Eğitim Bilimleri

Ders Çalışırken Müzik Dinlemek Bizim İçin İyi midir?

Kimi kişiler için çalışırken müzik dinlemek başarılarının anahtarıdır. Kimileri için de herhangi bir arka plan gürültüsü konsantre olmayı imkansız hale getirir. Kısacası müzik herkesi aynı şekilde etkilemez. Bu nedenle başlıktaki sorunun cevabı basit bir “evet” veya “hayır” dan daha karmaşıktır. Müzik dinlemenin kişinin duygusal durumlarını olumlu yönde etkilediği, stres ve kaygı düzeyini azalttığı bilinen bir gerçek. Ancak bilişsel yetenekler üzerindeki etkileri üzerine yapılan araştırmaların bazıları müzik dinlemenin bilişsel performansı artırdığını, bazıları da özellikle konsantrasyon gerektiren durumlarda olumsuz etkisi olabileceğini gösteriyor. Bu nedenle müzikle çalışmanın artıları ve eksileri hakkında daha fazla bilgi edinmek gerekir.

Çalışırken Müzik Dinlemenin Avantajları

Bir problemi çözmekte zorlandığınızda ya da ezberlemeniz gereken bir metinle boğuşurken buna destek olacak bir çalma listesi olsa elbette harika olurdu. Ancak ne yazık ki müzik o kadar güçlü değil. Bize sağladığı avantajlar daha dolaylı şeyler. Ancak elbette bu faydaları da oldukça önemli.

Diyelim ki uzun bir ödev ile boğuşuyorsunuz ve bitirmeden kalkmamak için kendinizi zorluyorsunuz. Bitiminde de kendinize ödül olarak sevdiğiniz bir diziyi izlemeyi vereceksiniz. Yakın zamanda yapılan bir araştırma işin bitiminde müzik dinlemenin de aynı ödül merkezlerini beyninizde etkinleştirebileceğini gösteriyor. Yani çalışma molalarında en sevdiğiniz şarkıları dinlemek sizi daha çok çalışmaya motive edecektir.

Müzik sizi sadece motive etmez. Ayrıca stresi azaltmaya ve daha olumlu bir zihniyet geliştirmeye fayda sağlar. Araştırmalar, iyi bir ruh halinin genellikle öğrenme sonuçlarını da iyileştirdiğini göstermektedir. Özellikle konuyu tam olarak anlamadığınızda çalışmak stresli olur. Kendinizi bunalmış veya üzgün hissediyorsanız, biraz müzik dinlemek rahatlamanıza ve daha etkili çalışmanıza yardımcı olacaktır. Bu bağlamda en çok işe yarayan da araştırmacılara göre klasik müzik gibi gözüküyor.

Çalışırken Müzik Dinlemenin Dezavantajları

Ders çalışırken müzik dinlemenin en önemli dezavantajı elbette dikkat dağıtma potansiyeli olması. Üzgün ​​veya stresli hissettiğinizde, en sevdiğiniz şarkılarla dikkatinizi dağıtmak moralinizi yükseltmenize yardımcı olabilir. Ancak çalışmanız gerektiğinde muhtemelen dikkat dağıtmak pek tercih edilmeyecektir. Bir matematik problemini çözmeye çalışıyorsanız, hızlı bir müzik düşüncelerinizi kesintiye uğratacaktır. Problem çözme, öğrenme ve diğer bilişsel görevler için kısa süreli belliğimizi kullanırız ve onun da belli bir kapasitesi vardır. Bu nedenle aynı anda birden fazla iş yapmak zorunda kaldığımızda zorlanırız. Müzik dinlemek de bu süreçte kısa süreli bellek için ek bir yük olabilir. Ayrıca müzik okuduğunuzu şeyi zor anlamanıza neden olabilir. Özellikle hızlı, yüksek sesli ya da sözlü müzikler bu işi en zor hale getirenler arasındadır. İlla dinleyeceğim diyorsanız bu esnada en az dikkat dağıtıcı unsur barındıran yine yavaş tempolu bir klasik müzik olacaktır.

Ne tür müzik en iyi sonucu verir?

Müzikle çalışmayı tercih ediyorsanız, bundan vazgeçmenize gerek yok. Ancak bazı ipuçlarını aklınızda tutmanız önerilir.

  • Sözlü müzikleri tercih etmeyin: Anladığınız bir dilde sözleri olan herhangi bir müzik muhtemelen yardımcı olmaktan çok dikkat dağıtıcı olacaktır.
  • Yavaş, enstrümantal müziği seçin. Mevcut araştırmalar genellikle klasik müziğe odaklanır, ancak bu türden hoşlanmıyorsanız, yumuşak tonlu başka şeyleri de tercih edebilirsiniz.
  • Şaşırtıcı veya deneysel müzikten kaçının. Birdenbire değişen veya sabit bir ritmi olmayan müzik türleri, dikkatinizi dağıtır ve işinize odaklanmanızı engelleyebilir.
  • Sesi kısın. Çalışma müziği arka planda kalmalıdır. Çok gürültülü olursa, düşünce sürecinizi bozabilir.
  • Hakkında güçlü duygular beslemediğiniz şarkılara bağlı kalın. Sevdiğiniz veya nefret ettiğiniz müzikleri dinlemek, konsantre olma yeteneğinizi etkileyecektir.

Kısacası çalışırken dinlediğiniz müziği dikkatli seçmek, faydalarını en üst düzeye çıkarmanıza yardımcı olacaktır. Ancak yine de odaklanmakta zorlanıyorsanız, bunun yerine beyaz gürültüyü veya diğer ses seçeneklerini düşünebilirsiniz.

Göz Atmak İsterseniz

İleri Okumalar: Music and Studying: It’s Complicated; https://www.healthline.com/health/does-music-help-you-study

Matematiksel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu