Ders Çalışırken Müzik Dinlemek Bizim İçin İyi midir?

Kabul edelim ki bir odada ders kitapları ile baş başa kalmak ve saatlerce oturup çalışma için çabalamak fazla eğlenceli bir durum değil. Ancak öyle ya da böyle ders çalışmak sadece öğrencilik esnasında değil yaşamın ileri süreçlerinde de devam eden bir süreçtir. Sonuçta kurslar, eğitimler, okunacak makaleler derken çalışma süreci neredeyse hiç bitmez. Bu nedenle bu süreci daha keyifli bir hale getirmeye çalışmak içgüdüsel bir durumdur. Ders çalışırken müzik dinlemek en popüler yaklaşımdır. Ancak bu esnada akla muhtemel şu soru gelir. Çalışırken müzik dinlemek öğrenme sürecine olumlu ya da olumsuz etki eder mi ?

Kimi kişiler için çalışırken müzik dinlemek başarılarının anahtarıdır. Kimileri için de herhangi bir arka plan gürültüsü konsantre olmayı imkansız hale getirir. Kısacası müzik herkesi aynı şekilde etkilemez. Sorunun cevabı basit bir “evet” veya “hayır” dan daha karmaşıktır. Müzik dinlemenin kişinin duygusal durumlarını olumlu yönde etkilediği, stres ve kaygı düzeyini azalttığı bilinen bir gerçek. Ancak bilişsel yetenekler üzerindeki etkileri üzerine yapılan araştırmaların bazıları müzik dinlemenin bilişsel performansı artırdığını, bazıları da özellikle konsantrasyon gerektiren durumlarda olumsuz etkisi olabileceğini gösteriyor. Bu nedenle müzikle çalışmanın artıları ve eksileri hakkında daha fazla bilgi edinmek gerekir.

Çalışırken Müzik Dinlemenin Avantajları

Bir problemi çözmekte zorlandığınızda ya da ezberlemeniz gereken bir metinle boğuşurken buna destek olacak bir çalma listesi olsa elbette harika olurdu. Ancak ne yazık ki müzik o kadar güçlü değil. Bize sağladığı avantajlar daha dolaylı şeyler. Ancak elbette bu faydaları da oldukça önemli. Diyelim ki uzun bir ödev ile boğuşuyorsunuz ve bitirmeden kalkmamak için kendinizi zorluyorsunuz. Bitiminde de kendinize ödül olarak sevdiğiniz bir diziyi izlemeyi vereceksiniz. Yakın zamanda yapılan bir araştırma işin bitiminde müzik dinlemenin de aynı ödül merkezlerini beyninizde etkinleştirebileceğini gösteriyor. Yani çalışma molalarında en sevdiğiniz şarkıları dinlemek sizi daha çok çalışmaya motive edecektir.

Müzik sizi sadece motive etmez. Ayrıca stresi azaltmaya ve daha olumlu bir zihniyet geliştirmeye fayda sağlar. Araştırmalar, iyi bir ruh halinin genellikle öğrenme sonuçlarını da iyileştirdiğini göstermektedir. Özellikle konuyu tam olarak anlamadığınızda çalışmak stresli olur. Kendinizi bunalmış veya üzgün hissediyorsanız, biraz müzik dinlemek rahatlamanıza ve daha etkili çalışmanıza yardımcı olacaktır. Bu bağlamda en çok işe yarayan da araştırmacılara göre klasik müzik gibi gözüküyor.

Çalışırken Müzik Dinlemenin Dezavantajları

Ders çalışırken müzik dinlemenin en önemli dezavantajı elbette dikkat dağıtma potansiyeli olması. Üzgün ​​veya stresli hissettiğinizde, en sevdiğiniz şarkılarla dikkatinizi dağıtmak moralinizi yükseltmenize yardımcı olabilir. Ancak çalışmanız gerektiğinde muhtemelen dikkat dağılması pek tercih edilmeyecektir. Herhangi bir şey için çalışmak, özellikle üzerinde çalıştığınız materyal okuma ve anlama gerektiriyorsa, belirli bir miktarda konsantrasyon gerektirir. Problem çözme, öğrenme ve diğer bilişsel görevler için kısa süreli belliğimizi kullanırız. Ancak onun da belli bir kapasitesi vardır. Bu nedenle aynı anda birden fazla iş yapmak zorunda kaldığımızda zorlanırız.

Müzik dinlemek de bu süreçte kısa süreli bellek için ek bir yük olabilir. Ayrıca müzik okuduğunuzu şeyi zor anlamanıza neden olabilir. Özellikle hızlı, yüksek sesli ya da sözlü müzikler bu işi en zor hale getirenler arasındadır. Aynı şekilde sizinle sohbet etmeye çalışan biri veya televizyondaki bir haber spikerinin sesi de dikkatinizi dağıtacaktır. İlla müzik dinleyeceğim diyorsanız, en az daha az dağıtıcı unsur barındıran, yavaş tempolu ve sözsüz bir müzik tercih etmelisiniz.

Ne tür müzik en iyi sonucu verir?

neşeli müzikler yaratıcılığı geliştiriyor
Klasik müzik genellikle ders çalışırken dinlenebilecek en iyi müzik olarak görülür, ancak bunu destekleyecek kesin bir araştırma yoktur. Günün sonunda, her şey kişiliğe ve kişisel tercihe bağlıdır.

Müzikle çalışmayı tercih ediyorsanız, bundan vazgeçmenize gerek yok. Ancak bazı ipuçlarını aklınızda tutmanız önerilir.

  • Sözlü müzikleri tercih etmeyin: Anladığınız bir dilde sözleri olan herhangi bir müzik muhtemelen yardımcı olmaktan çok dikkat dağıtıcı olacaktır.
  • Yavaş, enstrümantal müziği seçin. Mevcut araştırmalar genellikle klasik müziğe odaklanır, ancak bu türden hoşlanmıyorsanız, yumuşak tonlu başka şeyleri de tercih edebilirsiniz.
  • Şaşırtıcı veya deneysel müzikten kaçının. Birdenbire değişen veya sabit bir ritmi olmayan müzik türleri, dikkatinizi dağıtır ve işinize odaklanmanızı engelleyebilir.
  • Sesi kısın. Çalışma müziği arka planda kalmalıdır. Çok gürültülü olursa, düşünce sürecinizi bozabilir.
  • Hakkında güçlü duygular beslemediğiniz şarkılara bağlı kalın. Belirli bir şarkıyı seviyorsanız, bu şarkıyı dinlemek çalışma sürecini daha keyifli hale getirecektir. Ancak bu durum hafıza/odaklanma için fazla da iyi değildir. Çok iyi bildiğiniz bir şarkının, ilgili anılar nedeniyle dikkatinizi dağıtma olasılığı daha yüksektir.

Kısacası çalışırken dinlediğiniz müziği dikkatli seçmek, faydalarını en üst düzeye çıkarmanıza yardımcı olacaktır. Ancak yine de odaklanmakta zorlanıyorsanız, bunun yerine beyaz gürültüyü veya diğer ses seçeneklerini düşünebilirsiniz.

Göz Atmak İsterseniz

Kaynaklar ve İleri Okumalar:

Matematiksel

Sibel Çağlar

Merhabalar. Matematik öğretmeni olarak başladığım hayatıma 2016 yılında kurduğum matematiksel.org web sitesinde içerikler üreterek devam ediyorum. Matematiğin aydınlık yüzünü paylaşıyorum. Amacım matematiğin hayattan kopuk olmadığını kanıtlamaktı. Devamında ekip arkadaşlarımın da dahil olması ile kocaman bir aile olduk. Amacımıza da kısmen ulaştık. Yolumuz daha uzun ama kesinlikle çok keyifli.
Başa dön tuşu