Yapay Zeka ve Büyük Veri: Fetch.ai Kripto Projesinin Uygulama Alanları

Teknoloji dünyası, son yıllarda çığır açan gelişmelere sahne oluyor. Hiç şüphesiz “yapay zeka” ve “büyük veri” kavramları, hepimizin gündemine aniden oturdu. Bu iki kavramı incelerken, en pratik ve kullanılabilir şekilde bunlardan yararlanan Fetch.ai kripto projesine detaylı olarak bakmak gerekiyor.

Kripto para piyasalarında yapay zeka ve big datayı farklı senaryolarda ağına dahil eden fetch.ai, uzun zamandır bu piyasadaki itibarını koruyor. Bu yönüyle, fetch coin geleceği tahminlerini irdeleyerek henüz portföyünüze eklemediyseniz bu paranın neden iyi bir seçenek olabileceği konusunu aydınlığa kavuşturalım.

Yapay Zeka ve Big Data Nedir?

Bu kavram ilk olarak ABD’de 1950’lerin sonunda ortaya atıldı. İnsan zekasına benzeyen bir sistemin oluşturulması amacını güden bu bilim dalı karmaşık yapıdaki insan düşünce sistemini taklit edebilmesi için interdisipliner yani disiplinler arası bir tutumla ilerlemeliydi. Bu nedenle yapay zeka denilince akla sadece tek bir konu gelmiyor. Başta bilgisayar bilimleri ve mühendisliği olmak üzere matematik, kavram bilim ve psikoloji, dilbilim ve sinir bilim gibi birçok farklı disiplinle birlikte hareket ediyor. Yapay zeka temelde şu özelliklerle biliniyor:

 • Deneyimlerden çıkarılan dersler ve bunlardan öğrenme
 • Değişime uyum sağlama
 • Sorun çözme yetisi
 • Bilgiye erişim ve doğru kullanım
 • Eleştirel düşünme becerisi
 • Fırsatları yakalama ve avantaja çevirme
 • Benzerlikleri ve farklıları görebilme yetisi
 • Yaratıcı düşünme sürecini gerçekleştirme
 • Karmaşık bilgileri işleyebilme becerisi

Yapay zeka disiplininin amacı nihayetinde insan zekası gibi veya rasyonel düşünen/davranan programlar ve/veya makineler meydana getirmek.

Big Data Nedir?

Büyük veri, devasa, karmaşık ve yüksek hızlı veri setlerini ifade ediyor. Yapay zeka teknolojisi bu veri setlerinden toplanan ve analiz edilen verilerle besleniyor.  Bu sayede, verilerden yararlanan daha hızlı, daha iyi kararlar vermenize yardımcı olur; bu da verimliliği, geliri ve karı artırabilir.

Fetch.ai Nasıl Çalışır?

Otonom Ekonomik Aracılar, Açık Ekonomik Çerçeve ve Fetch Akıllı Defteri olmak üzere geliştirilen bu üç bileşen, makine öğrenimi ve yapay zeka ile güçlendirilen ağın temelini oluşturuyor.

Otonom Ekonomik Aracılar, ağda cihazları, hizmetleri, kuruluşları ve bireyleri temsil eder ve onların adına hareket eder. Fetch.ai ekosistemi içinde dijital vatandaşlar olarak oluşturulan bu AEA’lar, geçmiş hatalardan öğrenme yeteneğine sahiptir. Bu sayede yapay zeka aracılığıyla daha verimli çözümler sunar ve sistemlerin genel performansını artırır. AEA’lar veri kaynaklarına ve donanım ortamlarına bağlıdır ve Fetch.ai sisteminin tahmin yeteneğinden faydalanır.

Proje MerkeziBirleşik Krallık
Piyasaya Çıkış Yılı2019
Toplam Fon Tutarı75.9  milyon dolar
Yerel TokenFET
Yerel CüzdanFetch Wallet

 

Yerel Token FET Ne İşe Yarıyor?

 • FET: Fetch.ai platformunun kendi kripto parası olan FET, platformun iç ekonomisini güçlendirir. Fetch.ai kullanıcıları, platform içinde hizmet almak için FET harcar.
 • Yönetişim ve Kazanç: Kullanıcılar, Fetch.ai platformunun yönetimine ve gidişatına söz sahibi olma fırsatı elde etmek için kendi FET’lerini stake edebilir. Stake eden kullanıcılar, yıllık %10 değişken faiz oranıyla faiz kazanır.
 • Spam Önleme: Dijital ikiz (digital twin) yerleştirmek için FET yatırılması zorunluluğu, platformun spam ve kötü niyetli dijital ikizlerle (ya da resmi adıyla Otonom Ekonomik Aracılar – AEA’lar) dolmasını önlemeye yardımcı olur. Bu sayede platformun güvenliği ve istikrarı sağlanır.

Fetch.ai platformu, kullanıcılarına birçok yenilikçi özellik sunuyor. Gelin bunlara birlikte bakalım!

Yenilikçi Özelliklerle Dolu Bir Yapay Zeka Ekosistem

Yapay Zeka Temsilcileri (AI Agents)

Fetch.ai kendisini, belirli görevleri yerine getirmek için programlanabilen mantık içeren modüler yapı taşları olan yapay zeka temsilcileri için ilk açık ağ olarak tanımlıyor.

Yapay zeka temsilcileri ile neler yapabilirsiniz?

 • Mevcut işlerinize ek olarak farklı yapay zeka temsilcilerinin kullanımıyla farklı senaryo ve iş modelleri geliştirmeniz mümkün.
 •  Blok zincir ağının kodsuz yönetilen hizmeti olan Agentverse aracılığıyla tüm bunlar rahatlıklar gerçekleştirilebiliyor.
 • Agentverse, temsilcilerle etkileşim kurmanın ve onları anlamanın erişilebilir bir yolunu sunuyor.
 • Agentverse, profesyoneller için ise prototip oluşturma, test etme ve temsilci geliştirme imkanı sağlar.

Ek olarak, platform gelecekte temsilcilerinizi yönetebileceğiniz bir merkez olarak hizmet verir.

FET Token Fiyat Geçmişi ve Analizi

Fetch.ai’ın yerel kripto parası FET özelliklerine yukarıda değindikten sonra, 2019 yılında Binance Launchpad platformundan piyasaya sürülen tokenın fiyat performansına bakalım. İlk başta token başına 0,236 dolarlık bir fiyattan 21 milyon dolar  fon  toplayan FET, ERC-20 tokenı olarak piyasaya sürülmüştü. 2020 yılında ise kendi ağı kullanıma açılınca bu ağa veda etti.

Ethereum ağındaki ilk değerlemesini 0,352 dolar olarak aldı. Ardından dalgalı hareketler sonucu, 2020 yılının Mart ayında dip seviyeye geriledi. 2021 yılındaki ralliyle beraber  değer kazandı ve Eylül 202’de,19 dolarlık fiyatıyla tüm zamanların en yüksek seviyesine (ATH) ulaştı.

Fetch.ai Fiyatını Etkileyen Faktörler

Fetch.ai, kripto ve yapay zeka alanındaki yeniliklerin buluşma noktasında yer alan ilgi çekici bir kullanım senaryosuna sahip. Bu durum Fetch.ai topluluğu için heyecan verici olsa da, aynı zamanda önemli fiyat dalgalanmalarına da yol açabilir.

Fetch.ai fiyatını etkileyen ana faktörlerden biri spekülasyondur. Yapay zeka konusundaki artan ilgi ve farkındalık ile birlikte Fetch.ai, yapay zeka sektöründeki gelişmelere karşı oldukça hassastır. Bununla birlikte, yapay zeka teknolojisine yönelik düzenleyici baskıların ufukta olması durumunda Fetch.ai fiyatı olumsuz yönde etkilenebilir.

Bir diğer önemli faktör ise token ekonomisidir (tokenomics). Bu konuda Fetch.ai, güçlü token kullanım alanı ve makul bir yaklaşmakta olan hak kazanma takvimi ile iyi bir durumda. Bu nedenle, spekülasyondan veya kullanım alanından kaynaklanan herhangi bir yeni talep, fiyatını önemli ölçüden etkileyebilir. Kripto para piyasaları sürprizlere gebe ve yüksek oynaklığa sahip piyasalar. Burada zamana karşı duran fetch.ai gibi projeler mutlaka değerlendirmeli. Buna karşın yatırımcılar yapacakları işlemler hakkında bizzat araştırma yapmalılar ve kaybetmeyi göze alabilecekleri tutarlarda işlem yapma prensibine sadık kalmalılar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu