenlik önlemleri, hassas bilgilerin korunmasını sağlamaktadır.

Dijital varlıklar, gerçek hayattaki varlıklar kadar önemli olmaktadır. Dijital güvenliğin olmaması, kimlik hırsızlarına davetiye çıkarmaktadır. En iyi dijital güvenlik önlemlerinin uygulanması, veri ihlali durumunda koruma sunmaktadır.

Dijital Hayatta Saldırı Türleri Nelerdir?

Özel verilerin çoğuna herkesin erişilebilir olması, bilgisayar korsanlarının dijital verileri çalmak için yeni stratejiler geliştirmesine neden olmaktadır. Büyük ölçüde belirli bir varlığı hedef alan saldırılar, kurbanların tedbirsizliklerinden faydalanmaktadır.

Verileri yüksek bir kar için yayınlama ve satma tehditleri ile kurumsal firmalara şantaj yapılmaktadır. Birden fazla hesap için aynı şifrelerin kullanılması ve parola olarak tahmin edilen şeylerin kullanımı, bilgisayar korsanların dijital hesaplara erişimini kolaylaştırmaktadır.

Şüpheli giriş denemeleri, veri ihlali bildirimleri ve kredi raporunuz ile ilgili alışılmadık yorumlar, siber saldırganlar tarafından psikolojik manipülasyon olarak kullanılmaktadır. Güvenli ve saygın olmayan kaynaklardan uygulama yüklenmesi, hassas verilerin çalınmasına neden olmaktadır.

 Dijital Güvenlik İhlalleri Nasıl Gerçekleşir?

Savunmaları aşmanın bir yolunu bulan dijital hırsızlar, kişisel verileri çalmaktadır. Çoğu durumda, parolalar en zayıf korunmayı sağlamaktadır. Parolanın kısa ve tahmin edilebilir olması, dijital hırsızların işini kolaylaştırmaktadır. Kötü amaçlı bir yazılım bulaşması ihtimaline karşı verilerin belirli aralıklar ile güncellenmesi önerilmektedir.

Sosyal medyada herkese açık yapılan paylaşımlar, dijital korsanların hakkınızda birçok bilgiye sahip olmasını sağlamaktadır. Ücretsiz kablosuz bağlantı noktaları, dijital korsanların hedefleri arasında olmaktadır. Ancak bu erişim noktalarına bağlanmaktan kaçınamayanların VPN hizmeti kullanması önerilmektedir.

Gizliliği ve anonimliği sağlayan VPN, kablosuz erişim noktalarına kullanıcılar bağlandığında bile koruma sunmaktadır. Bilinmeyen gönderilerden gelen bağlantılara tıklarken dikkatli olunması gerekmektedir. E-postadaki bağlantıya tıklamaktan uzak durulması önerilmektedir.

Matematiksel

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu