NEYİ NASIL YAPMALI?

Bullet Journal Metodu İle Kafa Karışıklığından Kurtulmak Mümkün Olabilir

Bullet journal, günümüzün insanına bir adım geriye çekilip olaylara daha farklı bir perspektiften bakmayı öğreten bir yöntem. En basit haliyle, hayatı planlamada kullanılan bir araç.

Bullet Journal yöntemi, Amerikalı tasarımcı Ryder Carroll tarafından yaratıldı. Carroll, okul yıllarında dikkat bozukluğundan kaynaklanan öğrenme güçlüğü ile mücadele etmiş. İlerleyen yıllarda tedavide kullanılan yöntemlerin, zihninin çalışma biçimine uymadığını keşfetmiş. Carroll da zaman içerisinde kendi planlama yöntemini tasarlamış.

Bu genç adamın kendi zihnini toparlamak için oluşturduğu yöntem, önce arkadaşları, daha sonra da web sitesini ziyaret edenler tarafından oldukça beğenilmiş. Ryder Carroll’in hikayesini birkaç sene önce Yale Üniversitesi’nde düzelenlenen TEDx konferansındaki konuşmasında dinleyebilirsiniz.

Biz şimdi bu güzel yöntemin detaylarına göz atalım…

Bullet Journal Nedir?

Ryder Carroll karmaşıklığa çözüm olarak günlük tutmayı öneriyor. “Yapılacak işleri zihnimizde tutmak suyu yakalamak gibi imkansız bir şey! Onları yazmalıyız” diyor Carroll.

Bu sayede yapılacak işleri hatırlamanın kolaylaştığını, işleri önem sırasına koyabileceğinizi, gerekli ve gereksiz olanları ayırabileceğinizi, yapılacak işe odaklanmanın daha kolaylaşacağını ve böylece daha üretken olunabileceğini dile getiriyor.

“Bullet Journal” adını verdiği bu günlük tutma metodunu organize olmuş bir not alma sistemi olarak tanımlayan Carroll; bu metot sayesinde amaçlarınızı, arzularınızı ve endişelerinizi kolayca belirleyebileceğinizi, zamanınızı ve enerjinizi doğru kullanabileceğinizi belirtiyor.

Bullet Journal metodunu uygulamak için bir not defteri ve kaleme ihtiyacınız var. Ardından yapmanız gerekenler ise şunlar:

Envanter oluşturun

Yapmanız gerekenleri, yapabilecek olduklarınızı ve yapmak istediğiniz şeyleri yazın.

Bunlardan her birini neden yapmanız gerektiğini düşünün.

Yaptığınız işleri neden yaptığınız konusunda dikkatli olun. Genelde gereksiz sorumluluklar alarak kendimize gereksiz yükler yüklediğimizi söyleyen Carroll “bunları gerçekten yapmak istiyor muyum?” diye kendimize sormamız gerektiğini söylüyor.

Listenizdeki her şey için iki soru sorun: “Elzem mi?” ve “Benim için ya da sevdiğim biri için önemli mi?”.

Eğer her iki soruya da cevabınız “hayır” ise listenizde dikkat dağıtıcı bir madde var demektir ve bu maddenin üzerini çizin gitsin. Listenizden çıkaracağınız her gereksiz madde ardından önemli olan yapılacak işlerinize daha iyi odaklanacaksınız.

Geriye kalanları belirleyin ve bölün.

Artık envanteriniz tamamen elzem işleri içeriyor demektir. Bu aşamada Carroll şunu yapmanızı öneriyor: önceliği olan işinizi belirleyin ve onu uygulanabilir küçük parçalara bölün.

Örneğin; yemek yapmayı öğrenmek istiyorsunuz diyelim. Bu işe asla 6 kişi için zor bir yemeği yapmakla başlamayın. Eğer yapmak istediğiniz işi berbat etmek istemiyorsanız basit, denenmiş tariflerle, bildiğiniz malzemeleri kullanarak basit bir yemek yapmayı deneyin.

Listenizi revize etmek için her gün 5 dakika bile olsa zaman ayırın.

Carroll; eğer güncelleme yapmazsak yapılacaklar listemizin hatalı hale geleceğini ve işlerimizin yapılamayacak hal alacağını söylüyor. “Günlüğünüzü yeni ilgi alanlarınızı yazmak için kullanın, onları denemek için küçük projeler oluşturun” diyen Carroll böylelikle kişisel bir bilgi havuzu da oluşturulabileceğinin altını çiziyor.

Bu sayede de neler denendi, neler denenmedi, daha fazla ne yapılabilinirdi, neler işledi, neler yolunda gitmedi gibi insanın ufkunu açacak bilgilere kolaylıkla sahip olunabileceği aşikar.

Zihnimizin için kullanılmayan eşyalarla dolu kapalı bir oda gibi. Bullet Journal metodu ile bu odayı düzenlemek mümkün olabilir…

Kaynak: https://ideas.ted.com/how-to-declutter-your-mind/

Matematiksel

Busra Meral

Keyifli okumalar...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu