Zihninizi Nasıl Toparlarsınız? Bullet Journal Metodu

Eğer beyniniz günlük işler ve hayattaki yapılacaklar ile karmakarışık hale gelmişse aşağıdaki tavsiyelerine kulak verin.

Günlük Tutun!

Ürün tasarımcısı ve yazar Ryder Carroll bu karmaşıklığa çözüm olarak günlük tutmayı öneriyor. “Yapılacak işleri zihnimizde tutmak suyu yakalamak gibi imkansız bir şey! Onları yazmalıyız” diyen Carroll böylece yapılacak işleri hatırlamanın kolaylaştığını, işleri önem sırasına koyabileceğinizi, gerekli ve gereksiz olanları ayırabileceğinizi, yapılacak işe odaklanmanın daha kolaylaşacağını ve böylece daha üretken olunabileceğini dile getiriyor.

“Bullet Journal” adını verdiği bu günlük tutma metodunu organize olmuş bir not alma sistemi olarak tanımlayan Carroll; bu metot sayesinde amaçlarınızı, arzularınızı ve endişelerinizi kolayca belirleyebileceğinizi, zamanınızı ve enerjinizi doğru kullanabileceğinizi belirtiyor.

Bullet Journal’ i uygulamak için bir not defteri ve kaleme ihtiyacınız var. Ardından yapmanız gerekenler ise şunlar:

Mental envanter oluşturun. Yapmanız gerekenleri, yapabilecek olduklarınızı ve yapmak istediğiniz şeyleri yazın.

Bunlardan her birini neden yapmanız gerektiğini düşünün. Yaptığınız işleri neden yaptığınız konusunda dikkatli olun. Genelde gereksiz sorumluluklar alarak kendimize gereksiz yükler yüklediğimizi söyleyen Carroll “bunları gerçekten yapmak istiyor muyum?” diye kendimize sormamız gerektiğini söylüyor.

Listenizdeki her şey için iki soru sorun: “Elzem mi?” ve “Benim için ya da sevdiğim biri için önemli mi?”.

Eğer her iki soruya da cevabınız “hayır” ise listenizde dikkat dağıtıcı bir madde var demektir ve bu maddenin üzerini çizin gitsin. Listenizden çıkaracağınız her gereksiz madde ardından önemli olan yapılacak işlerinize daha iyi odaklanacaksınız.

Geriye kalanları belirleyin ve bölün. Artık envanteriniz tamamen elzem işleri içeriyor demektir. Bu aşamada Carroll şunu yapmanızı öneriyor:

önceliği olan işinizi belirleyin ve onu aksiyon alınabilir küçük parçalara bölün. Örneğin; yemek yapmayı öğrenmek istiyorsunuz diyelim. Bu işe asla 6 kişi için zor bir yemeği yapmakla başlamayın. Eğer yapmak istediğiniz işi berbat etmek istemiyorsanız basit, denenmiş tariflerle, bildiğiniz malzemeleri kullanarak basit bir yemek yapmayı deneyin. Her bir küçük projenin “çok iyi tanımlanmış bir aksiyon listesi ve maddeler” içermesi gerektiğini söyleyen Carroll yapılacak işin 1 aydan kısa bir süre içinde tamamlanması gerektiğini belirtiyor. Eğer 1 aydan uzun sürüyorsa bu işi de küçük projelere bölmeniz gerekmekte.

Envanterinizi revize etmek için her gün 5 dakika bile olsa zaman ayırın.

Yeni yapılacak işleri ekleyerek listemizi güncellemek için kendimizi adadığımızı dile getiren Carroll; eğer güncelleme yapmazsak yapılacaklar listemizin hatalı hale geleceğini ve işlerimizin yapılamayacak hal alacağını söylüyor. Zamanın yenilenebilir bir kaynak olmadığını söyleyen Carroll bizi ilgilendiren işleri tanımlamak, onları sürdürebilmek için yollar bulmanın bizim sorumluluğumuzda olduğunu dile getiriyor.

“Günlüğünüzü yeni ilgi alanlarınızı yazmak için kullanın, onları denemek için küçük projeler oluşturun” diyen Carroll böylelikle kişisel bir data havuzu da oluşturulabileceğinin altını çiziyor.

Bu data sayesinde yaşamın içine derin bir bakış sağlanabileceği; neler denendi, neler denenmedi, daha fazla ne yapılabilinirdi, neler işledi, neler yolunda gitmedi gibi insanın ufkunu açacak bilgilere kolaylıkla sahip olunabileceği aşikar.

Kaynak: https://ideas.ted.com/how-to-declutter-your-mind/

Matematiksel

Etiketler

Busra Meral

Okumak, araştırmak, yeni şeyler öğrenmek, bunlar üzerinde düşünmek, tartışmak ve paylaşmak benim için büyük keyif. Yazmak ise bambaşka bir dünya. Paylaştıkça her şeyin daha güzel olacağına gönülden inanıyorum."Ya öğreten, ya öğrenen, ya dinleyen, ya da ilmi seven ol. Sakın beşincisi olma, helak olursun." Nebiler nebisi Hz. Muhammed (sav)"Okumak bir insanı doldurur, insanlarla konuşmak hazırlar, yazmak ise olgunlaştırır." Francis Bacon

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu