Tarih

Einstein’ın Dil Çıkartan Fotoğrafının Hikayesi Nedir?

Albert Einstein’ı düşündüğünüzde aklınıza ne geliyor? Ünlü E = mc2 denklemi olabilir. Belki de görelilik teorisidir. Einstein’a Nobel Ödülü’nü kazandıran Fotoelektrik etki de olabilir. Ancak gerçekçi olalım, bir çok kişi için akla ilk gelenler bunlar değildir. Günümüzde her yerde görmeye alıştığımız onu dil çıkartırken gösteren fotoğrafıdır. Dahi fizikçinin sinir bozucu foto muhabirlere dilini çıkarmasının üzerinden 70 yıl geçti. Evren hakkında müthiş keşifler yapan ciddi bir bilim insanını bu pozu vermeye iten sebep, fotoğrafın çekilme anında içinde bulunduğu koşulları anladığınızda mantıklı geliyor.

Albert Einstein 14 Mart 1951’de 72 yaşına girmişti. Almanya’nın Ulm kentinde doğan ünlü fizikçi, uzun yıllardır Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşıyordu. O sırada Princeton, New Jersey’deki Institute for Advanced Study’de ( İleri Araştırmalar Enstitüsü) çalışmalarını sürdürüyordu. Araştırma merkezinde onuruna bir doğum günü kutlaması planlandı. Oldukça kalabalık olan bu davette, çok sayıda da basın fotoğrafçısı vardı.

Partinin sonlarına doğru fotoğrafçılar kendisinin mükemmel bir pozunu çekmeyi umarak, mekanın dışına çıktılar. Tüm gece boyunca gülümsemek ve kendisine yöneltilen sorulara cevap vermek zorunda kalan Einstein için parti oldukça yorucu geçmişti. Sonunda bir arkadaşı, Einstein’ı evine bırakmayı teklif etti ve binadan ayrıldılar. Einstein bir arabanın arka koltuğuna Enstitüsü eski başkanı Dr. Frank Aydelotte ve onun eşi arasına oturdu.

Ancak bu esnada başka bir muhabir ve fotoğrafçı grubu arabaya doğru ilerledi. Hikayeye göre Einstein, “Bu kadar yeter!” diyerek bağırdı ama kimseye dinletemedi. Sonunda Einstein bıkkınlık ve muhtemel kızgınlıkla kalabalığa döndü, dilini çıkardı sonra da hemen arkasını döndü. Fotoğrafçı Arthur Sasse ise bu anı ölümsüzleştirdi.

Arthur Sasse tarafından çekilen Fotoğrafın kırpılmamış orijinal hali. “Hey, Profesör, bir doğum günü fotoğrafı için gülümse lütfen,”

Ancak, fotoğrafın dünya çapında ün kazanmasına sebep olan fotoğrafçı değil, Einstein’ın ta kendisiydi. Sasse’nin çektiği fotoğrafı beğendi ve UPI’den kişisel tebrik kartı olarak kullanabileceği dokuz adet baskı istedi. Bu baskılarda fotoğraf sadece Einstein’ın yüzünü içerecek şekilde kırpıldı ve bugün hepimizin bildiği ikonik imaj ortaya çıktı. Einstein meslektaşlarına ve tanıdıklarına bu fotoğrafı gönderdi. Arkadaşı Johanna Fantova’ya “Bu dil siyasi görüşlerimi yansıtıyor” diye yazacaktı. Bir muhabir için imzalanmış orijinal fotoğraf 2017’de bir müzayedede 125.000 dolara satıldı. Bu da onu şimdiye kadarki en pahalı fotoğraf haline getirdi.

Fotoğraf, burada görüldüğü gibi Almanya’daki bir mısır tarlasına bile uygulandı.

1951’den beri bu fotoğraf milyonlarca kez yeniden üretildi. Posterler, tişörtler, kupalar aklınıza gelen pek çok yerde kullanıldı. Einstein’in insanların aptalca davranışları karşısında söylediği bilinen çok sözü vardır. Bunlardan biri “. İki şey sonsuzdur: evren ve insan aptallığı. Ama evrenle ilgili olarak, hala tam olarak emin değilim.” biçimindedir. Bu fotoğrafla Einstein belki bir kere daha bu gerçeği yüzümüze vurmak istemiş olabilir.

Kaynak:

Matematiksel

Sibel Çağlar

Merhabalar. Matematik öğretmeni olarak başladığım hayatıma 2016 yılında kurduğum matematiksel.org web sitesinde içerikler üreterek devam ediyorum. Matematiğin aydınlık yüzünü paylaşıyorum. Amacım matematiğin hayattan kopuk olmadığını kanıtlamaktı. Devamında ekip arkadaşlarımın da dahil olması ile kocaman bir aile olduk. Amacımıza da kısmen ulaştık. Yolumuz daha uzun ama kesinlikle çok keyifli.

Bu Yazılarımıza da Bakmanızı Öneririz

Başa dön tuşu