SOSYAL BİLİMLER

Zeka Seviyesi Neden Giderek Düşüyor?

Zeka nedir? Nereden gelir, nereye gider? Nasıl geliştirilir/düşer/şekillenir? Sayısız soru üzerine kafa yoruluyor..

Hepsi için geçmişten günümüze ayrı ayrı, sayısız araştırma var. Fakat, biz son araştırmalara bakalım şimdilik.. Durum pek parlak değil..

zeka seviyesi düşüyor

Norveç’teki Ragnar Frisch Centre for Economic Research’de yapılan araştırmaya göre, 1975 yılına dek her nesil bir önceki nesle göre daha zekiydi, en az 3 puanlık bir IQ yükselmesi vardı.

1975’e kadar yükselen zeka seviyesi Flynn Effect olarak adlandırılıyor ve adını zeka araştırmacısı Profesör James Flynn’den alıyor. Flynn’in atalarımızdan daha zeki olduğumuzu savunduğu bir Ted konuşması var 2013 yılına ait. (yazının sonunda bulabilirsiniz.)

1975’ten sonra ise düşüş sert bir şekilde başladı.

IQ testlerinde her nesil bir öncekinden daha düşük sonuçlar alıyordu. 7’şer puanlık bu düşüş, artış dönemlerindeki hızın iki katından fazla maalesef..

Elbette, IQ testleri ayrıca bir araştırma konusu. Kime göre neye göre hazırlanıyor? Her araştırmaya inanılır mı?

Her IQ testi, IQ testi midir? Faktörler neye göre belirleniyor? Çok fazla soru var..

Ancak bahsedilen sonuçlar hep aynı araştırma merkezine ait.

Norveçli bilim insanları, askerlerine her dönem uyguladıkları testlerde, 1970-2009 dönemi için toplamda 730 bin testin sonuçlarını inceleyerek bu sonuca ulaşmış.

2011’de Nottingham Trent Üniversitesi’de, sosyal medya bağımlılığının bir ruhsal sağlık sorunu yarattığını söylüyor. Elbette bu bağımlılık da zeka ve başarı üzerinde etkili oluyor. Üniversitenin araştırmacıları, aşırı sosyal medya kullanımının ruhsal sorunların yanında eğitimde başarısızlık ile sonuçlandığını da belirtmiş.

(Tabii, sosyal medyanın yarattığı ruhsal problemler daha farklı. Geçmişte ruhsal sıkıntılar/boşluklar ya da zorluklarla geçen bir hayat, insanları yine çoğu noktada olumsuz etkileyebilecek güçte olsa da bazı sanatçılar, yazarlar için bir üretim mekanizmasına dönüşebilmiştir. Beethoven, Dostoyevski, Charles Bukowski, Virginia Woolf, Neşet Ertaş, Aşık Veysel, Aziz Nesin ve daha nicesi..)

**

Genel olarak, farklı araştırmalardan benzer sonuçlar geliyor son zamanlarda ve zeka seviyesinin giderek hızla düştüğü söyleniyor. Bilim insanlarına göre, düşüşteki başlıca etkenler matematik ve dil eğitiminde izlenen yöntemler, sosyal medya ve gelişen teknoloji..

James Flynn 2018’de de bir konuşma yapsa bu araştırmalara ne der acaba??

Kaynaklar

https://www.livescience.com/37095-humans-smarter-or-dumber.html

https://www.sciencealert.com/iq-scores-falling-in-worrying-reversal-20th-century-intelligence-boom-flynn-effect-intelligence

http://www.bbc.com/future/story/20180104-is-social-media-bad-for-you-the-evidence-and-the-unknowns

Matematiksel

Ceren Demir

Kendini, insanları, dünyayı tanıma ve anlama çabasında, belki de kaosta olan; filmin oyuncularından, dünya üzerindeki küçücük noktalardan biriyim.. Dokuz Eylül Üniversitesi'nde Ekonomi bölümünde yüksek lisansa devam ediyorum ve İstanbul Gelişim Üniversitesi'nde akademik görevimi sürdürüyorum. Spora, sanata (özellikle resim sanatı), müziğe, doğaya, doğa sporlarına, felsefeye, psikolojiye, kitaplara, filmlere düşkünüm.. Okumayı, yazmayı, öğrenmeye çabalamayı çok seviyorum. Küçük yaşlardan itibaren birikmiş 9 adet günlüğüm var. Amaçlı ve amaçsız yaşamanın çeşitli noktalardan artı ve eksileri olduğunu düşünsem dünyadaki her şeyin gelip geçici olduğuna inanıyorum. Yine de -her şeye rağmen- ben uzun süredir amacı olanlardanım.. Buradan enerji sağlayabiliyorum.. Çoğunlukla enerjik, dışa dönük olsam da yeri geldikçe oldukça içe kapanmaya ve yalnızlığa susayabiliyorum. İkisi de keyifli ve öğretici.. Matematiksel sitesinin öncelikle hayranı olan bir okuruyum sonra Matematiksel’e katkı sağlamaya çalışan enfes ekibin bir parçasıyım. Özetle bu dünyayı bir rüyaymış gibi (Is this the real life? Is this just fantasy?) hissedip iyi bir insan olarak '‘kalmaya'’ çabalayan, sonsuzmuş gibi üretmeye çalışan insanlardan olarak; bahsettiğim 'bencil' bilgilerimi önemsiz sayıyorum. Sadece denizdeki kum tanelerinden biri olduğumun farkındayım. Ancak okyanusları merak etmekten vazgeçemiyorum. Yaşam keşifle canlanıyor.. (Instagram veya Facebook hesabım yoktur. Fotoğrafımı ve adımı kullanarak sahte hesap açıldığını öğrendiğim için bu bilgiyi belirtmek durumundayım.)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu