Tarih

Einstein’ın Dil Çıkartan Fotoğrafının Hikayesi Nedir?

Birçok kişi Albert Einstein’ı tüm zamanların en büyük bilim insanlarından biri olarak kabul etmektedir. Kendisini çoğunlukla özel ve genel görelilik teorileri olarak adlandırılan öncü çalışmaları ile tanırız. Bu çalışmaları kütle, hareket, zaman ve uzay hakkında çığır açan teorilere yol açtı. 1921’de fotoelektrik etkiyi keşfetti. Bu keşfi sayesinde de Nobel Fizik Ödülü’nü kazandı.

Tüm bunlar büyüleyici olsa da, Albert Einstein’ı düşündüğünüzde aklınıza ilk ne geliyor? Daha doğrusu onun bir fotoğrafını hatırlamanız istense hangisini hatırlarsınız? Eğer siz de bir çok kişi gibiyseniz aklınıza ilk gelen fotoğraf günümüzde hemen her yerde görmeye alıştığımız onu dil çıkartırken gösteren bir fotoğrafı olacaktır.

Einstein’ın kendisine has ilginç alışkanlıkları ve bazı tuhaf huyları olduğu bilinmektedir. Ancak bir bilim insanı neden dilini neredeyse çenesine kadar dışarı çıkartarak bir fotoğraf çektirsin ki? Bu yazıda bu fotoğrafın gerçek hikayesini size aktaralım.

Einstein'ın Dil Çıkartan Fotoğrafının Hikayesi Nedir?
 Guardian gazetesine göre, 14 Mart 1951 yılına çekilen bu fotoğraf karesi 20. yüzyılın tartışmasız en iyi bilinen fotoğrafıdır. Fotoğraf, Princeton Üniversitesi’nde kutlanan Einstein’ın 72. doğum günü partisinin çıkışında çekilmiştir.

Dahi fizikçinin sinir bozucu foto muhabirlere dilini çıkarmasının üzerinden 70 yıldan fazla geçti. Evren hakkında müthiş keşifler yapan ve aslında oldukça ciddi bir bilim insanını bu pozu vermeye iten sebep, fotoğrafın çekilme anında içinde bulunduğu koşullar idi. Kendinizi onun yerine koyduğunuz zaman siz de durumu anlayacaksınız.

Albert Einstein Fotoğrafında Neden Dilini Çıkarmıştır?

Albert Einstein 14 Mart 1951’de 72 yaşına girmişti. Almanya’nın Ulm kentinde doğan ünlü fizikçi, uzun yıllardır Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşıyordu. O sırada Princeton, New Jersey’deki Institute for Advanced Study’de ( İleri Araştırmalar Enstitüsü) çalışmalarını sürdürüyordu. Araştırma merkezinde onuruna bir doğum günü kutlaması organize edilmişti. Oldukça kalabalık olan bu davette, çok sayıda da basın fotoğrafçısı da vardı.

Partinin sonlarına doğru fotoğrafçılar kendisinin mükemmel bir pozunu çekmeyi umarak, mekanın dışına çıktılar. Tüm gece boyunca gülümsemek ve kendisine yöneltilen sorulara cevap vermek zorunda kalan Einstein için parti oldukça yorucu geçmişti. Sonunda bir arkadaşı, Einstein’ı evine bırakmayı teklif etti. Bunun sonrasında da binadan ayrıldılar. Einstein bir arabanın arka koltuğuna enstitünün eski başkanı Dr. Frank Aydelotte ve onun eşi arasına oturdu.

albert einstein fotoğrafında neden dilini çıkarmıştır
Arthur Sasse tarafından çekilen Fotoğrafın kırpılmamış orijinal hali. Einstein arka koltukta Princeton Üniversitesi Gelişim Enstitüsü eski başkanı Dr. Frank Aydelotte ile Aydelotte’nin karısı Marie Jeanette arasına oturmuştu.

Ancak bu esnada başka bir muhabir ve fotoğrafçı grubu arabaya doğru ilerledi. Hikayeye göre Einstein, “Bu kadar yeter!” diyerek bağırdı ve onlara uzaklaştırmak istedi. Ancak sözünü kimseye dinletemedi. Sonunda Einstein bıkkınlık ve muhtemel kızgınlıkla kalabalığa döndü. Devamında bir an için gazetecilere doğru dilini çıkardı sonra da hemen arkasını döndü. Birkaç saliseden daha uzun sürmeyen görüntüyü yakalayacak kadar şanslı olan gazeteci UPI’dan Arthur Sasse olacaktı.

Bu Fotoğraf Neden Dünya Çapında Ün Kazandı?

Ancak, fotoğrafın dünya çapında ün kazanmasına sebep olan fotoğrafçı değil. Bu kişi aslında, Einstein’ın ta kendisiydi. Kendisi Sasse’nin çektiği bu fotoğrafı çok beğendi. Sonrasında da kişisel tebrik kartı olarak kullanmak için dokuz adet baskı istedi. Bu baskılarda fotoğraf sadece Einstein’ın yüzünü içerecek şekilde kırpıldı. Bunun sonucunda da bugün hepimizin bildiği ikonik imaj ortaya çıktı.

İlerleyen süreçte, Einstein meslektaşlarına ve tanıdıklarına bu fotoğrafı gönderdi. Arkadaşı Johanna Fantova’ya “Bu dil siyasi görüşlerimi yansıtıyor” diye de yazacaktı. Bir muhabir için imzalanmış orijinal fotoğraf 2017’de bir müzayedede 125.000 dolara satıldı. Bu da onu şimdiye kadar satılan en pahalı fotoğraf haline getirdi.

Einstein'ın Dil Çıkartan Fotoğrafının Hikayesi Nedir?
Eistein dil fotoğrafı burada görüldüğü gibi Almanya’daki bir mısır tarlasına bile uygulandı.

1951’den beri bu fotoğraf milyonlarca kez yeniden üretildi. Bunun sonucunda da günümüzde posterler, tişörtler, kupalar aklınıza gelen pek çok yerde karşımıza çıkıyor. Einstein’in insanların aptalca davranışları karşısında söylediği tahmin edilen bir çok sözü vardır. Bunlardan biri ise “İki şey sonsuzdur: evren ve insan aptallığı. Ama evrenle ilgili olarak, hala tam olarak emin değilim.” biçimindedir.

Bu fotoğrafla Einstein belki bir kere daha bu gerçeği yüzümüze vurmak istemiş gibi gözüküyor. Ayrıca yazımızın devamında göz atmanızı öneririz: Einstein’la İlgili İnanmaktan Vazgeçmeniz Gereken Şehir Efsaneleri


Kaynaklar ve ileri okumalar:

  • The story behind Albert Einstein’s most iconic photo; yayınlanma tarihi: 13 Mart 2021; Bağlantı: https://www.dw.com
  • What’s the Story Behind That Wacky Einstein Tongue Photo?; Yayınlanma tarihi: 1 Ağustos 2019; Bağlantı: https://www.discovery.com/
  • Iconic Photo of Einstein Sticking Out His Tongue Sells for $125,000; yayınlanma tarihi: 29 Haziran 2017; Bağlantı: https://www.livescience.com/

Size Bir Mesajımız Var!

Matematiksel, 2015 yılından beri yayında olan ve Türkiye’de matematiğe karşı duyulan önyargıyı azaltmak ve ilgiyi arttırmak amacıyla kurulmuş bir platformdur. Sitemizde, öncelikli olarak matematik ile ilgili yazılar yer almaktadır. Ancak bilimin bütünsel yapısı itibari ile diğer bilim dalları ile ilgili konular da ilerleyen yıllarda sitemize dahil edilmiştir. Bu sitenin tek kazancı sizlere göstermek zorunda kaldığımız reklamlardır. Yüksek okunurluk düzeyine sahip bir web sitesi barındırmak ne yazık ki günümüzde oldukça masraflıdır. Bu konuda bizi anlayacağınızı umuyoruz. Ayrıca yazımızı paylaşarak veya Patreon üzerinden ufak bir bağış yaparak da büyümemize destek olabilirsiniz. Matematik ile kalalım, bilim ile kalalım.

Matematiksel

Sibel Çağlar

Merhabalar. Matematik öğretmeni olarak başladığım hayatıma 2016 yılında kurduğum matematiksel.org web sitesinde içerikler üreterek devam ediyorum. Matematiğin aydınlık yüzünü paylaşıyorum. Amacım matematiğin hayattan kopuk olmadığını kanıtlamaktı. Devamında ekip arkadaşlarımın da dahil olması ile kocaman bir aile olduk. Amacımıza da kısmen ulaştık. Yolumuz daha uzun ama kesinlikle çok keyifli.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu